Obecna ustawa o ochronie praw lokatorów powoduje zahamowanie rynku wynajmu lokali
Będzie więcej swobody w zawieraniu umów o wynajęcie mieszkań. Właściciele znowu będą mogli je wynajmować na dowolny okres. Taką poprawkę do ustawy o ochronie praw lokatorów poparły wszystkie ugrupowania polityczne.
Projekt zmian zakłada, że umowa o odpłatne używanie lokalu (czyli po prostu jego wynajęcie) może być zawarta na czas oznaczony lub nieoznaczony. Obecnie, z wyjątkiem mieszkania socjal-nego, umowa zawarta na krócej niż 3 lata jest z góry uważana za umowę na czas nieoznaczony. Według przedstawicieli rządu, który jest projektodawcą noweli, powoduje to zastój na rynku, omijanie prawa przy zawieraniu transakcji i w efekcie niepłacenie podatków. Według większości parlamentarzystów obecny stan rzeczy powoduje zahamowanie rynku wynajmu lokali. Ich wła-ściciele albo wstrzymują się od wynajęcia albo wynajmują lokale bez podpisywania umowy.
Już po kilku miesiącach obowiązywania ustawy (od lipca 2001 r.) regulującej głównie zasady wynajmowania mieszkań, wiadomo było, że nowe przepisy w wielu przypadkach popsuły rynek. Na nieżyciowych przepisach stracili chyba wszyscy. Tak najemcy, jak i właściciele lokali, a już na pewno Skarb Państwa bowiem bardzo rozwinęła się szara strefa. Wynajmujący nie chcieli się wiązać przynajmniej trzyletnią umową z osobą, której wypłacalność stoi lub w każdej chwili może stanąć pod znakiem zapytania, a jej usunięcie z lokalu będzie szalenie trudne. Dlatego też nowelizacja wydaje się konieczna. Właściciele mieszkań będą mogli teraz zawierać umowy na czas określony lub nie. Zasada ta nie będzie dotyczyć lokali będących w zasobie gmin i samorzą-dów.
Nowelizacja ustawy w czerwcu zostanie przekazana rządowi i jeszcze w tym roku trafi do Sej-mu.
NA PODDRUKU
Obowiązująca od lipca 2001 r. ustawa o ochronie praw lokatorów znacznie ograniczyła pole manewru nie tylko właścicielom kamienic, ale także właścicielom zwykłych mieszkań, którzy je wynajmują na zasadach wolnorynkowych. Obecnie umowy najmu musza być albo bezterminowe, albo zawierane na minimum trzy lata.
K