Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

13 czerwca 2021 r.
7:49

Czwarta fala epidemii kornawirusa. "Na pewno nie będzie ona tak silna jak poprzednie"

284 3 A A
Prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. (fot. fot. Archiwum Agnieszki Szuster-Ciesielskiej)

Wśród starszych pacjentów odsetek zaszczepionych jest znacznie wyższy, przez co wirus będzie miał do nich utrudniony „dostęp”. Wirus będzie się starał „przeżyć” i może więc silniej zaatakować młodszych, którzy do tej pory nawet jeśli chorowali, to najczęściej nie mieli objawów – Rozmowa z prof. Agnieszką Szuster-Ciesielską z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS w Lublinie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Biorąc pod uwagę aktualne tempo szczepień i włączenie do programu kolejnej grupy nastolatków, możemy spodziewać się czwartej fali epidemii jesienią czy raczej jej unikniemy?

– Raczej jej nie unikniemy, ale na pewno nie będzie ona tak silna jak poprzednie. Mamy zaszczepionych coraz więcej pacjentów w różnych grupach wiekowych, spora część społeczeństwa zetknęła się także z wirusem. Dodatkowo szczepią się też ozdrowieńcy, chociaż jeszcze nie w takim stopniu jakim można byłoby oczekiwać.

Włączenie do programu szczepień coraz młodszych roczników, najpierw 16 i 17-latków, a od poniedziałku również 12-15-latków, to bardzo dobra wiadomość.

Niestety, na razie zainteresowanie szczepieniami w tych grupach nie jest jednak zbyt duże.

Wynika to z obaw rodziców, nawet tych, którzy sami są już zaszczepieni. Przyczyną tych obaw są głównie skutki uboczne szczepionki Pfizera. Można mieć nadzieję, że to tylko słabszy początek i również tempo szczepień u najmłodszych pacjentów przyśpieszy. Tym bardziej, że szczepienia wśród nastolatków prowadzone są też w innych krajach, z bardzo dobrym skutkiem i bez poważniejszych efektów ubocznych, podobnych do tych, które występują w starszych grupach.

Dobra wiadomość jest też taka, że Pfizer zaczął już badania szczepionki na kolejnej grupie wiekowej od 6 miesięcy do 11 lat. Weźmie w nich udział 4,5 tysiąca dzieci ze Stanów Zjednoczonych, Finlandii, Polski i Hiszpanii. Wyniki mają być jeszcze we wrześniu. Niebawem szczepionki dla nastolatków będą jeszcze bardziej dostępne. Dokumenty dotyczące badań w tej grupie wiekowej złożyła właśnie do Europejskiej Agencji Leków kolejna firma – Moderna.

Pamiętajmy, że wśród starszych pacjentów odsetek zaszczepionych jest znacznie wyższy, przez co wirus będzie miał do nich utrudniony „dostęp”. Wirus będzie się starał „przeżyć” i może więc silniej zaatakować młodszych, którzy do tej pory nawet jeśli chorowali, to najczęściej nie mieli objawów. W obecnej chwili nikt nie może przewidzieć jak koronawirus zachowa się wobec dzieci. Czy będzie jak obecnie łagodny, czy zakażenie będzie przebiegało ciężej, bo działanie wirusa będzie bardziej agresywne.

Jesteśmy na dobrej drodze?

– Im więcej zaszczepionych, tym lepiej dla populacji. Ostatnio tempo szczepień jednak zauważalnie zwolniło. Zostali ci, którzy nadal mają obawy i są niezdecydowani oraz ci, którzy są przeciwni. Powinniśmy walczyć o tych, którzy się wahają i szukają informacji, argumentów. Niestety w sieci mogą trafić na wiele mitów i fake newsów propagowanych przez grupy antyszczepionkowe.

To wyjątkowo wytrwała i zmobilizowana grupa. Są wszechobecni w internecie – komentują, dyskutują, ale też obrażają i dyskredytują tych, którzy popierają szczepienia. Jest to zagrożenie, bo to właśnie ich argumenty mogą przekonać niezdecydowanych. Oczywiście w sieci jest też wiele źródeł, gdzie można znaleźć informacje oparte na rzetelnej wiedzy, ale brakuje systemowej i łatwo przyswajalnej promocji szczepień – tak działa amerykańska agencja rządowa CDC, na której stronie wiedza przekazywana jest za pomocą pytań i odpowiedzi. W Polsce są co prawda dostępne strony rządowe, ale to głównie suche informacje.

Pamiętajmy też, że negatywne doświadczenia opisywane w mediach społecznościowych przez osoby, które miały skutki uboczne po szczepieniu nie świadczą o skali zjawiska. Po prostu takie informacje są widoczne, bo ci, którzy zaszczepili się bez problemu rzadko kiedy piszą o tym w internecie.

Czy jest szansa na kontrolę nad epidemią?

– Jest na to szansa. Możemy o tym mówić wtedy, gdy ok. 80 proc. populacji jest odporna. Trudno jednak powiedzieć o nabyciu odporności populacyjnej w skali całego świata, jeśli dostęp do szczepień nie jest równy. Kontrola nad epidemią oznacza, np. błyskawiczne tłumienie pojawiających się ognisk wirusa. Sporo nam jeszcze jednak brakuje do osiągnięcia tego stanu.

W tym momencie w Polsce ochrony nie ma nawet połowa społeczeństwa.

Tym bardziej trudno przewidzieć w jakim kierunku będzie ewoluował SARS-CoV-2 i czy kiedykolwiek stanie się zwykłym wirusem przeziębieniowym. Z jednej strony, z egoistycznych względów wirusy nie dążą do wyrządzenia maksymalnych szkód swoim gospodarzom, bo bez nich by nie przetrwały. Z drugiej jednak – w przypadku SARS-CoV-2 ewolucja może przebiegać w kierunku takich szczepów, które będą uciekać przed wytworzoną ochroną. Wciąż nie mamy pewności jak to się rozwinie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wesołych Świąt życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Wesołych Świąt życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia, dużo zdrowia, radości oraz pogody ducha życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Prezydent Białej Podlaskiej z rodziną śp. Riada Haidara

Burza po ostrych słowach syna Riada Haidara. Są reakcje biskupa i prezydenta

Boli nas zakłamywanie historii- pisze w oświadczeniu biskup siedlecki Kazimierz Gurda. To reakcja na słowa Kamila Haidara, który podczas otwarcia mostu w Białej Podlaskiej stwierdził, że święty Jozafat Kuncewicz wsławił się mordowaniem prawosławnych. Prezydent Michał Litwiniuk przyznaje, że taka wypowiedź nie powinna w ogóle paść podczas miejskiej uroczystości.

Górnik Łęczna kończy rok 2024 w czołowej szóstce. Jak przedstawiają się liczby zielono-czarnych?

Górnik Łęczna kończy rok 2024 w czołowej szóstce. Jak przedstawiają się liczby zielono-czarnych?

Koniec roku to dobry czas do podsumowań. Górnik Łęczna na półmetku sezonu plasuje się na szóstym miejscu w Betlic I Lidze i wiosną maluje się przed nim perspektywa włączenia do walki o awans do PKO BP Ekstraklasy. Jak miniona runda wyglądała dla zielono-czarnych w liczbach? Zapraszamy na nasz subiektywny ranking

Dwie pieczenie na jednym ogniu. Kolejna udana akcja "łowców głów"

Dwie pieczenie na jednym ogniu. Kolejna udana akcja "łowców głów"

Lubelscy „łowcy głów” złapali w Lublinie dwie osoby poszukiwane listami gończymi. Tuż przed zatrzymaniem, pod nogi policjantów wypadły paczki z narkotykami.

Romanowski może wrócić do Polski, ale ma kilka warunków

Romanowski może wrócić do Polski, ale ma kilka warunków

Marcin Romanowski, były wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości podejrzany w śledztwie dot. Funduszu Sprawiedliwości, na portalu X zadeklarował, że może wrócić do Polski w ciągu 6 godzin. Pod warunkiem, że zostaną spełnione jego warunki.

Zwycięska drużyna Północy

LNBA. Za nami Mecz Gwiazd

W hali I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie odbył się Mecz Gwiazd LNBA. MVP imprezy został Jakub Wróblewski

Kupiłeś te produkty w Action? Natychmiast oddaj je do sklepu

Kupiłeś te produkty w Action? Natychmiast oddaj je do sklepu

Sieć sklepów Action zwraca się do klientów z informacją o natychmiastowy zwrot wybranych produktów. Mogą one stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia.

Czujka dymu uratowała im życie. Nocny pożar w powiecie lubelskim

Czujka dymu uratowała im życie. Nocny pożar w powiecie lubelskim

O tym, że czujki przeciwpożarowe ratują życie przekonali się mieszkańcy jednego z domów jednorodzinnych w powiecie lubelskim.

Dachówka ceramiczna płaska — krok po kroku

Dachówka ceramiczna płaska — krok po kroku

Dachówka ceramiczna płaska jest dziś jednym z ciekawszych wyborów pokryć dachowych. Jej charakterystyka i trwałość sprawiają, że jest chętnie wybierana do domów o zróżnicowanej architekturze. Dziś dowiesz się o tym, jak powstaje dachówka ceramiczna, jakie cechy są jej wyróżnikiem oraz jak wygląda jej montaż i konserwacja.

W Bydgoszczy rozegrano mistrzostwa Polski w pływaniu, grad medali zawodników AZS UMCS Lublin

W Bydgoszczy rozegrano mistrzostwa Polski w pływaniu, grad medali zawodników AZS UMCS Lublin

Pływacy z województwa lubelskiego przywieźli z mistrzostw Polski na krótkim basenie, które w ostatnich dniach rozgrywane były w Bydgoszczy 11 medali. Dziewięć było dziełem zawodników AZS UMCS Lublin. Dwa krążki wywalczył także Filip Suchański z UKS 51 Lublin.

Już nie będzie p.o. Zenon Orechwo nowym dyrektorem OSiR

Już nie będzie p.o. Zenon Orechwo nowym dyrektorem OSiR

Był przez lata kierownikiem obiektów. Po zmianach organizacyjnych wprowadzonych jesienią został pełniącym obowiązki dyrektora, łącząc jednocześnie tę funkcję z poprzednią. Teraz Zenon Orechwo zostanie już na stałe szefem Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu.

To może być wielki mistrz
WIDEO
film

To może być wielki mistrz

Lublinianin Natan Rybczyński robi furorę w sporcie kartingowym

Święta tuż-tuż. Pamiętasz te kultowe świąteczne produkcje?
QUIZ

Święta tuż-tuż. Pamiętasz te kultowe świąteczne produkcje?

Między smażeniem karpia, a lepieniem pierogów warto zadbać o rozrywkę. A jak święta, to tylko świąteczne filmy. Sprawdźcie się w naszym quizie.

Wigilia w Polsce i na świecie. Co obcokrajowcy myślą o naszych tradycjach?
film

Wigilia w Polsce i na świecie. Co obcokrajowcy myślą o naszych tradycjach?

Czy Wigilia wszędzie wygląda tak samo? W dzisiejszym odcinku programu Dzień Wschodzi rozmawiamy z Lorenzo Izzo z Włoch i Luisem Alberto Villablanca Alvarezem z Chile o tym, jak wygląda Wigilia w Polsce, Włoszech i Chile, coo ląduje na świątecznym stole w ich krajach, jakie tradycje najbardziej zaskakują obcokrajowców? Poznaj różnice kulturowe, fascynujące historie i to, co łączy nas podczas świąt, mimo dzielących nas kilometrów!

Padwa Zamość zakończyła rok porażką, AZS AWF Biała Podlaska opuścił ostatnie miejsce

Padwa Zamość zakończyła rok porażką, AZS AWF Biała Podlaska opuścił ostatnie miejsce

W meczu pierwszej kolejki rundy rewanżowej Padwa Zamość przegrała na wyjeździe z E.LINK Gwardią Koszalin 23:29.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium