Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

5 września 2017 r.
13:08

Mieszkanie dla studenta w Lublinie. Jak bezpiecznie wynająć?

Autor: Zdjęcie autora jsz

Zbliża się najbardziej gorący okres na rynku najmu studenckiego. Bez względu na doświadczenie w poszukiwaniu mieszkania, studenci powinni zachować ostrożność. Podpowiadamy, jak bezpiecznie wynająć studenckie mieszkanie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Choć od ponad 10 lat spada liczba studentów w Polsce, to nadal jest to spora siła na rynku nieruchomości. Komu nie udało się dostać miejsca w akademiku, rozpoczyna mieszkaniowe łowy. Niedoświadczeni młodzi ludzie mogą paść ofiarami oszustów, warto więc poszukując mieszkania zachować ostrożność i stosować podstawowe zasady bezpieczeństwa.

Rzetelny pośrednik

Przeglądając ogłoszenia najmu mieszkania czy to pokoju często natrafiamy na anonse przygotowane przez pośrednika (jest to częstsze w przypadku całego mieszkania niż pojedynczego pokoju). Warto sprawdzić, z kim mamy do czynienia. Może ktoś znajomy korzystał z usług agenta? Czy pracuje on dla dużej firmy o ugruntowanej pozycji na rynku? Internet to kopalnia wiedzy, także na temat jakości usług świadczonych przez różnych ludzi i firmy, lecz pamiętajmy, że nie wszystkie muszą być obiektywne i prawdziwe.

Prowizja dla pośrednika

– Dobry pośrednik nie powinien pobierać prowizji ani za udostępnienie adresu mieszkania czy kontaktu do właściciela, ani za pokazanie lokalu – mówi Marcin Krasoń, analityk firmy Home Broker. – Prowizja powinna być wypłacona dopiero po sfinalizowaniu transakcji i podpisaniu umowy.

W międzyczasie pośrednik powinien pomóc przygotować dokumenty, dopilnować poprawności przeprowadzenia formalności itd. Standardowa prowizja dla pośrednika równa się miesięcznemu czynszowi, jednak warto negocjować.

Odpowiednia umowa najmu

Celem podpisywania umowy najmu jest zabezpieczenie interesów obu stron podpisujących ją. Dokument nie powinien być niesymetryczny i skupiać się na ochronie właściciela nieruchomości. Równie istotne są interesy najemcy.

– Dobrze skonstruowana umowa powinna precyzować obowiązki i prawa obu stron i dokładnie wskazywać granicę odpowiedzialności za koszty utrzymania nieruchomości – wyjaśnia Marcin Krasoń.

Przed podpisaniem dokument należy dokładnie przeczytać, a w razie pojawienia się wątpliwości w kwestii interpretacji jakichś zapisów – skonsultować z prawnikiem.

Czas trwania umowy

Czas trwania jest jednym z podstawowych parametrów umowy najmu. Generalnie są dwa rodzaje umów: na czas określony i nieokreślony, przy czym te drugie pojawiają się rzadko. Warto wiedzieć, iż co do zasady umowa na czas określony powinna trwać tyle, ile wpisano, a jej rozwiązanie jest możliwe tylko w sytuacjach wyszczególnionych w umowie. Warto więc zwrócić uwagę na jej zapisy: czy precyzuje ona przyczyny ewentualnego przedterminowego rozwiązania umowy? Jak wygląda okres wypowiedzenia?

– Studenci zwykle podpisują umowy maksymalnie na rok, a powszechną praktyką jest okres 9-miesięczny, co umożliwia oszczędność pieniędzy w wakacje. A we wrześniu trzeba znaleźć nowe mieszkanie. Jeśli ktoś chce zostać w danym miejscu, to czasami umawia się na połowę opłaty na okres wakacyjny – wyjaśnia Marcin Krasoń.

Kaucja zabezpieczająca

Powszechną praktyką rynkową jest, że przy podpisywaniu umowy właściciel nieruchomości pobiera kaucję zabezpieczającą na poczet ewentualnych kłopotów z płatnościami lub zniszczeń w mieszkaniu. Standardowo ma ona wysokość miesięcznego czynszu i informacja o niej powinna zostać wpisana do umowy. Po zakończeniu umowy kaucja wraca do najemcy, chyba że będą powody, by wynajmujący ją zatrzymał.

Protokół zdawczo-odbiorczy

Popularnym załącznikiem do umowy najmu jest protokół zdawczo-odbiorczy. To dokument, który szczegółowo opisuje stan nieruchomości oraz jej wyposażenia. Dobrze przygotowany protokół powinien przy zakończeniu umowy rozwiać wątpliwości co do tego, czy najemca oddaje lokal w odpowiednim stanie. Im bardziej szczegółowy będzie to dokument, tym lepiej. Warto także załączyć dokumentację zdjęciową, która w razie wątpliwości powinna pomóc je rozwiać.

Wiarygodny kontrahent

W każdej grupie społecznej znajdują się ludzie, którzy próbują nieuczciwych zagrań by zarobić więcej, nie inaczej jest na rynku najmu. Warto więc dołożyć wszelkich starań i nie dać się nabrać. Oszuści podają się czasami za właściciela nieruchomości nie będąc nim, stąd istotne jest, by zweryfikować, czy osoba, z którą rozmawiamy jest tym, za kogo się podaje oraz czy ma prawo do dysponowania nieruchomością. W tym celu można poprosić o zaprezentowanie dwóch dokumentów tożsamości oraz aktu notarialnego. Można także zajrzeć do księgi wieczystej mieszkania. Dla uczciwej osoby okazanie tych dokumentów nie będzie kłopotem.

W grupie taniej

Od wielu lat studenci próbują obniżyć koszty lokalowe poprzez wspólne wynajmowanie mieszkań. Zwykle najemcy są zaprzyjaźnieni lub co najmniej się znają, ale nie dziwią ogłoszenia „szukamy współlokatora”. Większa liczba osób to niższe koszty jednostkowe – to najprostsza możliwa matematyka.

– Trzeba jednak pamiętać, by taki krok był uzgodniony z właścicielem mieszkania. Wielu z nich w umowie chce mieć zapisane, ile osób będzie mieszkać w lokalu, choćby po to, by zgłosić to do firmy odbierającej śmieci – dodaje Marcin Krasoń.

Istotną kwestią jest wówczas odpowiedzialność za mieszkanie i płacenie czynszu. Istnieją dwa rozwiązania: albo umowę podpisuje jedna osoba i to ona bierze na siebie wszystko, albo podpisy składają wszyscy i wówczas odpowiedzialność jest rozłożona.

Źródło: Home Broker

Nieruchomości, wynajem, sprzedaż - ogłoszenia

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium