Dziecięce oddziały psychiatryczne pękają w szwach. Dlatego SPSK 1 chce budować nowy oddział dla dzieci, ale równocześnie szkolić młodych lekarzy, którzy będą w nim pracować. Dziecięcą psychiatrię można także wspomóc także kupując bilet na spektakl organizowany przez Lubelską Akcję Charytatywną.
Oddział Psychiatrii dla Dzieci i Młodzieży SPSK 1 przy ul. Głuskiej w Lublinie zaczynał od 12 łóżek, teraz ma ich 22. – Ale nigdy tak naprawdę na oddziale nie przebywa tylko 22 dzieci. Zazwyczaj jest ich znacznie więcej, kolejka sięga 40-50 osób chętnych do hospitalizacji – mówi prof. Hanna Karakuła-Juchnowicz, kierownik I Kliniki Psychiatrii, Psychoterapii i Wczesnej Interwencji SPSK 1 w Lublinie.
Pomoc w Klinice otrzymują dzieci, które nie radzą sobie z sytuacjami takimi jak rozwód w rodzinie, śmierć, mobbing w szkole czy cyberprzestępczość.
– Narasta niestety liczba zamachów samobójczych – dodaje dr Agata Makarewicz, prezes Lubelskiego Stowarzyszenia Naukowego na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i jednocześnie lekarka z Kliniki przy Głuskiej.
W zdrowym ciele, zdrowy duch
Trudna sytuacja psychiatrii dziecięcej nie umknęła członkom Lubelskiej Akcji Charytatywnej, która od 11 lat zajmuje się wspieraniem różnych lokalnych instytucji. Pieniądze z biletów na spektakl wystawiony w tym roku trafią na doposażenie oddziału dziecięcego, ze szczególnym uwzględnieniem sprzętu sportowego, budowy boiska lub siłowni zewnętrznej.
– Wysiłek, aktywność fizyczna daje poczucie kontaktu z własnym ciałem, daje poczucie możliwości i siły, dlatego dbając o zdrowie psychiczne musimy dbać też o zdrowie fizyczne – przekonuje prof. Hanna Karakuła-Juchnowicz.
Kup bilet, pomóż dzieciom
Spektakle odbędą się 18 i 19 października w Centrum Spotkania Kultur. Bilety kosztują od 60 do 100 zł i można je już kupować na stronie CSK.
– Na spektaklu sprawimy, że publiczność będzie się dobrze bawiła, miejmy nadzieję będzie wybuchała salwami śmiechu – zapowiada Benek Byrski, reżyser spektaklu „Szalone wakacje”. Scenarzystką jest Agnieszka Monika Polak, a w role aktorów wcielają się amatorzy, ale niektórzy już dość doświadczeni. Tak jak lubelscy przedsiębiorcy Jerzy Nazaruk i Kazimierz Gajek, którzy od 11 lat angażują się w działania Lubelskiej Akcji Charytatywnej i występują na scenie.
Osobnym wydarzeniem jest kolacja połączona z aukcją obrazów i innych cennych przedmiotów w Dworze Anna, która odbędzie się 29 września o godzinie 18. Bilety-cegiełki w cenie 150 zł już są do kupienia w sekretariacie I Kliniki Psychiatrii, Psychoterapii i Wczesnej Interwencji SPSK 1 przy ul. Głuskiej lub w Dworze Anna.
Rozbudowa i szkolenia
Szpital Kliniczny nr 1 stara się o 50 milionów złotych z Ministerstwa Zdrowia na budowę nowego obiektu przy ul. Głuskiej, w którym mieściłaby się klinika psychiatrii dla dzieci i młodzieży. – Obejmowałaby wszystkie jednostki łącznie z poradniami, oddziałami dziennymi dla dzieci i młodzieży – mówi Beata Gawelska, dyrektor SPSK 1 w Lublinie.
Ale problemem psychiatrii dziecięcej jest nie tylko kwestia budynku, ale i braku lekarzy. Właśnie dlatego szpital złożył także wniosek o akredytację do Ministerstwa Zdrowia na szkolenie specjalistów z psychiatrii dziecięcej.