Mieszkańcy osiedli Krasińskiego, Sienkiewicza i Konopnickiej będą mogli powiedzieć, czy w swojej okolicy czują się zagrożeni. Wyniki analizy trafią m.in. do policji i straży miejskiej.
Arkadiusz Szczepański to były dzielnicowy, który po przejściu na emeryturę zajął się pracą społeczną. Działa w miejskiej komisji przeciwdziałania alkoholizmowi i udziela się jako radny dzielnicowy Czuby Południowe. W kręgu jego zainteresowań w największym stopniu znajdują się kwestie związane z bezpieczeństwem. W 2012 roku wpadł na pomysł, żeby pytać mieszkańców poszczególnych dzielnic o ich poczucie bezpieczeństwa.
– Opracowałem wtedy specjalną ankietę i prosiłem o jej wypełnienie. Potem analizowałem dane i przekazywałem je policji, straży miejskiej i radom dzielnic. Liczyłem, że w ten sposób funkcjonariusze będą w stanie poprawić życie mieszkańców – mówi Szczepański i dodaje, że efekt był zauważalny. Mieszkańcy, z którymi rozmawiał, wskazywali później, że w miejscach, w których sygnalizowali zbyt mało patroli pojawiało się ich więcej.
Pod koniec lutego Szczepański rozpocznie piątą już edycję „Ankiety Bezpieczeństwa”. Tym razem odwiedzi mieszkańców dzielnicy Rury.
– Z tegoroczną ankietą udam się do 3854 mieszkań w 45 blokach mieszkalnych usytuowanych na osiedlach Krasińskiego, Sienkiewicza i Konopnickiej, które wchodzą w skład LSM – zapowiada Szczepański.
W lutym i marcu pukać będzie do mieszkań przy ul Krasińskiego i Leonarda. W kwietniu odwiedzi bloki przy ul. Juranda oraz ul. Skrzetuskiego 2, 2A i 2B, a w maju w dalszej części Skrzetuskiego oraz ul. Wołodyjowskiego 3, 7 i 9. Przed wakacjami dokończy ul. Wołodyjowskiego oraz odwiedzi mieszkańców ul. Pana Balcera 1. Wrzesień będzie poświęcony badaniu bezpieczeństwa mieszkańców bloków ul. Jana Sawy oraz Skrzatów 5 i 7, a październik ul. Skrzatów 2 i 9, ul. Pana Balcera, ul. Kaliskiej, oraz ul. Żarnowieckiej 3 i ul. Filaretów 27. Akcja zakończy się w listopadzie analizą sytuacji mieszkańców bloków przy ul. Żarnowieckiej 4, 5, 6, 7 i 8 oraz ul. Pana Balcera 8 i 10.
– Z uwagi na dużą ilość mieszkań znajdujących się w dzielnicy Rury kolejne osiedla LSM wezmą udział w ankiecie w latach 2024-26 ponieważ czas realizacji ankiet w dzielnicy Rury przewidziany jest na 4 lata – mówi emerytowany policjant.
A na co najbardziej skarżyli się mieszkańcy we wcześniej przeprowadzonych badaniach? Spożywanie alkoholu w miejscach publicznych najbardziej przeszkadza mieszkańcom dzielnic Za Cukrownią, Czuby Północne i Czuby Południowe. Oni także najczęściej skarżą się na akty chuligaństwa i wandalizm. Biegające bez smyczy i kagańca psy najbardziej denerwują mieszkańców obu części Czubów, którzy też najczęściej uskarżają się na włamania do piwnic, mieszkań i samochodów. Z kolei na zakłócanie ciszy nocnej skarżą się Za Cukrownią i w dzielnicy Konstantynów. Mieszkańcy tej ostatniej dzielnicy wskazują jednak największe poczucie bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania.