Wygląda na to, że banki najtrudniejszy okres mają już za sobą.
Takie opinie są dość powszechne i... niekoniecznie prawdziwe.
Sytuacja na rynku kredytów hipotecznych w Polsce, po okresie burzliwych zmian, ustabilizowała się. Obecnie oferta banków jest bardzo zróżnicowana i skierowana do określonych grup klientów, z różnym poziomem dochodów.
Gdzie obecnie można dostać kredyt we frankach szwajcarskich i na jakich warunkach?
Podstawowe różnice dotyczą wysokości oprocentowania, wkładu własnego wymaganego od klientów, prowizji od udzielenia kredytu, czy też maksymalnego okresu kredytowania.
Jednym z najważniejszych parametrów kredytu hipotecznego, który określa stopień jego atrakcyjności, jest oprocentowanie. Oprocentowanie każdego kredytu hipotecznego składa się z dwóch podstawowych elementów: marży banku (jest ona niezmienna podczas całego okresu kredytowania) oraz stopy referencyjnej właściwej dla danego rodzaju waluty.
Oprocentowanie kredytu hipotecznego we frankach szwajcarskich kształtuje się obecnie, w zależności od banku i parametrów kredytu, w przedziale od 3,4 % do 9,56 %.
Szczegółowe parametry oferowanego przez bank kredytu uzależnione są od wielu czynników - wartości zakupywanej nieruchomości, deklarowanego wkładu własnego, wysokości uzyskiwanego dochodu czy też okresu kredytowania.
Jakie są możliwości uzyskania kredytu bez wkładu własnego?
Kredyty na 100% wartości zakupywanej nieruchomości są obecnie dostępne na rynku, i to nie tylko w złotówkach. W trzech bankach można uzyskać taki kredyt we frankach szwajcarskich i euro - mianowicie w Deutsche Banku, mBanku i Multibanku. W mBanku i Multibanku możemy również wnioskować o kredyt w USD.
Osoby zainteresowane uzyskaniem takiego kredytu w złotówkach mają jeszcze większy wybór. Kredyt w złotówkach bez wymaganego wkładu własnego oferują: Deutsche Bank, Eurobank, Lukas Bank, mBank, Multibank, PEKAO i PKO BP.
Parametrem, na który należy zwrócić uwagę, porównując oferty ww. banków, jest tzw. ubezpieczenie pomostowe, czyli dodatkowe zabezpieczenie kredytu hipotecznego dla banku do czasu, kiedy nastąpi prawomocny wpis hipoteki do księgi wieczystej. W większości banków w okresie ubezpieczenia pomostowego podwyższane jest po prostu oprocentowanie kredytu.
Bardzo istotnym elementem, wpływającym na koszt takiego kredytu, jest ubezpieczenie na życie.
Marże ustalane przez banki dla tego kredytów bez wkładu własnego są wysokie. O wiele niższą marżę można uzyskać nawet przy kredycie z 10- proc. wkładem własnym.
Źródło: Ciszewski PR