Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 lutego 2022 r.
15:38

Przedszkole na parterze VII LO w Lublinie? Jest decyzja lubelskiego kuratora oświaty

10 7 A A
Protest uczniów VII Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie przed ratuszem
Protest uczniów VII Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie przed ratuszem (fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

Dwa przedszkola mogą przenieść się na parter VII Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie przy ul. Farbiarskiej 8. We wtorek lubelski kurator oświaty dał zielone światło urzędnikom i firmie, która przeprowadzi tam generalny remont. Od 31 sierpnia w jednym budynku będą i licealiści, i maluchy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na ul. Farbiarską trafią dzieci z dwóch przedszkoli: nr 14 przy ul. Bronowickiej 3 oraz nr 26 przy ul. Dożynkowej 38 (dawniej Rynek 12). W pierwszym z nich jest 125 maluchów (pięć oddziałów), a w drugim 83 (cztery oddziały).

– Zmiana miejsca realizacji zadań statutowych Przedszkola nr 14 w Lublinie jest konieczna ze względu na zły stan techniczny budynku przy ul. Bronowickiej 3, co potwierdza będąca w posiadaniu Lubelskiego Kuratora Oświaty dokumentacja tj. wyniki przeglądów okresowych budynków – czytamy w pierwszym z dwóch uzasadnień.

Dalej Teresa Misiuk pisze, że decyzja ta została także podjęta, mając na względzie „dobro i bezpieczeństwo dzieci oraz pracowników Przedszkola nr 14 w Lublinie”. Ta zmiana spowoduje „polepszenie warunków kształcenia, wychowania i opieki”, a do tego „zapewnione będą bezpieczne i higieniczne warunki pobytu dzieci w przedszkolu”. Korzystne jest także samo położenie budynku liceum, bo blisko ścisłego centrum miasta.

W przypadku decyzji dotyczącej Przedszkola nr 26 argumentacja jest niemal identyczna. Dzieci musiały przenieść się z dotychczasowej siedziby przy Rynku 12, bo zastrzeżenia co do stanu technicznego tej kamienicy zgłosiła Państwowa Straż Pożarna, która przeprowadzała tam kontrolę. Tymczasowo maluchy zostały umieszczone w wynajmowanym przez miasto budynku przy ul. Dożynkowej 38.

W VII LO uczy się obecnie 281 uczniów w 11 oddziałach. W przyszłym roku szkolnym liczba klas zmaleje o jedną. Kurator pisze również, że umieszczenie przedszkola w jednym budynku z liceum „nie zakłóci działalności statutowej VII Liceum Ogólnokształcącego im Marii Konopnickiej w Lublinie”.

Na decyzje dotyczące przeniesienia obu przedszkoli przysługuje zażalenie do ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka.

Generalny remont

Do przetargu na przebudowę parteru liceum przy ul. Farbiarskiej 8 stanęło sześć firm. Urzędnicy wybrali w poniedziałek ofertę spółki Edach z Lublina. Za wykonane prace adaptacyjne ma ona otrzymać 5 mln 469 tys. zł. Po modernizacji miejsca ma wystarczyć dla 225 dzieci.

Powstanie 9 sal zajęć (o powierzchni od 65 mkw do 74 mkw), 9 toalet, 9 szatni i 5 pomieszczeń pomocniczych. Łączna powierzchnia przedszkola wyniesie 1132 mkw. Cała bryła jednopiętrowego budynku, o powierzchni zabudowy blisko 2.3 tys. mkw, pozostanie bez zmian.

– Cztery wejścia dla dzieci przedszkolnych zaprojektowano od strony północnej, natomiast wejścia do szkoły od strony południowej. To pozwoli zachować odrębność przedszkola od liceum. Wejście główne do szkoły będzie się mieściło jak obecnie, od strony ul. Farbiarskiej – wyjaśnia Izolda Boguta z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

To nie wszystko. Wymienione zostaną także instalacje: wodociągowa, kanalizacji sanitarnej, centralnego ogrzewania, wentylacji mechanicznej, klimatyzacji, elektryczna i teletechniczna. Cały budynek otrzyma odświeżoną elewację w kolorze szaro-kremowym, z brązowym cokołem i stolarką okienną oraz drzwiową. Projekt zakłada także odnowienie istniejącego muralu.

Na nowo zostanie urządzony teren wokół szkoły, gdzie nie tylko uporządkowana zostanie zieleń i posiane nowe trawniki. Chodzi m.in. o zrobienie dojścia i chodników o powierzchni 400 mkw, drogi wewnętrznej pożarowej oraz 27 miejsc parkingowych, w tym 2 dla osób z niepełnosprawnościami. Poza tym, uzupełnione lub wymienione zostanie ogrodzenie od strony ul. Farbiarskiej, na plac trafi nowa wiata śmietnikowa i stojaki na rowery, wykonane zostaną kanalizacja deszczowa z budową zbiorników retencyjnych oraz oświetlenie całego terenu.

Dzieci będą miały swój plac zabaw z nawierzchni z maty przerostowej o powierzchni 390 mkw.  Łącznie trafi tu 13 urządzeń (wieże ze ślizgawkami, bujaki, huśtawki i karuzele), a także 9 drewnianych ławek i 6 koszy na śmieci.

– W tym tygodniu zostanie wyznaczony termin podpisania umowy z wykonawcą. Będzie to możliwe nie wcześniej niż 24 lutego, to jest po upływie terminu na wnoszenie odwołań. Po podpisaniu umowy wykonawca będzie miał 5 miesięcy na wykonanie robót  budowlanych i towarzyszących, w związku z tym budynek powinien być gotowy w połowie wakacji – wskazuje Izolda Boguta.

Sprzeciw licealistów i rodziców

Pomysł połączenia przedszkola i liceum w jednym budynku nie spodobał się uczniom VII LO oraz ich rodzicom. Argumentowali m.in., że dla nich będzie zbyt mało miejsca na jednym piętrze, przedszkolny plac zabaw będzie blisko hałaśliwej al. Unii Lubelskiej, a asfaltowe boisko stanie się parkingiem.

Na nic zdały się jednak te argumenty oraz protesty uczniów, bo 27 stycznia tego roku miejscy radni podjęli dwie uchwały – jedną „w sprawie zamiaru przekształcenia Przedszkola nr 14 w Lublinie”, a drugą „w sprawie zamiaru przekształcenia Przedszkola nr 26 w Lublinie”. W praktyce oznacza to po prostu przeniesienie obu placówek z dotychczasowych siedzib na parter liceum przy ul. Farbiarskiej. W obu dokumentach wskazano, że ta operacja na przedszkolnych organizmach zakończy się 31 sierpnia tego roku.

Lista niezadowolonych

Grono niezadowolonych jest jednak dłuższe niż licealiści oraz ich rodzice, bo dołączyli do niego także rodzice uczniów Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26. Do jednej z jej dwóch siedzib, położonej przy ul. Krochmalnej 29, ma przenieść się młodzież na czas remontu. Przez ostatnie dwa lata z sal na piętrze tego budynku korzystali uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów w Lublinie. Remont przy ul. Bernardyńskiej się zakończył, a więc przy ul. Krochmalnej zwolniły się pomieszczenia.

– Główne egzaminy maturalne – z języka polskiego, matematyki, języka angielskiego – zostaną przeprowadzone w budynku szkoły przy ul. Farbiarskiej 8. W tym czasie prace związane z przebudową parteru zostaną wstrzymane. Pozostałe egzaminy, do których przystępować będą niewielkie liczby uczniów, odbędą się w pobliskich placówkach oświatowych – informuje Izolda Boguta.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Piękne wakacje w Azji z PLL LOT

Piękne wakacje w Azji z PLL LOT

Polskie Linie Lotnicze LOT oferują bezpośrednie połączenia z wieloma ekscytującymi miejscami w Azji, umożliwiając podróżnym odkrywanie egzotycznych kultur, spektakularnych krajobrazów i unikalnej kuchni. Dzięki nowoczesnym samolotom Dreamliner, długie loty są wygodne i przyjemne, co czyni podróżowanie do dalekich krajów jeszcze bardziej dostępne. Przedstawiamy kraje, do których można się udać z PLL LOT, wraz z poradami dotyczącymi planowania podróży.

Zabieg wykonywany podczas otwarcia Lubelskiego Ośrodka Spastyczności

Kompleksowe leczenie pacjentów neurologicznych. Otwarto Lubelski Ośrodek Spastyczności

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie otwarto Lubelski Ośrodek Spastyczności. To pierwsza tego typu placówka w województwie lubelskim, która pomoże pacjentom neurologicznym uporać się ze skutkami choroby.

Jak dobrze znasz kolędy? Quiz dla prawdziwych kolędników
QUIZ

Jak dobrze znasz kolędy? Quiz dla prawdziwych kolędników

Wigilia to czas gdy przy świątecznym stole rozbrzmiewają kolędy. A znasz bardzo dobrze ich tekst?

Paweł Socha w rundzie jesiennej wiele razy ratował Świdniczankę od straty gola

Świdniczanka planuje pięć-sześć transferów. „Rozmawialiśmy z grubo ponad 50 piłkarzami”

Zima w ekipie Świdniczanki będzie pracowita. I trudno się dziwić. Po rundzie jesiennej drużyna Łukasza Gieresza jest jednym z kandydatów do spadku. W tabeli znajduje się na trzecim miejscu, ale od końca. Do bezpiecznej strefy traci siedem punktów. Trener i dyrektor sportowy Mateusz Pielach prowadzą rozmowy z zawodnikami, a do klubu może przyjść nawet pięciu-sześciu zawodników.

O dawnych tradycjach opowiada Agata Witkowska z Muzeum Wsi Lubelskiej
WYWIAD
galeria

Choinka, pusty talerz i sianko. Skąd to się wzięło?

Wigilijne potrawy były zawsze postne, a ich liczba zależała od regionu i zamożności gospodarzy. Na Lubelszczyźnie liczba dań była często nieparzysta: pięć, siedem, a u bogatszych trzynaście – rozmowa z AGATĄ WITKOWSKĄ z Działu Edukacji i Promocji Muzeum Wsi Lubelskiej.

Samotni i bezdomni już zasiedli przy wigilijnym stole
ZDJĘCIA
galeria

Samotni i bezdomni już zasiedli przy wigilijnym stole

Lubelska Caritas jak co roku zorganizowała Wigilię dla potrzebujących. Nie zabrakło wspólnego posiłku, kolędowania i łamania się opłatkiem.

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin
film

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin

Wiadomo, że na parkiecie radzą sobie znakomicie. Sprawdźcie, jak siatkarze Bogdanki LUK Lublin spisali się przy mikrofonie. Wilfredo Leon i spółka zaprezentowali swoją wersję świątecznej piosenki „Pada śnieg, pada śnieg”. A przy okazji złożyli kibicom życzenia na święta.

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci
RADAR

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci

W Wigilię i Boże Narodzenie najwięcej pracy ma święty Mikołaj. Ten najprawdziwszy z Laponii, wyruszył już w drogę ze świątecznymi prezentami.

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Wózki widłowe muszą regularnie przechodzić serwis. Jakakolwiek usterka w obrębie takich maszyn może bowiem powodować poważne zagrożenie dla pracowników. Gdzie najlepiej naprawić taki pojazd? Poznaj zalety serwisu wózków widłowych u producenta. Kto może znać lepiej budowę pojazdów i wiedzieć, jakie usterki zdarzają się w nich najczęściej, jeśli nie ich producent? To jasne. Dlatego w przypadku serwisu wózków widłowych – podobnie jak w przypadku innych pojazdów – naprawy wykonywane bezpośrednio przez producenta są najbezpieczniejszą, najbardziej polecaną i w długofalowej perspektywie najbardziej opłacalną opcją. Jakie konkretnie korzyści płyną z takiego rozwiązania?

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

37-latek wybrał się samochodem po karpia na wigilię. Nie przeszkadzały mu w tym blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

Takiej choinki jak ta, nie ma chyba w całej Polsce!
ZDJĘCIA
galeria

Takiej choinki jak ta, nie ma chyba w całej Polsce!

Chyba się nie pomylimy jak napiszemy że choinka, która stanęła pod Urzędem Miasta Świdnik jest wyjątkowa w skali całego kraju. Ma ona przypominać i dbać o nasze bezpieczeństwo.

MACIEJ BARTON, SZEF KUCHNI W OSTOJA CHOBIANICE, PASJONAT TRADYCYJNEJ POLSKIEJ KUCHNI
MAGAZYN

Pasztety i pierogi, czyli ostatnie przygotowania przed wigilią

Podczas przygotowywania dań na domową wigilię będę posiłkował się sprawdzonymi przepisami Hanny Szymanderskiej, pierwszej damy polskiej kuchni. Polecam jej książkę „Wigilia”. Przyrządzę kaszubski pasztet ziemniaczany, pasztet z karpia i ulubione przez Hanię pierogi z gryczanej mąki, które mają korzenie u Was; na wschodzie.

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Liczymy te dane, które mają wpływ na nasz proces treningowy

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Liczymy te dane, które mają wpływ na nasz proces treningowy

Rozmowa z Przemysławem Jasińskim, asystentem trenera w sztabie Motoru Lublin

Ten świąteczny prezent nie zmieści się pod choinką. Nowe samochody trafiły do domów dziecka
galeria

Ten świąteczny prezent nie zmieści się pod choinką. Nowe samochody trafiły do domów dziecka

Dwa samochody dostosowane do osób z niepełnosprawnościami trafiły do domów dziecka w regionie. Oznacza to łatwiejszy dojazd do lekarza, na rehabilitację, a także do szkół i na wycieczki.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Praca -> Poszukuję

kobieta poszukuje pracy

lublin

0,00 zł

Praca -> Poszukuję

szukam pracy

Lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kształtki

ZAMOŚĆ

9,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

195,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

199,00 zł

Komunikaty