Sposobów na wykończenie sufitu jest kilka. Jednym z najpowszechniejszych, łatwych i jednocześnie efektownych jest pokrycie go odpowiednią farbą. Do malowania sufitów najczęściej używa się farb emulsyjnych, ponieważ łatwo się rozprowadzają, dobrze kryją, są trwałe i odporne na zmywanie. Nadają się też do bezpośredniego użytku, zaraz po otwarciu opakowania.
Farby emulsyjne dzielą się na: winylowe (malowana nimi powierzchnia szybko się brudzi, ale za to łatwo zmywa), akrylowe (dobrze pokrywają niewielkie rysy) oraz jedne z lepszych na rynku- farby lateksowe (bardzo trwałe i odporne na ścieranie).
Farba lateksowa Levis Superlatex charakteryzuje się bardzo dobrą paroprzepuszczalnością, nie blokuje oddychania ścian, jest odporna na zmywanie i szorowanie. Dzięki niej można otrzymać białe, całkowicie matowe powierzchnie. Farba ta ma unikalną konsystencję, dzięki której można ją nakładać bez chlapania.
Zanim zaczniemy malować
Przed przystąpieniem do malowania pomieszczenia farbą lateksową, należy powierzchnię zagruntować farbą podkładową, np. Levis Stoppgrunt, który wyrówna chłonność podłoża i zwiększy przyczepność farby nawierzchniowej. Lateksowa farba podkładowa zalecana jest do stosowania w systemach również z innymi emulsjami wewnętrznymi (np. Harmoni 3, Harmoni 7). Przed malowaniem czy gruntowaniem, każdy produkt należy dobrze wymieszać i nie rozcieńczać. Powierzchnie powinny być czyste, odtłuszczone i suche. W przypadku malowania renowacyjnego, należy usunąć skredowane i złuszczone powłoki, a ubytki, spękania oraz rysy uzupełnić zgodnie ze sztuką budowlaną. Na tak przygotowaną i zagruntowaną farbą powierzchnię, już bez obaw, możemy nałożyć jedną warstwę Superlatex-u zaczynając od narożników. Przed przystąpieniem do prac remontowych nie zapomnijmy o przykryciu wszystkich mebli i podłogi folią, która ochroni je przed ewentualnym zabrudzeniem. (e)
NA PODDRUKU
Domowy majsterkowicz
Wałkiem czy pędzlem
Malowanie ścian, wydaje się prostsze od malowania sufitu, gdyż nie wymaga tak dużych nakładów sił. Przy odpowiednim rozplanowaniu pracy i użyciu odpowiedniej farby jesteśmy w stanie wykonać tę czynność samodzielnie. Sufit natomiast najwygodniej jest malować wałkiem. Posługiwanie się nim jest znacznie łatwiejsze i szybsze niż pędzlem. Wymaga przy tym niewielkiego doświadczenia.
Zanim przystąpimy do malowania, warto przygotować kuwetę z tzw. drabinką lub specjalnym ożebrowaniem pozwalającym usunąć nadmiar farby z wałka. Wałek zanurza się w niej wygodniej niż w wiaderku. Rączkę wałka możemy przedłużyć np. specjalnym wysięgnikiem teleskopowym. Oszczędzi nam to stania w niewygodnej pozycji na drabinie lub stole i nieustannego schylania się.
Jak malować? Wałek zanurzamy w kuwecie, odciskamy na kratce a następnie przykładamy go do malowanej powierzchni i prowadzimy równoległymi pasami (przy nakładaniu drugiej warstwy pasy powinny być nakładane prostopadle do pasów z pierwszej warstwy). Rada dla leniwych: ostatnio na rynku pojawiły się wałki z pompką elektryczną, automatycznie czerpiące farbę z dołączonego zbiorniczka.
Pamiętajmy: farbę rozprowadzamy możliwie cienką warstwą i dokładnie ją "rozwałkowujemy”. Pod koniec malowania ostatnie ruchy wałkiem (a także pędzlem) prowadzimy prostopadle do okien. Aby uzyskać idealną powierzchnię sufit powinniśmy pomalować przynajmniej dwa razy.