Planujemy budowę domu. Najpierw więc sprawdzamy, czy działka leży na terenie, dla którego istnieje aktualny miejscowy plan zagospodarowania.
Żeby uzyskać pozytywną decyzję, teren musi spełniać kilka warunków:
• Przynajmniej jedna działka sąsiednia, dostępna z tej samej drogi publicznej, jest zabudowana tak, że można określić wymagania dotyczące nowej zabudowy.
• Teren działki ma dostęp do drogi publicznej.
• Istniejące lub zaplanowane uzbrojenie terenu jest wystarczające, by wybudować obiekt, jaki planujemy.
• Nasz grunt nie wymaga wyłączenia z produkcji rolnej i leśnej, czyli są to:
- grunty rolne stanowiące użytki rolne klasy I-III do 0,5 ha
- grunty rolne stanowiące użytki rolne klasy IV do 1 ha
- grunty rolne nie stanowiące użytki rolne klas V i VI, wytworzone z gleb pochodzenia organicznego i torfowisk, jeżeli ich zwarty obszar przekracza 1 ha.
• Decyzja jest zgodna z innymi przepisami, np. ochrony środowiska, przyrody, zabytków, prawem wodnym.
Jeżeli choć jeden z tych warunków nie jest spełniony, decyzja na pewno będzie negatywna.
Ale, jeśli nasza działka spełnia wszystkie warunki, urbanista współpracujący z urzędem gminy przygotuje projekt decyzji o warunkach zabudowy (za jego pracę płaci gmina). Pojedzie także na miejsce - tzw. wizja lokalna - by ocenić nie tylko wskazany teren, ale także to, jak koncepcja budowy będzie współgrała z tym, co jest na sąsiednich działkach. Pod uwagę weźmie potrójną szerokość frontu naszej działki, jednak nie mniej niż 50 m. Sporządzi analizę urbanistyczną, a na jej podstawie projekt decyzji. Ostateczną decyzję o warunkach zabudowy wydaje wójt.
Co nie wymaga decyzji o warunkach zabudowy
• Obiekty tymczasowe, czyli przeznaczone do przeniesienia lub rozbiórki najpóźniej w ciągu 120 dni od dnia rozpoczęcia budowy.
• Roboty polegające na remoncie, montażu lub przebudowie obiektu budowlanego, pod warunkiem, że nie powodują:
- zmiany zagospodarowania terenu
- zmiany użytkowania obiektu
- zmiany jego formy architektonicznej, czyli linii zabudowy, powierzchni, szerokości elewacji frontowej, geometrii dachu
- nie są zaliczane do przedsięwzięć mogących negatywnie oddziaływać na środowisko.
• Roboty niewymagające pozwolenia na budowę.
Jakie dokumenty przygotować...
...jeśli staramy się o decyzję o warunkach zabudowy:
1. Dwie kopie mapy zasadniczej z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Muszą obejmować teren, którego wniosek dotyczy i obszar, na który ta inwestycja będzie oddziaływać (jeśli nie ma mapy zasadniczej - kopia mapy katastralnej).
2. Graficzne przedstawianie inwestycji, czyli koncepcja architektoniczna i urbanistyczna dotycząca charakterystyki zabudowy i zagospodarowania terenu (w formie opisowej i graficznej).
3. Opinia lub zaświadczenia zarządcy sieci o możliwości wykonania uzbrojenia technicznego terenu (energetyka, wodociągi).
4. Pełnomocnictwo - jeśli jesteśmy inwestorem, ale ktoś za nas będzie załatwiał formalności w urzędzie.