Chociaż na rynku okiennym panowały różne trendy, to okna drewniane zawsze cieszyły się dużą popularnością. Stałe doskonalenie ich wizerunku sprawiło, że utrzymują one niepodważalną pozycję.
– podpowiada Jerzy
Markowski, dyrektor ds. produkcji stolarki drewnianej w lubelskiej firmie „Goran”
• Należy sprawdzić izolacyjność termiczną i akustyczną okna. Szyba powinna mieć współczynnik U = 1,1 W/mkw. Informacje te możemy uzyskać od sprzedawcy. Każde biuro handlowe powinno dysponować danymi technicznymi określonej opcji.
• Przed zakupem zwróćmy uwagę na ewentualne wady materiałowe na wyrobie dostarczonym przez producenta. Mogą być widoczne ślady ubytków, starannie zamaskowane, np. dodatkowo zamalowane albo zaszpachlowane. Takie wady mogą powstać w czasie produkcji albo transportu.
• Sprawdźmy, z jakiego materiału okna zostały wykonane. Czy jest to materiał drewniany o zewnętrznych powierzchniach litych czy też łączony na mikrowczepy. W drugim przypadku łączenia elementów są widoczne, powierzchnia nie jest lita, materiał nadaje się tylko pod farby kryjące.
• Lepiej nie kupować okien tzw. surowych, nie pomalowanych. Nie ma bowiem praktycznie możliwości, żeby w domowych warunkach pomalować starannie okna, np. w miejscach niedostępnych, ukrytych chociażby w szczelinach za okuciami, albo za szybą.
• Nie należy zamawiać okien pomalowanych tylko lakierem bezbarwnym, gdyż nie jest on odporny na promieniowanie UV. Najlepsze są kolory pośrednie. Dobrze wykonane okno powinno być poddane impregnacji, następnie położony podkład i 2 warstwy wierzchnie.
• Przy oknach mahoniowych (meratni) mogą występować różnice w odcieniu na ramiaku (widoczne przy wszystkich transparentnych farbach). Przebarwienia takie rzadziej są spotykane przy oknach wykonanych z sosny i nie jest to wadą.
• Sprawdźmy czy szyba w naszym oknie ma jednolite tło, czy nie ma załamań światła, czy nie ma plam oraz rys.
• Zwróćmy uwagę jak funkcjonuje okucie. Czy okno lekko się otwiera, czy się nic nie blokuje. Przy zakupie możemy wybrać pożądaną przez nas opcję okucia z odpowiednimi funkcjami, jakie chcielibyśmy by okno posiadało, np. można zamówić specjalne zabezpieczenia antywłamaniowe.
• Sprawdźmy także ułożenie uszczelek w oknie. Powinny być one idealnie włożone, bez żadnych załamań, aby zapewnić dobrą szczelność okna. Możemy dopytywać się o firmowe uszczelki, ponieważ pojawiają się na rynku wyroby chałupnicze, których jakość pozostawia wiele do życzenia i po 2-3 sezonach trzeba je wymieniać.
• Zwróćmy również uwagę na jakość silikonowania w oknie. Czy silikon jest równo położony i jaka jest jego jakość.