Nawet najpiękniejszy dom, czy też wymyślnie zaprojektowane wnętrze mieszkania, mogą zepsuć źle dobrane drzwi. Nie wszyscy zwracają jednak na to uwagę.
Pomimo bogatej oferty producentów, w wielu polskich mieszkaniach nadal starszą paskudne i tandetne drzwi z brzydkimi aluminiowymi klamkami oraz plastikowymi taśmami, trzymającymi szybę.
W sieci handlowej dostać można na ogół drzwi o standardowych szerokościach: 60, 70, 80 i 90 cm. Drzwi o takich szerokościach są na ogół jednoskrzydłowe. Dwuskrzydłowe symetryczne, mają zwykle szerokość 120, 140 lub 160 centymetrów. Inne wymiary wymagają już indywidualnych zamówień, na ogół u prywatnych stolarzy. Sklepy firmowe raczej nietypowych drzwi nie sprzedają.
Kupując drzwi do domu trzeba pamiętać nie tylko o wymiarach, ale również o tym, że drzwi dzielą się na prawe i lewe. Prawe przy otwieraniu do siebie mają zawiasy po prawej stronie (obracają się w kierunku przeciwnym niż ruch wskazówek zegara). Natomiast lewe po stronie lewej mają zawiasy i obracają się zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
Płyty drzwiowe mogą być oklejone fornirem za naturalnego drewna różnych gatunków i pokryte warstwą lakieru bezbarwnego. Takie wykończenie jest bardzo estetyczne. W produkcji seryjnej stosuje się zwykle kilka podstawowych gatunków forniru: dąb, orzech, mahoń, buk, jesion, sosnę. Niektórzy producenci oferują drzwi surowe, nie lakierowane, przeznaczone do samodzielnego szlifowania i malowania.
Innym sposobem wykończenia jest pokrycie folią. Popularne są folie drewnopodobne, m. in. białe i czarne. Drzwi maluje się też lakierem kryjącym w różnych kolorach. Ościeżnicę również można pokryć fornirem lub folią albo pomalować.
Najdroższym sposobem stylizacji drzwi jest oczywiście zamówienie ich w określonym kolorze naturalnego drewna. Są one znacznie droższe niż te pokryte okleiną czy folią. Wybór jak zawsze zależy od przyszłych właścicieli i zasobności portfeli.
Zamontowanie drzwi, szczególnie w nowym domu, w którym montażu wymaga nie tylko samo skrzydło, ale również ościeżnica, lepiej powierzyć fachowcom. Gdy źle zamontujemy drzwi lub ościeżnicę, a w mieszkaniu położymy już elementy dekoracyjne (boazerie, tapety), to wymiana lub naprawa może być kosztowna, ponieważ raczej trudno, żebyśmy uniknęli zniszczeń. Samemu można wymienić skrzydła. Wystarczy dopasować jego wymiary do wymiarów ościeżnicy.
Oferta rynkowa drzwi wewnętrznych, zewnętrznych i harmonijkowych jest bardzo bogata. Dlatego też podjęcie ostatecznej decyzji wcale nie jest łatwe. (e)