Do malowania mieszkań dawniej używano farb mineralnych oraz olejnych. Obecnie nadal stosuje się niektóre z nich, ale już unowocześnione. Coraz częściej używa się farb nowej generacji. Dostępne są w nieograniczonej liczbie kolorów.
Farby wodne
Powłoki z farb emulsyjnych są paroprzepuszczalne, elastyczne, odporne na uszkodzenia mechaniczne, a te z dodatkiem środków grzybobójczych - odporne na działanie grzybów. Niektóre z nich są bezwonne lub mają delikatny zapach. Szybko schną i są suche w dotyku nawet po 1 godz. Większość z nich wysycha zupełnie po 2-3 godz., a niektóre dopiero po 12 godz. Emulsjami maluje się głównie tynk, cegłę, beton, płyty gipsowo-kartonowe, ale też drewno i materiały drewnopochodne.
Farby lateksowe - należą do farb emulsyjnych, jednak ze względu na właściwości wyodrębnia się je w oddzielną grupę. Są łatwe do nakładania i bardzo trwałe, odporne na działanie promieni ultrafioletowych (powierzchnia powłoki nie zmienia koloru przez 5-8 lat). Mają większą niż emulsje odporność na ścieranie i zmywanie, a pokryta nimi powierzchnia oddycha. Schną od 0,5 do 2 godzin, drugie malowanie zalecane jest po 2-6 godzinach. Można ją zmywać detergentem.
Farby akrylowe - są to farby ogólnego stosowania, w których spoiwem są dyspersje akrylowe. Są zmywalne i w porównaniu z emulsją bardziej odporne na szorowanie. Nadają się do malowania powierzchni wymagających częstego zmywania, na przykład w pokojach dziecinnych. Pomalowane nimi ściany mogą oddychać i nie odbarwiają się. Pomieszczenia pomalowane większością farb akrylowych należy wietrzyć, aż do zaniku specyficznego zapachu. Ich zaletą jest szybki czas schnięcia (niektóre wysychają już po upływie godziny).
Farby te nadają się do malowania tynku, cementu, gipsu, betonu, kartonu, drewna oraz powierzchni drewnopochodnych. Doskonałe również do malowania tapet z włókien szklanych; mogą zastępować też malowanie farbą ftalową.