Obecnie ogrodzenie przestaje być postrzegane jako kosztowna, nie przynosząca zysku inwestycja. Przeważa pogląd, że jest to niezbędne zabezpieczenie, chroniące od sąsiadów, i przypadkowych osób, wyznacznik granicy oraz trwały element dekoracyjny.
Stabilne i odporne
Wybór ogrodzenia zależy od funkcji, jakie ma pełnić, stylu zabudowy i sąsiadującego otoczenia, gustu właściciela oraz jego zasobów finansowych. Bez względu na rodzaj powinno, być mocne stabilne, zbudowane z materiałów łatwych do konserwacji i odpornych na zmienne warunki atmosferyczne. Najczęściej stosowane materiały to metal, cegła, drewno i naturalny kamień. Mogą być wysokie i niskie, pełne i ażurowe. Te drugie są bardziej preferowane, gdyż nie zasłaniają otaczającej przyrody, przepuszczają światło i nie stwarzają poczucia izolacji.
Siatka znana od lat
Tradycyjnie niegdyś metalowe siatki dzisiaj używane są często do ogradzania działek letniskowych i posesji na wsi, natomiast w mieście prawie się jej nie używa a jeżeli to do rozdzielenia działek pomiędzy sąsiadami. Musi być wtedy dobrze rozciągnięta, napięta, bez wybrzuszeń i usztywniona potrójnie drutem stalowym lub przymocowana do ram kątownika. Cena jej zależy od stopnia skomplikowania splotu. Siatka ma wiele zalet, ale wymaga dość często konserwowania, żeby nie rdzewiałatworzywem. Nie wymagają one malowania i czyszczenia z rdzy. Ich cena jest wprawdzie nieco wyższa, ale nie trzeba kupować farb. Inny rodzaj ogrodzenia można wykonać z kształtowników metalowych płaskowników, kątowników, ceowników, prętów okrągłych czy kwadratowych. Tworzy się z nich segmenty zawieszane na słupkach metalowych lub murowanych