Domy szeregowe, czyli inaczej segmenty to opcja cenowo porównywalna do trzypokojowego mieszkania. Własny ogródek i większa powierzchnia sprawia, że za rozsądne pieniądze otrzymujemy jednak namiastkę domu
W ostatnim czasie budownictwo szeregowe cieszy się zainteresowaniem wśród niewielkich firm deweloperskich.
- W ofercie dominują szeregowce, które stanowią zdecydowaną większość budowanych przez nich domów na sprzedaż. Wynika to z rachunku ekonomicznego, a co za tym idzie najniższych kosztów budowy szeregowców, które powstają zazwyczaj na małych działkach, często mają ograniczone powierzchnie do nawet kilkudziesięciu mkw., i oferują bardzo skromne powierzchniowo ogródki - mówi Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl. - W efekcie deweloperzy w przypadku szeregowców mają możliwość oferowania ich w atrakcyjnych cenach - dodaje.
Szeregowiec to alternatywa dla każdego, kto marzy o własnym domu, ale nie posiada wystarczających środków na zakup gruntu i samodzielną budowę.
– Takie budownictwo z sukcesami rywalizuje z segmentem dużych mieszkań. Przy poszukiwaniach trzy lub czteropokojowego lokalu zapewne znajdziemy wiele ofert szeregowców, które kuszą znacznie większą powierzchnią, czy możliwością korzystania z niewielkiego ogródka, czy garażu - wyjaśnia Karolina Wasilewska-Buraczyk, z agencji Metrohouse.
Dlaczego szeregowiec
Eksperci Metrohouse wskazują na szereg powodów, dla których klienci decydują się na zakup segmentu. Takie budynki oferują większe poczucie prywatności, niż mieszkanie w bloku. Właściciele mają do dyspozycji osobne wejście do domu, garażu lub ogródka. Kolejny plus to właśnie ogródek. Nie bez znaczenia jest również większa przestrzeń niż w mieszkaniu, wyższe pomieszczenia, oraz dodatkowe piętro. Najmniejsze domy szeregowe mają powierzchnię ok. 80-85 m kw. To wystarczająca powierzchnia dla rodzin z dwójką dzieci. Istotne jest także posiadanie garażu. Do zakupu szeregowca mogą skłaniać również dwa niezależne poziomy. Łatwiej wtedy o wygodne zagospodarowanie przestrzeni. Plusem szeregowca może być również sam projekt. Oczywiście, dla niektórych to wada, ponieważ odbiera możliwość zrobienia wszystkiego „po swojemu”. Nie każdy ma jednak wizję oraz umiejętności, czy budżet do sporządzenia projektu domu. Poza tym zakup segmentu bardzo przypomina zakup mieszkania na rynku pierwotnym - o wiele rzeczy nie trzeba się martwić. Segmenty są już często podłączone do miejskiej sieci grzewczej i kanalizacyjnej. Szeregowiec to także tańsza wersja domu. Dzięki sąsiadującym ze sobą budynkom otrzymujemy niższe koszty eksploatacyjne, np. ogrzewania. Nie zapłacimy też za koszty administracyjne, które stanowią nieodłączny element opłat czynszowych w przypadku mieszkania.
Ile to kosztuje?
Według Jarosława Jędrzyńskiego najbardziej dostępne cenowo szeregowce w podmiejskich lokalizacjach największych polskich aglomeracji dostępne są już w stanie deweloperskim od 400 tys. zł.
– Niestety, ich powierzchnia to nie więcej niż 100 mkw., a najmniejsze nie przekraczają 80 mkw. przy trzech pokojach i działce w granicach 150 - 200 mkw. Stawka za mkw. wynosi tu zazwyczaj nieco ponad 4 tys. zł - wylicza ekspert.
Spora część oferty deweloperskich szeregowców to jednak domy o ponadprzeciętnym standardzie, budowane w atrakcyjnych lokalizacjach. Zdaniem ekspertów w niedalekiej przyszłości można oczekiwać dość wyraźnego wzrostu popytu na szeregowce. Wszystko przez zmianę preferencji klientów, spowodowaną pandemią COVID-19.