Przed laty były synonimem elegancji. I nie chodzi tu o czas szarego PRL, ale o wieki wstecz, kiedy to wzorzystymi pergaminami i tkaninami, ozdabiano ściany w bogatych domach.
Mogą być gładkie, imitować ścianę malowaną w tzw. przecierkę, ozdobny tynk, drewno i kafelki. Są kwiaty i kwiatuszki, paseczki i paski, miśki, lalki i samochodziki, a nawet spieniony wodospad Niagara. I choć wzór jest bardzo ważny, to zanim kupimy kilkanaście metrów tapety, warto sprawdzić, czy jej parametry będą odpowiednie do konkretnego pomieszczenia.
Papier plus papier
Najtańsze są tapety papierowe. Ale niska cena to często gorsza jakość - spod najcieńszych tapet widoczne są nawet najmniejsze ziarenka piasku z zaprawy murarskiej, dlatego można je stosować wyłącznie na gładkich ścianach. Zresztą ta zasada powinna obowiązywać przy kładzeniu każdej tapety - im gładsze podłoże tym lepszy efekt.
Tapety papierowe zazwyczaj składają się z dwóch warstw papieru, grubsze z wytłaczanym wzorem są wzmocnione dodatkową warstwą z włókien naturalnych lub sztucznych. Kolejny rodzaj tapet papierowych stanowią te zmywalne. Ich powierzchnia pokryta jest warstewką tworzywa sztucznego, dlatego można je myć wilgotną ściereczką bez obawy o zniszczenie wzoru.
Na rynku są dostępne także tapety przeznaczona do malowania. W rolce wyglądają nieciekawie - szarawa masa papierowa z wiórkami drewna - zyskują dopiero po pokryciu emulsją, która jeżeli będzie wodoodporna (np. lateksowa) zmieni zwykłą tapetę w tapetę zmywalną.
Winyl kontra włókno szklane
Winyl - poza formą czarnego, grającego krążka - może pojawić się również na ścianie. Dosłownie i w przenośni, jeżeli tapeta będzie miała wzór z winylowymi płytami...
Tapety winylowe, ze względu na większą grubość, mogą mieć zróżnicowaną fakturę. Często imitują drewno, mur, kafelki, ozdobny tynk strukturalny. Są odporne na wodę, mogą być stosowane w łazienkach i kuchniach, można je myć, a nawet szorować.
Kolejny rodzaj tapet wykonuje się ze sprasowanych i wytłaczanych włókien szklanych. Takie tapety mogą być gładkie lub imitować fakturę tkanin (np. grubego płótna). Są dostępne w kilku jasnych kolorach, można także kupić tapetę z włókien przeznaczoną do malowania. Po pokryciu warstwą farby emulsyjnej sprawdzą się w pokojach dziennych i sypialniach, pomalowane farbą lateksową zniosą wilgoć w łazience i tłusty kurz w kuchni. Są odporne na zmywanie i ścieranie.
Modnie i ze smakiem
Wzorów zatrzęsienie, ale co wybierają klienci? - Najczęściej gotowe zestawy oferowane przez producentów, składające się z dwóch wzorów tapet, które oddziela ozdobny border - odpowiada Mirosław Czemierowski, współwłaściciel sklepu z tapetami TOP w Lublinie. - Klienci sugerują się zdjęciami z katalogów, sięgają po gotowe rozwiązania. Inna grupa, to osoby korzystające z usług projektantów wnętrz. Wtedy to specjalista wybiera tapety, często te droższe, których cena wynosić może ponad sto złotych za rolkę.
- Planując wystrój mieszkań moich klientów, często sięgam po nieco droższe tapety, ponieważ tylko wśród takich można znaleźć atrakcyjne, modne wzory. Ale nie tapetuję nimi sześćdziesięciometrowego salonu, raczej stosuję jako dekorację - ripostuje Ewa Gołąb, architekt wnętrz. - Dobierając tapety, powinniśmy zapomnieć o schematach. Nawet w małej sypialni sprawdzi się duży roślinny wzór, jeżeli taką tapetę nakleimy na ścianie za łóżkiem. Będzie wtedy swoistym obrazem, ozdobnym tłem dla najważniejszego w sypialni mebla. I piękną dekoracją przytulnego pokoju.