• Jak często powinny odbywać się zebrania wspólnoty?
- Zarządca powinien zwołać zebranie przynajmniej raz w roku, nie później niż do końca pierwszego kwartału. W przypadku, gdy zarządca lub zarząd wspólnoty tego obowiązku nie dopełni, zebranie roczne może zwołać każdy z właścicieli. Tematem tego spotkania są m.in.:
* uchwalenie rocznego planu gospodarczego zarządu nieruchomością wspólną
* ustalenie opłaty na pokrycie kosztów zarządu
* ocena pracy zarządu
* sprawozdanie zarządu i podjęcie uchwały, której celem jest udzielenie mu (lub też nie) absolutorium.
Zebrania mogą być zwoływane również przez zarząd lub zarządcę w terminie dodatkowym, na wniosek właścicieli lokali, posiadających co najmniej 1/10 udziałów w nieruchomości wspólnej. O zebraniu właścicieli zarząd lub zarządca powiadamia na piśmie każdego właściciela na tydzień przed terminem zebrania. Zarządca podaje w zawiadomieniu dzień, godzinę, miejsce i porządek obrad.
• Mamy złego zarządcę, chcemy go zmienić. Czy musimy ogłaszać przetarg?
- Zarządcę powołuje się w drodze głosowania. Można ogłosić przetarg, ale nie jest to konieczne. Jeśli jednak, np. z powodu konfliktu między członkami wspólnoty, zarządca nie został wybrany, to każdy z właścicieli może żądać ustanowienia nowego na drodze sądowej. Podobnie w sytuacji, gdy chcemy wybrać nowego zarządcę, bo obecny nie spełnia naszych oczekiwań. Sąd wyznacza wtedy zarządcę oraz zakres jego praw i obowiązków, a także wynagrodzenie. To także sąd go odwołuje, gdy członkowie wspólnoty dojdą do porozumienia i sami powołają nowego.