Chyba nikt z nas nie wyobraża sobie Bożego Narodzenia bez najbardziej pożądanego dzisiaj drzewka - choinki.
W naszym poradniku podpowiadamy, jak należy postępować z drzewkiem ściętym, jak również z coraz popularniejszymi drzewkami w doniczkach, które po świętach lub na wiosnę możemy posadzić w ogrodzie.
Choinki cięte
Zakup
Kupując drzewko należy zwrócić uwagę na barwę igieł, kształt i długość czubka. Igły świeżo ściętej choinki są intensywnie zielone i błyszczące, giętkie, nie wypadają (możesz to sprawdzić podnosząc drzewko kilka centymetrów do góry i uderzając nim lekko o ziemię). Wszystko będzie zależało także od gatunku drzewka - najdłużej igły pozostaną na jodle, najkrócej na świerku. Gałązki choinki powinny być symetryczne, a czubek niezbyt długi - w przeciwnym razie może się wyginać pod ciężarem zawieszonej na nim ozdoby.
Hartowanie
Zanim wniesiemy do domu zakupione drzewko, trzeba je przystosować do nowego środowiska. Najlepiej zostawmy je na jeden dzień w chłodnym pomieszczeniu (może być to weranda bądź piwnica).
Wprowadzenie do domu
W mieszkaniu choinka nie powinna znajdować się blisko źródła ciepła (kaloryfera, grzejnika) - temperatura nie powinna być wyższa niż 20°C. Choinkę trzeba wstawić do pojemnika z wodą na około 10 cm głębokości. Należy pamiętać o regularnym uzupełnianiu wody. Bardzo dobrze będzie dla drzewka, jeśli ustawisz w jego pobliżu nawilżacz powietrza (możesz także spryskiwać gałązki - uwaga: przy wyłączonych lampkach!).
Choinki żywe
Takie drzewko to zdecydowanie większy wydatek, jednak to... jedyny minus takiego zakupu. Przede wszystkim choinka ukorzeniona dłużej zagości w naszym domu, a wiosną będzie cieszyć oko w ogródku.
Kiedy kupić?
Najlepiej tydzień, ostatecznie kilka dni, przed świętami - w celu przygotowania jej do domowych warunków. Najpierw choinkę trzymamy w temperaturze około 5°C, później, przez 2-3 doby, w ok. 10°C.
W mieszkaniu
Temperatura w domu nie powinna przekraczać 20°C. Choinka umieszczona w doniczce, podobnie jak cięta, nie powinna znajdować się blisko źródła ciepła. Oczywiście, nie można zapomnieć o regularnym zraszaniu jej wodą i podlewaniu. (hap)