Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

1 lutego 2023 r.
19:37

Do Lublina już nie przyjeżdżają romantycy. Rekordowa liczba turystów

Autor: Zdjęcie autora agdy
Największe zainteresowanie było w lipcu, podczas Carnavalu Sztukmistrzów
Największe zainteresowanie było w lipcu, podczas Carnavalu Sztukmistrzów (fot. Tomasz Tylus)

Koniec z romantycznymi weekendami, teraz turyści przyjeżdżają na dzień lub dwa i chcą pójść do filharmonii albo na festiwalowe wydarzenia. Już rezerwują noclegi na Inne Brzmienia. Miasto podsumowało ruch turystyczny w 2022 roku: nigdy nie było tak dobrze.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Miasto policzyło gości, którzy w zeszłym roku odwiedzili Lublin. Okazuje się, że już zapomnieliśmy o pandemii i licząc turystów porównujemy dane z tymi z 2019 roku. A z tych wynika, że przyjechało do nas więcej osób niż wówczas. Miniony rok okazał się pod tym względem rekordowy.

Wkład w gospodarkę

Najwięcej turystów było z okolicy, czyli terenu naszego województwa, trochę mniej liczna grupa z mazowieckiego. Najczęściej wpadali na jeden dzień bez noclegu. Trzy razy rzadziej wybierano pobyt na minimum pięć dni ale wówczas takie osoby zostawiały w mieście najwięcej pieniędzy. A to właśnie chodzi.

– Turyści stanowią istotny wkład w lokalną gospodarkę, z naszych szacunków wynika, że chodzi o kwotę 360 milionów złotych, które trafiają do lokalnej gospodarki. Warto budować pozytywny wizerunek miasta przyciągać turystów – mówi Marcin Kęćko, dyrektor Biura Rozwoju Turystyki, który dodaje, że najlepszym czasem turystycznym dla miasta był sierpień, a konkretnie okres między 15 a 22. – Według naszych danych odwiedziło wówczas Lublin 33 tysiące gości krajowych. Był wtedy długi weekend, urodziny miasta i nasz festiwal Re:tradycja. Jarmark Jagielloński, a w Browarach Perła festiwal Letnie Brzmienia – wylicza dyrektor.

360 000 000
złotych wydali w zeszłym roku turyści i odwiedzający

342 000
osób wpadło do Lublina na jeden dzień

1044
złotych wydał średnio gość, który spędził w Lublinie 5 dni

33 000
krajowych gości było w naszym mieście między 15 a 21 sierpnia

47
proc. gości krajowych nie miało 30. lat

Wieża sztukmistrzów

– Miniony rok był bardzo dobry, odczuliśmy wzrost liczby turystów, którzy zwiedzili Wieżę Trynitarską. Od marca, gdy pojawiły się grupy zorganizowane, do końca października, gdy zakończyliśmy sezon, było u nas 29 tysięcy osób. To blisko dwa razy więcej niż w poprzednim roku. Największe zainteresowanie było w lipcu, podczas Carnavalu Sztukmistrzów. Byliśmy jedynym miejscem gdzie podczas festiwalu można było zobaczyć higlinerów z góry – mówi Magdalena Janowska, pracownik Muzeum Archidiecezjalne Sztuki Religijnej w Wieży Trynitarskiej, która ocenia, że na wieżę trafiają osoby zwiedzające Lublin oraz mieszkańcy zainteresowani wydarzeniami proponowanymi w zabytkowej budowli.

Muzeum organizuje je samo, ale także współpracuje i przyłącza się do wydarzeń w mieście: Nocy Kultury, Jarmarku Jagiellońskiego czy Nocy Muzeów.

Wieża Trynitarska ­wraz z katedrą są na ósmym miejscu w rankingu najbardziej uczęszczanych miejsc w Lublinie. Najchętniej turyści wybierają: Zamek Lubelski, plac Litewski, Krakowskie Przedmieście, Stare Miasto, Ogród Saski, bazylika o. dominikanów, Centrum Spotkania Kultur, a listę zamyka Zalew Zemborzycki.

Pokój z koncertem

Dane o tym ile osób przyjeżdża do Lublina, jak długo tu są i co robią to informacje zbierane przez firmy przetwarzające dane ze smartfonów. Są one modyfikowane – doszacowane z uwagi na osoby, które nie używają takich urządzeń oraz filtrowane by wykluczyć na przykład dojeżdżających do Lublina do pracy. Policzono także gości zagranicznych w naszym mieście, nie uwzględniając osób z Ukrainy, które pojawiły się u nas z zupełnie innego powodu.

Wszystko wskazuje na to, że dużą rolę w popularności Muzeum Lubelskiego odegrała malarka Tamara Łempicka. Wystawę jej prac wiosną i latem zeszłego roku zobaczyło ponad 80 tys. osób. A pakiet: pobyt w Lublinie plus oglądanie wystawy świetnie się sprawdził w branży hotelarskiej.

– Dużo mamy rezerwacji na dwa dni pobytu lub jeden dzień z kolacją plus wyjście do filharmonii. Praktycznie w ogóle nie sprzedają się romantyczne weekendy, skończyły się czasy, że tylko pokój i masaż. Teraz im więcej oferuje miasto. tym bardziej jest to atrakcyjne. Oprócz pakietu ze zwiedzaniem wystawy prac Łempickiej, są pytania o skansen, dobrze sprzedaje się Lubelska Trasa Podziemna, Muzeum Cebularza – wylicza Marcin Kania, dyrektor Hotelu Wieniawski i przedstawiciel na nasze województwo Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego.

Młodzi zwiedzają

– W statystykach hotelowych mieliśmy gości biznesowych, teraz pojawił się turysta piątek/sobota, który odwiedza atrakcje turystyczne – dodaje Marcin Kania i przyznaje, że duże wydarzenia przyciągają gości. Już ma rezerwacje na Inne Brzmienia, które w tym roku będą między 6 a 9 lipca.

Specjaliści z branży turystycznej uważają, że Lublin, w którym działa 39 głównie 3-gwiazdkowych hoteli, ma teraz swoje pięć minut by zareklamować swoje walory. Turyści uznają na przykład Kraków za zbyt ciasny i szukają innych miejsc, mogą wybrać nasze miasto. Ze statystyk wynika, że sporo już to zrobiło. Najliczniejszą grupę stanowili ci między 21 a 25 rokiem życia.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty