d Problem wykończenia posadzki może często rozwiązać odpowiednio dobrana wykładzina. Dzięki niej pomieszczenie staje się kolorowe, przytulne i ciepłe.
Wykładzinę możemy układać bezpośrednio na betonie lub zakryć nią zniszczoną posadzkę.
Na gąbce, jucie lub filcu
Wykładziny dywanowe produkowane są z włókien syntetycznych: poliamidu, poliestru, poli-propylenu, poliakrylu lub wełny naturalnej. Najczęściej jednak są stosowane mieszanki włókien sztucznych z wełną. Spodnią warstwą wykładziny jest podkład z gąbki, juty lub siatki polipropy-lenowej. Dużym powodzeniem cieszy się wykładzina na podłożu filcowym – bardzo łatwa w montażu, gdyż wystarczy ją tylko przyciąć i ułożyć na podłodze. Mozę też być stosowana przy ogrzewaniu podłogowym. Filc daje jej miękkość, wygłusza pomieszczenie i ociepla je.
Pod względem odporności na zużycie, łatwości czyszczenia najlepiej wypada włókno poliami-dowe i poliestrowe, a w następnej kolejności – wełniane, polipropylenowe i akrylowe.
Szeroki asortyment
W specjalistycznych sklepach spotykamy wykładziny: tkane, welurowe (z włóknami przystrzy-żonymi na tej samej wysokości) oraz pętelkowe (włókna supełkowane, częściowo przecinane lub nie). Są też wykładziny dywanowe przeznaczone wyłącznie do łazienek. Posiadają specjalny podkład z gumy waflowej oraz włókna, które nie nasiąkają wodą.
Swoich amatorów znajdują wykładziny sizalowe (z włókien agawy) oraz kokosowe ( z liści palmy kokosowej), jak również korkowe (od spodu zabezpieczone folią winylową).
Mocowanie
Przed ułożeniem wykładziny należy pamiętać o dokładnym przygotowaniu podłoża, które powin-no być równe, mocne i niespękane, czyste oraz suche. Podczas układania posadzki trzeba prze-strzegać instrukcji producenta, gdyż grozi to utratą gwarancji. Bardzo ważne jest łączenie arkuszy wykładziny. Jeżeli nie zrobimy tego dokładnie, brzegi mogą się odklejać. A gdyby w przyszłości dostała się tam woda, mógłby rozwinąć się grzyb. Jeżeli nie mamy wprawy w układaniu, przykle-janiu wykładziny, lepiej jest zlecić tę czynność fachowcowi. (elle)