Jeśli chcemy mieszkać w domu o przyjaznym wystroju, albo w jasnym mieszkaniu, gdzie łatwo nam będzie pozostawać w dobrym humorze, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na usytuowanie okien. Świadomość, że światło może być różnorodne, pozwoli nam właściwie wykorzystać te naturalne zmiany w naszych domach.
Zmienna intensywność światła
Najsilniejsze jest słońce świecące wprost przez okno. Tworzą się wówczas ostre, rażące w oczy cienie. Światło może się też odbijać od powierzchni na zewnątrz i wewnątrz pokoju.
W zależności od jasności i rodzaju powierzchni może być nie tylko przytłumione, ale też zmieniać w pewnym stopniu kolor powierzchni, od której się odbija.
Przechodząc przez zasłony, firanki, czy żaluzje – czyli przez swojego rodzaju filtr, rozproszone światło staje się miękkie i prawie nie powoduje cieni.
Dopływ światła naturalnego
Praktycznie w każdym pomieszczeniu można zwiększyć dopływ światła naturalnego, ograniczając tym samym potrzebę sztucznego oświetlenia. Nasze mieszkanie stanie się dzięki temu miejscem zdrowym i przyjemnym – miejscem, w którym będziemy mogli wydajniej pracować i lepiej odpoczywać.
Aby zapewnić w domu jak największą operację światła dziennego, trzeba prawidłowo zaprojektować wnętrze. Sypialnia, kuchnia i jadalnia powinny być usytuowane po wschodniej stronie, a pokój dzienny od strony południowej lub zachodniej. Skrzydło północne przeznaczone jest tymczasem dla spiżarni i innych pomieszczeń gospodarczych.
Aby zwiększyć dopływ światła zewnętrznego możemy zastosować w naszym pomieszczeniu, jak najjaśniejsze barwy. Ściany, przylegające bezpośrednio do okien powinny być pomalowane na biało – tak samo ściany zewnętrzne i parapety. W ten sposób uzyskamy większe odbicie światła wewnątrz pomieszczenia. Będzie ono dzięki temu sprawiać wrażenie bardziej przestronnego.
Efekt końcowy stanie się jeszcze silniejszy, gdy na ścianach lub wokół okien umieścimy lustra. Najwięcej światła dadzą nam wydłużone okna, wykonane wraz z glifami. Glify tworzy się właśnie w celu zwiększenia dostępu światła i są to skośne lub płaskie ścięcia powierzchni muru, otaczającego okienne otwory – tzw. ościeże.
Odpowiednie usytuowanie okien pozwala na dobre nasłonecznienie – a korzyści, jakie daje Słońce są z pewnością nieporównywalnie większe od zalet sztucznego oświetlenia
Idealne zestawienie
Funkcjonalność i piękno powinny się uzupełniać. Dzisiaj możemy to łatwo osiągnąć, dzięki nowym technologiom, pozwalającym na swobodne formowanie ścian i wycinanie w nich otworów. Okna, które zamontujemy w naszych domach mają ogromne znaczenie dla estetyki wnętrza i jego funkcjonalności, zwłaszcza w małych mieszkaniach.
Światło powinno być przede wszystkim zharmonizowane z pomieszczeniem, do którego dociera. Ważne jest zatem, by zastanowić się nad przeznaczeniem i wystrojem wnętrza. A jeśli odpowiednio zlokalizujemy otwory okienne, możemy być pewni, że nasze pokoje w całkiem naturalny sposób rozjaśnią nam szarą rzeczywistość.
NA PODDRUKU
Zdaniem eksperta
Zdj. 2
Agnieszka Szczepaniak – eksperta z firmy OKNOPLAST-Kraków
– W wielu domach znajdziemy okna skierowane tylko na jedną stronę. Nie jest to idealna sytuacja, gdyż musimy pamiętać o tym,
że naturalne światło zewnętrzne jest delikatne i zmienne. Inaczej operuje
o poranku, inaczej podczas zachodu słońca. Intensywność zmienia się w zależności od pór roku i od pogody.