Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

27 sierpnia 2017 r.
10:04

Nowe kierunki na uczelniach w Lublinie. Które cieszą się największym zainteresowaniem?

0 1 A A

Lubelskie uczelnie nie ustają w wysiłkach, by zainteresować swoją ofertą swoich potencjalnych studentów. W tym roku część z nich uruchomiła kolejne nowe kierunki. Które z nich cieszyły się największym zainteresowaniem?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jeśli chodzi o studia pierwszego stopnia, na nowości w tegorocznej rekrutacji nie zdecydowały się Politechnika Lubelska i Uniwersytet Medyczny. UMCS postawił m.in. na matematykę w finansach oraz studia wschodnie, a KUL na hispanistykę oraz doradztwo kariery i doradztwo personalne. Trzy nowe propozycje zaoferował Uniwersytet Przyrodniczy. Są nimi: ekoenergetyka, bezpieczeństwo i certyfikacja żywności oraz wychowanie fizyczne.

Nos przyrodników

To właśnie uczelnia przyrodnicza w ostatnich latach miała największego nosa do nowości. Może w porównaniu do innych lubelskich szkół wyższych takich propozycji nie było zbyt wiele, ale te, które się pojawiały, często okazywały się rekrutacyjnymi strzałami w dziesiątkę. Można tu wymienić m.in. dietetykę, hortiterapię czy gastronomię i sztukę kulinarną.

W tym roku nowe kierunki także były wśród najczęściej wybieranych przez kandydatów. Na wychowaniu fizycznym o jeden indeks rywalizowało pięć osób. Na ekoenergetyce oraz bezpieczeństwie i certyfikacji żywności chętnych było ponad dwa razy więcej niż miejsc.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z tegorocznej rekrutacji. Mimo niżu demograficznego zanotowaliśmy wzrost liczby kandydatów - podkreśla Iwona Pachcińska, rzecznik prasowy UP. - Cieszy nas także duże zainteresowanie naszymi nowymi kierunkami. To dowód na to, że były to trafione propozycje.

Tegoroczną nowością na Uniwersytecie Przyrodniczym są także studia anglojęzyczne. Cudzoziemcy bądź studenci polscy chcący uczyć się w języku angielskim, mieli do wyboru weterynarię oraz equine management and care. Dodajmy, że weterynaria w ostatnich latach cieszy się największą popularnością spośród kierunków oferowanych przez uczelnię. W tym roku na jedno miejsce przypadało dziesięciu kandydatów.

Pół na pół

Z nowości oferowanych przez UMCS sporym zainteresowaniem cieszyła się matematyka w finansach. Limit miejsc został zapełniony już w pierwszej rekrutacji. Za mało było natomiast chętnych na studia wschodnie, dlatego ten kierunek nie został uruchomiony.

- Uruchamianie nowych kierunków studiów jest związane z koniecznością modernizacji oferty kształcenia tak, aby bardziej odpowiadała potrzebom rynku pracy i zainteresowaniom młodych ludzi. Rośnie więc zapotrzebowanie na kierunki o nachyleniu praktycznym, zwłaszcza przygotowujących do pracy w nowych dziedzinach gospodarki z wykorzystaniem nowoczesnych technologii - mówi Aneta Adamska, rzecznik prasowy uniwersytetu. - Młodzież przy wyborze studiów z jednej strony kieruje się perspektywą przyszłego zatrudnienia i wybiera ofertę uważaną w danym czasie za „przyszłościową”, z drugiej zaś strony od wielu lat niesłabnącą popularnością w naszej uczelni cieszy się klasyczna oferta studiów z zakresu: prawa, psychologii, finansów i rachunkowości czy filologii angielskiej.

Aneta Adamska dodaje, że nowe kierunki oferowane przez UMCS są zazwyczaj dobrze przyjmowane. - Za przykład mogą tutaj posłużyć uruchomione kilka lat temu: logistyka, produkcja medialna, bezpieczeństwo narodowe i wewnętrzne czy jazz i muzyka estradowa, które również obecnie cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem wśród kandydatów na studia.

Zwiększyli limit

O dużym zainteresowaniu swoimi nowościami mówią także na KUL. Tu obie nowe propozycje spotkały się z zainteresowaniem wystarczającym do zakończenia naborów już po pierwszym etapie.

- Na hispanistykę zgłosiło się prawie 2,5 osoby na miejsce. Bez problemu wypełniony został także limit na kierunku doradztwo kariery i doradztwo personalne. Ten unikatowy w regionie kierunek został utworzony w ramach projektu „Europejski Doradca” - mówi Katarzyna Bojko z biura prasowego uczelni.

Tę propozycję wciąż jednak mogą wybierać osoby uczestniczące w dodatkowym naborze na KUL. Ze względu na duże zainteresowanie tym kierunkiem uniwersytet uzyskał zgodę na zwiększenie limitu przyjęć dla polskich studentów. Pozostało jeszcze kilka wolnych miejsc.

Gdzie jeszcze są indeksy?

Na UMCS można jeszcze wybierać z ponad 20 różnych propozycji. Wśród nich są m.in.: matematyka, politologia, socjologia, stosunki międzynarodowe, historia, germanistyka, a także chemia techniczna oraz administracja publiczna na Wydziale Zamiejscowym w Puławach. Dodatkowa rekrutacja zakończy się w drugiej połowie września.

Na KUL indeksy czekają jeszcze na blisko 50 kierunkach, m.in. administracji, architekturze krajobrazu, biotechnologii oraz filologiach: germańskiej, klasycznej, niderlandzkiej, polskiej, romańskiej i słowiańskiej. Uczelnia prowadzi wolny nabór, który potrwa do wyczerpania miejsc.

Do 13 września chętnych do podjęcia studiów na blisko 30 kierunków szukać będzie Uniwersytet Przyrodniczy. Politechnika Lubelska dodatkową rekrutację prowadzi do 15 września. Zainteresowani mogą starać się o przyjęcie na elektrotechnikę, inżynierię biomedyczną, inżynierię produkcji, inżynierię środowiska, inżynierię odnawialnych źródeł energii, edukację techniczno-informatyczną oraz matematykę.

Uniwersytet Medyczny dodatkową rejestrację ogłosi dopiero we wrześniu. Najprawdopodobniej uczelnia będzie szukać chętnych na ratownictwo medyczne i zdrowie publiczne. Na obu kierunkach pozostało po kilkanaście wolnych miejsc.

Pozostałe informacje

Bazarek: emisja nr 400 i specjalne spotkanie

Bazarek: emisja nr 400 i specjalne spotkanie

Emisje odcinków słuchowiska są w niedzielę, ale spotkanie twórców i słuchaczy zaplanowano na sobotę. 25 maja w Teatrze Starym wydarzenie organizowane z okazji emisji 400. odcinka słuchowiska „Bazarek”.

Robot Da Vinci w Lublinie ma już za sobą 500 operacji
Wideo i zdjęcia z operacji
galeria
film

Robot Da Vinci w Lublinie ma już za sobą 500 operacji

Operuję robotem od 13 lat i w tej chwili widzę, że bardzo trudno jest wykonać zabieg bez tego narzędzia – mówi dr n. med. Jerzy Draus, chirurg, który szkoli personel medyczny w zakresie chirurgii robotycznej. W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Lublinie wykonano już pół tysiąca operacji z pomocą robota da Vinci.

Kto zagra na puławskim "Truskawkobraniu"?

Kto zagra na puławskim "Truskawkobraniu"?

W pierwszą niedzielę lipca na stadionie w Górze Puławskiej odbędzie się festyn pod hasłem "Truskawkobranie". Organizatorzy imprezy finalizują rozmowy z gwiazdą wieczoru: zespołem założonym przez znanego aktora.

Umowa na budowę podpisana. Za blisko 95 milionów powstanie piłkarska perełka

Umowa na budowę podpisana. Za blisko 95 milionów powstanie piłkarska perełka

Przed niespełna dwoma tygodniami rozstrzygnięto przetarg na budowę Lubelskiego Centrum Piłki Nożnej, a dzisiaj (22 maja) prezydent Chełma Jakub Banaszek podpisał umowę z wykonawcą. Za blisko 95 milionów w Chełmie powstanie piłkarska perełka.

Łódź w centrum Hrubieszowa. Interweniowała policja

Łódź w centrum Hrubieszowa. Interweniowała policja

Wczoraj w centrum Hrubieszowa ulicami miasta jechał Chevrolet, który ciągnął na przyczepie potężną łódź motorową. Policjanci zatrzymali więc kierowcę do kontroli.

Ostatnie spektakle przed wakacjami, czyli koniec sezonu w Teatrze Andersena
25 maja 2024, 16:00

Ostatnie spektakle przed wakacjami, czyli koniec sezonu w Teatrze Andersena

Koniec sezonu w Teatrze Andersena coraz bliżej. To ostatni moment, żeby odwiedzić teatr przed wakacjami. A jakie spektakle możemy jeszcze zobaczyć?

Średniowieczna ostroga i podkowa oraz starożytne ciosło na hrubieszowskiej ziemi

Średniowieczna ostroga i podkowa oraz starożytne ciosło na hrubieszowskiej ziemi

O tym, że w naszym regionie możemy znaleźć relikty z dawnych epok nie trzeba nikogo przekonywać. Do konserwatora zabytków trafiły kolejne artefakty.

Dni Tomaszowa Lubelskiego 2024. Imprezy przez cały tydzień
24 maja 2024, 12:00

Dni Tomaszowa Lubelskiego 2024. Imprezy przez cały tydzień

Od najbliższego piątku (24 maja) aż do kolejnej niedzieli (2 czerwca) potrwają tegoroczne Dni Tomaszowa Lubelskiego. Będą koncerty, wystawy, imprezy sportowe i wiele trakcji dla najmłodszych.

„Łowcy głów” z Lublina i Szczecina złapali pedofila
WIDEO
film

„Łowcy głów” z Lublina i Szczecina złapali pedofila

Działania policjantów z KWP w Lublinie oraz KWP w Szczecinie doprowadziły do zatrzymania poszukiwanego listem gończym pedofila. Mężczyzna najbliższe dwa lata spędzi w więzieniu.

Michał Wasilewski W 2019 roku otrzymał Fryderyka w kategorii płyta roku muzyka elektroniczna za album „Gradient” XXANAXXU. Ma na swoim koncie współpracę z indywidualnymi artystami takimi jak: Ania Karwan, Bovska, Quebonafide, Marika, Pezet, Małolat, Reni Jusis, Vnm, Wojciech Waglewski, Ras czy Ten Typ Mes.

Beksiński.Live 2024: muzyka inspirowana obrazami Beksińskiego

Dziś w Lublinie: spektakl Beksiński.Live 2024. Muzykę do spektaklu skomponowali: Michał Wasilewski i Kamil Zawiślak Wishlake. Z Michałem Wasilewskim rozmawiamy o inspiracjach, muzyce i obrazach Zdzisława Beksińskiego.

Sport to zdrowie, ale z głową
WIDEO
film

Sport to zdrowie, ale z głową

W kolejnym odcinku Dziennika dla Zdrowia zapytaliśmy trenera personalnego Wojciecha Brodaczewskiego jak wygląda jego praca, co należy zrobić aby osiągnąć najlepsze efekty na siłowni i dlaczego na początku lepiej zacząć ćwiczyć z trenerem niż samemu.

Lotniczy Dzień Dziecka: loty, skoki i rozmowy
NASZ PATRONAT
26 maja 2024, 10:00

Lotniczy Dzień Dziecka: loty, skoki i rozmowy

Już w najbliższą niedzielę na terenie Lubelskiego Aeroklubu w Radawcu: Lotniczy Dzień Dziecka. A przy okazji będzie można wesprzeć szczytny cel.

Darmowa atrakcja z Pepsi
galeria

Darmowa atrakcja z Pepsi

Do niedzieli (26 maja) w Lublinie w pobliżu placu Litewskiego i deptaka, przy Galerii Centrum można spotkać wyjątkową atrakcję, która z pewnością przypadnie do gustu fanom nietypowych instalacji miejskich.

Dni Łukowa 2024: Ania Wyszkoni będzie gwiazda ostatniego dnia imprezy

Dni Łukowa 2024: Ania Wyszkoni, Kubańczyk i Andrzej Rybiński

Do tego triathlon w Zimnej Wodzie, zlot motocyklowy i jeszcze więcej koncertów. Wszystko przez trzy dni: w najbliższy weekend w Łukowie.

Skąd biorą się ubrania w lumpeksie?

Skąd biorą się ubrania w lumpeksie?

Lumpeksy, zwane także second-handami, zyskały ogromną popularność w ostatnich latach. Dla jednych są sposobem na odnalezienie unikalnych, modnych ubrań za niewielkie pieniądze, dla innych – świadomym wyborem ekologicznym. Ale skąd właściwie pochodzą te ubrania? Odpowiedź na to pytanie prowadzi nas do miejsc, które są kluczowym ogniwem w tym procesie – hurtowni ubrań używanych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty