d Drzwi antywłamaniowe potrafią zatrzymać złodzieja na tak długo, że nawet najbardziej odporny sąsiad usłyszy jego bezsilne starania. Posiadacze takich drzwi mogą liczyć także na znaczne zniżki w towarzystwach ubezpieczeniowych.
Jeszcze kilka lat temu drzwi antywłamaniowe były masywne i mało estetyczne. Ostatnio ich wzornictwo znacznie się poprawiło.
Testy na złodzieja
Żeby otrzymać certyfikat Instytutu Mechaniki Precyzyjnej drzwi muszą przejść serię odpo-wiednich badań. Najważniejsza ich część polega na próbie ... włamania. Ekspercie z IMP walczą z czasem przy pomocy łomu, siekiery, wiertarki czy pistoletu. Jeżeli produkt okazuje się trwalszy od uporu ekspertów, to zmieniają technikę na bardziej zaawansowaną i zaczynają pracować nad zamkami. W zależności od czasu, jaki będzie im potrzebny na sforsowanie drzwi, wyrób dostanie określoną klasę atestu: A – najmniejsza, C – najwyższa.
Płyta w stalowej oprawie
Najczęściej występującą konstrukcją drzwi antywłamaniowych jest tak zwany płat stalowy, do-datkowo zbrojony. Dla zachowania dobrej izolacyjności i tłumienia dźwięków, przestrzeń we-wnętrzna jest wypełniona wełną mineralną lub płytą izolująca termicznie i tłumiącą hałas. Takie drzwi są odporne nawet na ostrzał z broni krótkiej – kule utkwią już w warstwach blachy lub w wypełnieniu.
O estetyczny wygląd drzwi zadbają natomiast okładziny z PCW lub płyt MDF w różnych kolo-rach.
Drzwi są tyle warte co ościeżnica. W asortymencie producentów znajdziemy, więc ościeżnice przygotowane do wmurowania, bądź też w postaci nakładek montowanych na już istniejące.
Zamki z atestem
Drzwi antywłamaniowe kupuje się najczęściej razem z zamkami, które również posiadają ate-sty Instytutu Mechaniki Precyzyjnej, świadczące zarówno na odporność na sforsowanie siłą jak też przy użyciu „inteligentnych” urządzeń. Klucz do atestowanego zamka można skopiować jedynie bezpośrednio u producenta lub w autoryzowanych punktach, co również wpływa na ich bezpieczeństwo.
Walory atestowanych drzwi antywłamaniowych doceniły towarzystwa ubezpieczeniowe, które udzielają zniżki w składkach – nawet do 15–30 procent. (e)