Jak połączyć świat zabaw i nauki w pokoju dziecka? Główna zasada mówi, by nigdy nie mieszać ich ze sobą tylko sprytnie podzielić pomieszczenie na dwie osobne części. Podpowiadamy, jak zorganizować pokój zarówno dla pierwszoklasisty, jak i dla starszego dziecka.
– Przejście do pierwszej klasy musi być dla dziecka bezpieczne i komfortowe. Przestrzeń, w której wychowuje się dziecko musi zostać przygotowana na nadchodzące zmiany z odpowiednim wyprzedzeniem – mówi Marta Kmošenová, z firmy Bonami.pl
Jak zatem powinniśmy wyposażyć pokój pierwszoklasisty i na co w pierwszym rzędzie zwrócić uwagę? Najważniejsze jest biurko. Musi być ono solidne i stabilne, a także powinno mieć gładki blat z dużą powierzchnię roboczą. Ze względów praktycznych szczególnie zalecany jest wybór modelu z regulowaną wysokością i funkcją pochylenia. Biurko warto wyposażyć w niezbędne przybory szkolne i schowki - półki, pojemniki, organizery. Dzięki temu dziecko zacznie uczyć się porządku już w pierwszej klasie, a ponadto nie będzie szukało potrzebnych rzeczy w całym pokoju.
Kiedy mamy już wybrany mebel do nauki – kolejną istotną kwestią jest umiejscowienie biurka. Ucząc się czy pisząc pracę domową, uczeń nie powinien się niczym rozpraszać. Jeśli krzesło ciągle się porusza lub dziecko musi wstawać po niezbędne przybory, nigdy nie będzie ono w pełni skupione na swoim zadaniu. Dziecko mogą rozpraszać również znajdujące się w pokoju ulubione zabawki. Właśnie dlatego miejsce pracy i kącik zabaw nigdy nie powinny znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie.
– Biurko w dziecięcym pokoiku należy ustawić w pobliżu okna, gdzie zostanie dostarczona odpowiednia ilość naturalnego światła, a dodatkowo uczeń znajdzie się w opozycji do reszty pokoju i zabawek, do których odwróci się plecami. Jeśli mały uczeń lub uczennica jest praworęczna, światło dzienne powinno padać na stół z lewej strony. Jeśli jest leworęczny, to z prawej – tak, aby dominująca ręka nie rzucała cienia na zeszyt lub ćwiczenia – podpowiada Marta Kmošenová.
Krzesełko powinno mieć regulowaną wysokość siedziska, ale jeszcze lepiej będzie, gdy zdecydujemy się na model z regulowanym podłokietnikiem i kątem oparcia. Wysokość krzesełka dla dziecka powinna odpowiadać wysokości stołu, czyli między 70 a 75 cm. Dziecko powinno siedzieć na krześle tak, by jego stopy dotykały ziemi.
Odpowiednie przechowywanie zabawek jest niezbędne dla utrzymania porządku w pokoju dziecięcym. Właściwie schowane drobiazgi pozwolą na dobrą organizację przestrzeni. Pomoce więc będą różnego rodzaju pojemniki.
Dzieci lubią bawić się siedząc na podłodze, dlatego w kąciku zabaw powinien znajdować się dywan, który zapewni im ciepło. Bardzo częstym motywem pojawiającym się na dziecięcych dywanach lub wykładzinach są drogi, ścieżki czy las. Mogą one stanowić idealne podłoże do kreatywnej zabawy.
– Wybierając dywan do pokoju dziecięcego, warto zwrócić uwagę na włosie. Im krótsze, tym lepiej, ponieważ łatwiej je wyczyścić z kurzu, okruszków czy rozlanych napojów – radzi Marta Kmošenová.
Dobra lampa biurkowa powinna oświetlać obszar z wysokości 40–50 cm pod kątem 60–70°. Maksymalna odpowiednia moc żarówki wynosi 60 W. Wyższa moc może powodować bezsenność, a nawet nadpobudliwość.