Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

30 lipca 2020 r.
7:36

Czy uczniowie pójdą do szkół od 1 września?

0 0 A A
MEN i GIS przygotowują wytyczne epidemiologiczne dla szkół, które po 1 września pracować mają w systemie stacjonarnym
MEN i GIS przygotowują wytyczne epidemiologiczne dla szkół, które po 1 września pracować mają w systemie stacjonarnym (fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

Nauka zdalna czy stacjonarna? Prowadzona w systemie zmianowym, rotacyjnym? Wciąż nie wiadomo jak będzie wyglądała szkoła od 1 września. Pewne jest, że w najgorszej sytuacji będą pierwszoklasiści oraz uczniowie kończący naukę. To będzie także trudny rok dla dyrektorów szkół.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska przyznał, że decyzja o tym czy 1 września uczniowie wrócą do szkół, zapadnie najwcześniej w drugiej połowie sierpnia. Wszystko zależeć będzie od aktualnej sytuacji epidemiologicznej. Dzień później Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało, że trwają prace nad stworzeniem wytycznych dla dyrektorów szkół.

– Przygotowujemy się do normalnej, stacjonarnej pracy szkół i placówek oświatowych. Stworzymy również przepisy, które zagwarantują bezpieczeństwo uczniów po powrocie do szkół. Gdyby pojawiło się ognisko epidemii czy realne zagrożenie dla zdrowia czy życia uczniów oraz nauczycieli, dyrektor szkoły, po uzyskaniu zgody powiatowego inspektora sanitarnego, będzie mógł szybko zareagować – informuje Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Dystans w szkole to fikcja

MEN i GIS przygotowują wytyczne epidemiologiczne dla szkół, które po 1 września pracować mają w systemie stacjonarnym.

– Pewnie nie będziemy mieli wyjść do kina i na wycieczki, a do szkół nie będziemy zapraszać gości ani udostępniać sal innym podmiotom. Z tym się można pogodzić, ale jak będzie wyglądać nauka? – zastanawia się dyrektor podstawówki z centrum Lublina. Nie wiem, jak będą funkcjonować dzieci, jeśli będą musiały nosić maseczki. Te z najmłodszych klas przyprowadzane są rano do świetlicy i odbierane, gdy rodzice skończą pracę. Cały dzień mają być w maseczkach, w których nie można oddychać? A nauczyciel, zwłaszcza ten języków obcych? Czy będzie rozumiany przez dzieci, jeśli będzie miał maseczkę?

– W szkole dystansu zachować się nie da! – nie ma wątpliwości inny dyrektor. – Rozstawienie ławek, tak jak podczas egzaminów, nie wchodzi w grę, bo nie ma na to miejsca. A co z przerwami? Ze zmienianiem klasopracowni? Z szatniami? Żeby utrzymać dystans, konieczne byłoby wprowadzenie zmianowego systemu nauki lub nauczania rotacyjnego

Inni mają gorzej

– Śledzę wszystkie informacje i martwię się, bo istnieje możliwość, że szkoła stacjonarnie nie ruszy – przyznaje Stanisław Stoń, dyrektor I LO im. Stanisława Staszica w Lublinie. – Mimo że nauczyciele bardzo dobrze wywiązali się z prowadzenia zdalnego nauczania, to nie jest to optymalny sposób nauki. Będzie wielu niezadowolonych.

– Nie wyobrażamy sobie, w jaki sposób rozpocząć naukę w sposób zdalny bez znajomości uczniów, którzy przyjdą we wrześniu do pierwszych klas – mówi Grzegorz Lech, dyrektor III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie.

– W bardzo trudnej sytuacji będą przyszłoroczni maturzyści. W pierwszej klasie stracili oni sporo na strajku nauczycieli. W drugiej w związku z epidemią stracili większą część drugiego semestru. W trzeciej znów ich to czeka?

– Mam nadzieję, że jeszcze w wakacje zapadnie decyzja co do przyszłorocznych egzaminów. Powinien paść jasny komunikat: matur i egzaminów ósmoklasisty nie będzie, a rekrutacja będzie odbywać się wyłącznie na podstawie ocen ze świadectw. Nie mam za to pomysłu, jak można pomóc absolwentom techników. Przed nimi egzaminy zawodowe, do nich nie można przygotować się zdalnie – słyszymy w jednym z lubelskich zespołów szkół.

Zdecyduje dyrektor

– Obawiam się, że co by się nie działo, to rząd nie podejmie odgórnej decyzji o zdalnym nauczaniu w kolejnym roku szkolnym. Ten obowiązek spadnie na dyrektorów poszczególnych szkół – słyszymy od dyrektor podstawówki w powiecie lubelskim. – To my, jeśli będzie działo się coś niepokojącego, będziemy musieli decydować o zamknięciu. To na nas spadnie złość rodziców, że zrobiliśmy to zbyt wcześnie lub zbyt późno. Znam realia. Od października do marca połowa uczniów kicha, kaszle lub przychodzi na zajęcia z gorączką, bo ma infekcję. Kto będzie decydował, czy i kiedy takie dzieci zostaną przebadane pod kątem koronawirusa? Czy dopóki nie otrzymają wyników będą musiały się izolować? Weźmy też pod uwagę, że dzieci kombinują. Szybko zauważą, że wystarczy zakasłać dwa razy, żeby nie iść do szkoły i zostać w domu.

– Jeśli będę musiał zdecydować o zamknięciu szkoły, to nie jednoosobowo. Będę chciał prowadzić szerokie konsultacje wśród rodziców, uczniów i nauczycieli. Żeby to była wyważona decyzja, podjęta w oparciu o pełną znajomość sytuacji – dodaje Grzegorz Lech.

– Mam nadzieję, że będziemy mieli pomoc organów prowadzących szkoły, kuratoriów oświaty i lokalnych sanepidów, bo przecież nikt nie ma wątpliwości, że lokalne ogniska koronawirusa będą się pojawiać – przyznaje Stanisław Stoń.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Romanowski ukrywał się w klasztorze oo. Dominikanów? Jest odpowiedź prokuratury

Romanowski ukrywał się w klasztorze oo. Dominikanów? Jest odpowiedź prokuratury

Na zlecenie Prokuratury Krajowej policjanci w grudniu przeszukali klasztor ojców Dominikanów w Lublinie. Rzekomo właśnie tutaj widziany był poszukiwany listem gończym poseł Marcin Romanowski.

Jest most, będzie autobus. Przewoźnik uruchamia nową linię

Jest most, będzie autobus. Przewoźnik uruchamia nową linię

Miejski przewoźnik w Białej Podlaskiej uruchomi nową linię. Autobusy z literką „M” pojadą m.in. po niedawno oddanym do użytku moście na Krznie.

Czas na debiut nowego trenera, czyli MKS FunFloor wraca do gry

Czas na debiut nowego trenera, czyli MKS FunFloor wraca do gry

MKS FunFloor wraca do ligowej rywalizacji po prawie dwumiesięcznej przerwie. W niedzielę lublinianki zagrają na wyjeździe z MKS URBiS Gniezno (godz. 12.30).

Dostawczy Lublin w okolicach miejscowości Kołacze w pow. włodawskim

Noga z gazu, drogi są śliskie. Ci kierowcy już o tym wiedzą

Lubelska policja od rana notuje kolejne drogowe zdarzenia związane z oblodzoną nawierzchnią dróg. Do kolizji doszło m.in. w powiecie włodawskim i opolskim. W Lublinie ślisko m.in. na Mełgiewskiej, gdzie co rusz dochodzi do stłuczek. Na razie policja naliczyła ich siedem.

Urząd Miasta Zamość

Do rozdania 55 tysięcy. Prezydent przyzna sportowe stypendia

W budżecie miasta na 2025 zabezpieczono na ten cel 55 tys. zł. Na tyle łącznie liczyć mogą zawodnicy, którym prezydent Zamościa przyzna sportowe stypendia.

Już niedługo trzy nowe miasta. Hucznie przywitają Nowy Rok

Już niedługo trzy nowe miasta. Hucznie przywitają Nowy Rok

Poziom urbanizacji w powiecie puławskim w nowym roku czeka gwałtowny wzrost, a to za sprawą odzyskania praw miejskich przez trzy miejscowości: Kurów, Końskowolę i Wąwolnicę. Samorządy zapraszają już na pierwsze - miejskie sylwestry i artystyczne inscenizacje.

Wojciech Kamiński nie może być zadowolony z postawy swoich zawodników w Warszawie

Powrót Mateusza Dziemby, Start Lublin gra u siebie z Czarnymi Słupsk

Start Lublin w niedzielę podejmie w hali Globus Energę Icon Sea Czarnych Słupsk. Spotkanie rozpocznie się o godz. 15.30.

Motycka ligawka ma duszę. O świątecznej kuchni i muzyce z liderką kapeli Drewutnia
MAGAZYN
galeria

Motycka ligawka ma duszę. O świątecznej kuchni i muzyce z liderką kapeli Drewutnia

Ten instrument ma duszę. Tyle, że ta dusza siedzi w tych, co na niej grają. Po wsiach otrąbiają adwent. Wychodzą bladym świtem albo wieczorem, najlepiej nad wodę i grają hejnały, oznajmiając, że idzie na Boże Narodzenie – Rozmowa z Anną Różycką, liderką kapeli Drewutnia.

Bordowy, różowy i żółty - tu mieszkają bogatsi mieszkańcy Polski. Jaśniejsze odcienie granatu - średnio zamożni, a najciemniesze osoby z relatywnie najniższymi możliwości finansowymi
pieniądze

Zbadali poziom zamożności Europejczyków. Lubelskie nadal daleko

Według firmy badawczej GFK średnia siła nabywcza w Polsce w 2024 roku wyniosła 12 561 euro, czyli ok. 54 tys. zł, co pozwoliło nam zająć 27. miejsce w Europie. Nadal wyprzedzamy Węgry, ale odstajemy od Czechów. Lubelszczyzna ciągle należy do uboższych regionów kraju.

Batabe Zempare dobrze zna atmosferę panującą w hali w Sosnowcu

Polski Cukier AZS UMCS w pogoni za pozycją lidera. W niedzielę mecz z Zagłębiem Sosnowiec

Polski Cukier AZS UMCS Lublin nie ma czasu na zbyt huczne świętowanie. W niedzielę o godz. 16 zmierzy się z MB Zagłębie Sosnowiec

Z radnymi o przyszłości powiatu lubelskiego. Jak chcą poprawić jakość życia mieszkańców?
wideo
film

Z radnymi o przyszłości powiatu lubelskiego. Jak chcą poprawić jakość życia mieszkańców?

Radni powiatu lubelskiego – Anna Kot, Teresa Chwała i Piotr Sawicki – w rozmowie z cyklu Dzień Wschodzi podzielili się swoimi planami na rzecz rozwoju regionu i poprawy jakości życia mieszkańców. Kluczowym wyzwaniem jest modernizacja lokalnej infrastruktury, w tym dróg, szkół i ośrodków zdrowia.

Pijany obcokrajowiec za kierownicą. Dwie osoby trafiły do szpitala

Pijany obcokrajowiec za kierownicą. Dwie osoby trafiły do szpitala

W czwartek wieczorem na drodze z Końskowoli do Puław zderzyły się dwa samochody. Sprawdza zdarzenia został zatrzymany. Grozi mu więzienie.

Po wygranej w Gdańsku z Treflem lublinianie liczą na kolejne zwycięstwo, tym razem nad zespołem z Lwowa

Bogdanka LUK Lublin kontra Barkom Każany Lwów. W swojej hali czują się dobrze

Sobotnim przeciwnikiem Bogdanki LUK Lublin będzie Barkom Każany Lwów. Mecz w hali Globus rozpocznie się o godzinie 14.45.

Piotr Błażewicz został we wrześniu wybrany na przewodniczącego Rady Miasta Zamość, więc nie powinno go być w składzie komisji rewizyjnej

Zamojską radę czeka zmiana. Przewodniczący robiąc to działa wbrew ustawie

Zabrania tego i ustawa o samorządzie, i statut miasta Zamość. A jednak przewodniczący miejskiej rady zasiada w komisji rewizyjnej. To ma się zmienić.

Uwaga, ślisko na drogach

Uwaga, ślisko na drogach

W nocy z czwartku na piątek, w południowej części województwa lubelskiego na drogach może być bardzo ślisko. Kierowcy musza uważać na tzw. czarny lód, czyli niewidoczny film zamarzniętej wody na jezdni.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium