Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

16 sierpnia 2023 r.
10:45

Już wkrótce Re:tradycja – Jarmark Jagielloński. Co w programie?

Autor: Zdjęcie autora AGDY
(fot. Archiwum)

Pojutrze zacznie się kolejne miejskie wydarzenie - Re:tradycja – Jarmark Jagielloński. Twórcy ludowi i rzemieślnicy kończą się pakować przed przyjazdem do Lublina. Twórcy warsztatów gromadzą materiały potrzebne na warsztatach. Szykują się dni handlu, nauki oraz wieczory i noce słuchania. I tańczenia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Re:tradycja – Jarmark Jagielloński to festiwal muzyki i rzemiosła tradycyjnego, który od wielu lat organizowany jest na Starym Mieście i błoniach pod zamkiem.

Jak określają organizatorzy Re:tradycja łączy czasy, pokolenia i dawne tradycje z tym, co nowe. Wydarzenie gwarantuje, że spotkamy się muzykami, rzemieślnikami i animatorami, którzy z pełną świadomością, odpowiedzialnością oraz wrażliwością podchodzą do twórczego kontynuowania tradycji. Cenią to sprzedający, którzy są zapraszani do udziału i kupujący, bo mają pewność, że wybiorą rękodzieło.

>>> Re:tradycja – Jarmark Jagielloński – szczegóły programu <<<

– Wykonanie takiej ozdoby to trzy-cztery godziny pracy, zostałam zaproszona do udziału w jarmarku pierwszy raz. Informacja przyszła gdzieś w kwietniu/maju i już wówczas zaczęłam przygotowywać zabawki na swoje stoisko – mówi Jagoda Nastała zajmująca się plastyką obrzędową i zdobniczą. Dzięki niej w połowie sierpnia będzie można kupić choinkowe ozdoby, których wzory są odwołaniem do międzywojennych zabawek.

– Zawsze lubiłam święta, jakiś czas temu zaczęłam zbierać bombki z czasów PRL, potem natrafiłam na wcześniejsze publikacje dotyczące zabawek choinkowych i postanowiłam spróbować je robić. Uważam, że tak ubrana choinka jest o wiele ciekawsza ale trendy są różne – mówi pani Jagoda, która prowadzi na Facebooku bloga „Choinka polska-dawne ozdoby choinkowe/pisanki, wycinanki, pająki”.

Podczas festiwalu zadebiutuje też jako prowadząca warsztaty. Komu się udało zapisać na zajęcia będzie mógł spróbować wykonać choinkową ozdobę. Ale nie tylko.

Każdego roku jest inny motyw przewodni festiwalu do którego nawiązują warsztaty, spotkania czy pokazy filmowe. Od piątku głównym bohaterem będzie obróbka drewna. Choć miejsc wolnych już nie ma, zawsze będzie można podglądać pracujących na patio kamienicy przy ul. Grodzkiej.

– Są czterolatki, które bardzo dobrze sobie radzą z piłą i młotkiem i nastolatki czy panowie 30-40.-letni, którzy pierwszy raz w życiu trzymają młotki i w ogóle nie wiedzą jak się zbliżyć do materiału – mówi Magdalena Żyłka z Żywej Pracowni.

To firma społeczna, która ponad 10 lat, działa na styku rzemiosła, sztuki i ekologii. W tym roku pracownia, która od wielu lat jest zapraszana na lubelski festiwal zorganizuje warsztaty na których powstaną smoki, zabawki inspirowane zabawkami zaprojektowanymi ponad sto lat temu przez malarkę Zofię Stryjeńską.

Drugie zajęcia „Ptaszki ważki” to tworzenie na bazie gałęzi owadów i ptaków, którym skrzydła, ogony czy głowy zostaną wyplecione z wikliny. Żywa Pracownia przywozi też zabawki na sprzedaż, to będzie specjalne stoisko jarmarkowe.

– Głównie zajmujemy się edukacją, handlem od niedawna. Prowadzimy przedsiębiorstwo społeczne w którym zatrudniamy osoby z doświadczeniem bezdomności, niepełnosprawne. Dochód ze sprzedaży przeznaczamy na aktywizację społeczną i zawodową ludzi z różnych powodów wykluczonych – tłumaczy pani Magdalena.

W proces zaangażowany jest cały zespół Żywej Pracowni z Krakowa, od projektów, które przygotowują osoby po ASP po dbanie o powstanie produktu wysokiej jakości.

W programie festiwalu są też koncerty i potańcówki. Tradycyjnie re:tradycja, która łączy muzykę tradycyjną i jej mistrzów z artystami muzyki współczesnej. W piątek będzie to występ Poleskiego Składu Smyczkowego oraz śpiew zespołu Polesie_PL. Prezentowana przez nich tradycja regionu spotka się z aranżacjami Atanasa Valkova i improwizacjami śpiewaczymi Jagody Valkov.

Scena i deski do tańca znajdują się na błoniach pod zamkiem. Tam też na Podwórku Re:tradycji dzieci będą miały okazję pobawić się zabawkami przygotowanymi przez twórców ludowych i zobaczyć, jak dawniej spędzali wolny czas ich rówieśnicy.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta, obrońcy trofeum i ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów Aluron CMC Warty Zawiercie

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

34,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

80,00 zł

Komunikaty