Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

16 sierpnia 2023 r.
10:45

Już wkrótce Re:tradycja – Jarmark Jagielloński. Co w programie?

Autor: Zdjęcie autora AGDY
0 A A
(fot. Archiwum)

Pojutrze zacznie się kolejne miejskie wydarzenie - Re:tradycja – Jarmark Jagielloński. Twórcy ludowi i rzemieślnicy kończą się pakować przed przyjazdem do Lublina. Twórcy warsztatów gromadzą materiały potrzebne na warsztatach. Szykują się dni handlu, nauki oraz wieczory i noce słuchania. I tańczenia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Re:tradycja – Jarmark Jagielloński to festiwal muzyki i rzemiosła tradycyjnego, który od wielu lat organizowany jest na Starym Mieście i błoniach pod zamkiem.

Jak określają organizatorzy Re:tradycja łączy czasy, pokolenia i dawne tradycje z tym, co nowe. Wydarzenie gwarantuje, że spotkamy się muzykami, rzemieślnikami i animatorami, którzy z pełną świadomością, odpowiedzialnością oraz wrażliwością podchodzą do twórczego kontynuowania tradycji. Cenią to sprzedający, którzy są zapraszani do udziału i kupujący, bo mają pewność, że wybiorą rękodzieło.

>>> Re:tradycja – Jarmark Jagielloński – szczegóły programu <<<

– Wykonanie takiej ozdoby to trzy-cztery godziny pracy, zostałam zaproszona do udziału w jarmarku pierwszy raz. Informacja przyszła gdzieś w kwietniu/maju i już wówczas zaczęłam przygotowywać zabawki na swoje stoisko – mówi Jagoda Nastała zajmująca się plastyką obrzędową i zdobniczą. Dzięki niej w połowie sierpnia będzie można kupić choinkowe ozdoby, których wzory są odwołaniem do międzywojennych zabawek.

– Zawsze lubiłam święta, jakiś czas temu zaczęłam zbierać bombki z czasów PRL, potem natrafiłam na wcześniejsze publikacje dotyczące zabawek choinkowych i postanowiłam spróbować je robić. Uważam, że tak ubrana choinka jest o wiele ciekawsza ale trendy są różne – mówi pani Jagoda, która prowadzi na Facebooku bloga „Choinka polska-dawne ozdoby choinkowe/pisanki, wycinanki, pająki”.

Podczas festiwalu zadebiutuje też jako prowadząca warsztaty. Komu się udało zapisać na zajęcia będzie mógł spróbować wykonać choinkową ozdobę. Ale nie tylko.

Każdego roku jest inny motyw przewodni festiwalu do którego nawiązują warsztaty, spotkania czy pokazy filmowe. Od piątku głównym bohaterem będzie obróbka drewna. Choć miejsc wolnych już nie ma, zawsze będzie można podglądać pracujących na patio kamienicy przy ul. Grodzkiej.

– Są czterolatki, które bardzo dobrze sobie radzą z piłą i młotkiem i nastolatki czy panowie 30-40.-letni, którzy pierwszy raz w życiu trzymają młotki i w ogóle nie wiedzą jak się zbliżyć do materiału – mówi Magdalena Żyłka z Żywej Pracowni.

To firma społeczna, która ponad 10 lat, działa na styku rzemiosła, sztuki i ekologii. W tym roku pracownia, która od wielu lat jest zapraszana na lubelski festiwal zorganizuje warsztaty na których powstaną smoki, zabawki inspirowane zabawkami zaprojektowanymi ponad sto lat temu przez malarkę Zofię Stryjeńską.

Drugie zajęcia „Ptaszki ważki” to tworzenie na bazie gałęzi owadów i ptaków, którym skrzydła, ogony czy głowy zostaną wyplecione z wikliny. Żywa Pracownia przywozi też zabawki na sprzedaż, to będzie specjalne stoisko jarmarkowe.

– Głównie zajmujemy się edukacją, handlem od niedawna. Prowadzimy przedsiębiorstwo społeczne w którym zatrudniamy osoby z doświadczeniem bezdomności, niepełnosprawne. Dochód ze sprzedaży przeznaczamy na aktywizację społeczną i zawodową ludzi z różnych powodów wykluczonych – tłumaczy pani Magdalena.

W proces zaangażowany jest cały zespół Żywej Pracowni z Krakowa, od projektów, które przygotowują osoby po ASP po dbanie o powstanie produktu wysokiej jakości.

W programie festiwalu są też koncerty i potańcówki. Tradycyjnie re:tradycja, która łączy muzykę tradycyjną i jej mistrzów z artystami muzyki współczesnej. W piątek będzie to występ Poleskiego Składu Smyczkowego oraz śpiew zespołu Polesie_PL. Prezentowana przez nich tradycja regionu spotka się z aranżacjami Atanasa Valkova i improwizacjami śpiewaczymi Jagody Valkov.

Scena i deski do tańca znajdują się na błoniach pod zamkiem. Tam też na Podwórku Re:tradycji dzieci będą miały okazję pobawić się zabawkami przygotowanymi przez twórców ludowych i zobaczyć, jak dawniej spędzali wolny czas ich rówieśnicy.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

W spotkaniu u prezydenta poza Rafałem Zwolakiem i panią Wiktorią (druga z prawej) wzięli też udział radny Dariusz Kierzek i Barbara Farjon z nieformalnej grupy pomocowej Zamojskie Anioły

Nikt nie reagował. Wiktoria wiedziała jak pomóc i dostała podziękowania od prezydenta

Zrobiła to, co zrobić powinien każdy. A jednak tylko ona zareagowała. Być może uratowała życie starszej pani. Za tę postawę prezydent miasta podziękował młodej zamościance.

Jarosław Czarniecki i nie może być zadowolony z postawy Omegi Stary Zamość w rundzie jesiennej

Nieudana jesień Omegi Stary Zamość. Wiosną będą chcieli się poprawić

Omega Stary Zamość w ostatnich latach przyzwyczaiła swoich kibiców do tego, że walczy w „najciekawszej lidze świata” o czołowe lokaty. Tymczasem po rundzie jesiennej podopieczni trenera Jarosława Czarnieckiego zajmują dopiero 12. lokatę. To nie zadowala drużyny, która wiosną chce poprawić swoją pozycję w ligowej tabeli

Kamery IP zewnętrzne — rodzaje i zastosowanie

Kamery IP zewnętrzne — rodzaje i zastosowanie

Kamera IP to połączenie kamery i komputera. Dzięki transmisji danych przez sieć LAN lub Internet możesz monitorować obiekt z dowolnego miejsca, oglądając go na bieżąco, przechowując na karcie pamięci lub w chmurze. Dziś przyglądamy się kamerom IP zewnętrznym, omawiając ich rodzaje i zastosowanie.

Zrealizuj marzenie o domu w Hiszpanii – zobacz nasze propozycje

Zrealizuj marzenie o domu w Hiszpanii – zobacz nasze propozycje

Domy w Hiszpanii – Kompletny Przewodnik

Osuszacz powietrza: czy jest bezpieczny i jak został zaprojektowany?

Osuszacz powietrza: czy jest bezpieczny i jak został zaprojektowany?

Wiele osób zadaje pytanie, czy osuszacz powietrza jest szkodliwy i jak dokładnie działa to urządzenie. Osuszacze powietrza stały się popularnym rozwiązaniem do radzenia sobie z nadmierną wilgotnością w mieszkaniach, domach, biurach, a nawet magazynach. Aby zrozumieć, jak bezpieczne są te urządzenia i jak działają, dowiedzmy się więcej.

Bezpieczeństwo w sieci – jak chronić swoje dane osobowe?

Bezpieczeństwo w sieci – jak chronić swoje dane osobowe?

W dzisiejszych czasach, gdy codziennie dzielimy się ogromnymi ilościami informacji w internecie, ochrona danych osobowych stała się kluczowym wyzwaniem. Czy zastanawiałeś się, jak bardzo jesteś eksponowany na zagrożenia, nieświadomie przeglądając strony internetowe lub wysyłając e-maile? Zobacz, jak skutecznie zabezpieczyć swoją prywatność w sieci, unikając potencjalnych zagrożeń.

Antoni Wawryca zmarł we wtorek, 26 listopada

Nie żyje Antoni Wawryca. Ponad 20 lat był wójtem jednej gminy

W wieku 69 lat zmarł we wtorek Antoni Wawryca, prawnik, samorządowiec, wieloletni wójt gminy Tomaszów Lubelski.

Ergonomia w pracy - jak zadbać o zdrowie pracowników?

Ergonomia w pracy - jak zadbać o zdrowie pracowników?

Ergonomia w pracy to kluczowy element, który wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne pracowników. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze zasady ergonomii, które powinny znaleźć się w każdym biurze. Dowiesz się, jak odpowiednio ustawić stanowisko pracy, jakie produkty biurowe wspierają komfort pracy oraz jak dbać o zdrowie psychiczne pracowników. Dzięki praktycznym wskazówkom, możesz stworzyć zdrowe i wydajne środowisko pracy, które wpłynie na lepszą efektywność i samopoczucie Twoich pracowników.

Wtorkowe spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski i Ukrainy

Przełom w sprawie Wołynia? Prezydent Chełma: Brak ekshumacji jest jednym z grzechów naszego państwa

To może być przełom w sprawie Wołynia. - Ukraina potwierdza, że nie ma żadnych przeszkód do prowadzenia prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych na jej terytorium – poinformował we wtorek szef MSZ Radosław Sikorski po spotkaniu z ukraińskim ministrem spraw zagranicznych Andrijem Sybihą. Do sprawy odniósł się prezydent Chełma Jakub Banaszek.

Można szykować łyżwy na sobotę

Można szykować łyżwy na sobotę

Miłośnicy tego zimowego sportu powinni szykować się na sobotę. Wtedy Biała Podlaska otwiera sezon na swoich lodowiskach.

Start Lublin do 13 grudnia aż trzy razy zagra w hali Globus

Start Lublin przygotował pakiet biletów na najbliższe mecze. Trzy spotkania w cenie dwóch

Od 1 do 13 grudnia Start Lublin rozegra aż trzy domowe spotkania w ramach Orlen Basket Ligi. To doskonała okazja, żeby zaproponować kibicom promocję na bilety. Do 1 grudnia można zaopatrzyć się w pakiet wejściówek na wszystkie trzy spotkania, ale zapłacić tak naprawdę tylko za dwa.

Dlaczego warto współpracować z Totalizatorem Sportowym?

Dlaczego warto współpracować z Totalizatorem Sportowym?

Totalizator Sportowy to jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich spółek, działająca nieprzerwanie od ponad 68 lat. Firma jest właścicielem marki LOTTO i oferuje swoim Klientom dostęp do szerokiej gamy produktów losowych w sieci sprzedaży obejmującą ponad 27 000 punktów. Współpraca z Totalizatorem Sportowym to gwarancja stabilnego i udanego biznesu.

Co do przebiegu posiedzenia komisji wiceprezydent Pfeifer i radna Klimczuk przedstawiały sprzeczne relacje. Obie były zgodne, że gdyby posiedzenie zostało nagrane, łatwiej byłoby stwierdzić, co naprawdę zaszło

Nagrywać czy nie nagrywać? Spór radnej z wiceprezydent

Nie o taki Zamość walczyłam – stwierdziła Agnieszka Klimczyk, radna Koalicji Obywatelskiej wnioskując o obowiązkowe nagrywanie obrad komisji i uzasadniając, co skłoniło ją do złożenia interpelacji w tej sprawie.

Lubelskie lotnisko radzi sobie coraz lepiej. Jaki to był rok?
film

Lubelskie lotnisko radzi sobie coraz lepiej. Jaki to był rok?

Nowe kierunki, coraz więcej pasażerów i ambitne plany na przyszłość. Tak w skrócie można opisać obecną sytuację lubelskiego lotniska. O tym, co obecnie dzieje się w porcie lotniczym Lublin i jaka czeka go przyszłość opowiada w programie Dzień Wschodzi rzecznik Piotr Jankowski.

Fredro w rytmie rocka
teatr
30 listopada 2024, 18:00

Fredro w rytmie rocka

Jedyne i niepowtarzalne zestawienie najciekawszych tekstów mistrza komedii – Aleksandra Fredry, w wykonaniu aktorów Teatru Seniora. Wszystko to w rytm klasycznych rockowych hitów już w sobotę w lubelskim Centrum Kultury.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

silnik 3 fazowy

Lublin

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Mieszkania

mieszkanie sprzedam

Lublin

0,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

115,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

29,00 zł

Komunikaty