Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

1 czerwca 2022 r.
6:32

Duża firma z Lublina na skraju bankructwa. Już im odcięli prąd, ale właściciele walczą do końca

68 48 A A

W nowoczesnych halach produkcyjnych ciemno, bo dostawca wyłączył prąd. Bezczynnie stoi sprzęt za miliony. Nie ma też pracowników, którzy z niepokojem czekają na wypłaty. Nadziei nie tracą tylko zarządzający, którzy od świtu do nocy walczą o przetrwanie jednej z wizytówek Lublina.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Margomed z założonej w 1993 r. i zatrudniającej wtedy cztery osoby jednoosobowej działalności gospodarczej, jakich było tysiące, stał się zatrudniającym ponad 200 pracowników jedynym w Polsce producentem podstawowych wyrobów medycznych dla szpitali. Aż 60 proc. „rurek” do kroplówek, strzykawek i wyrobów do diagnostyki laboratoryjnej wykorzystywanych w szpitalach w całym kraju produkowano właśnie w Lublinie. Najpierw w zakładzie przy Al. Witosa, a od lipca ubiegłego roku w nowoczesnym zakładzie na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na Felinie. W mającym ponad 10 tys. mkw. zakładzie stoją supernowoczesne, warte miliony złotych maszyny.

>>> Black Red White sprzedaje Austriakom połowę biznesu

Kłopoty przyszły nagle

Najbardziej boli chyba to, że ani właściciel firmy ani dyrektorzy nie popełnił błędu, który do nich doprowadził.

– Nasze olbrzymie problemy finansowe przyszły z koronawirusem. Budowa nowego zakładu opóźniła się o ponad pół roku. Z opóźnieniem dotarły linie produkcyjne. Mieliśmy też do czynienia z gigantyczną absencją pracowników – wspomina Beata Pytka-Sochal, dyrektor ds. ekonomiczno-handlowych Margomedu. – Kiedy wszystko zaczęło się układać, ceny podstawowych surowców do naszej produkcji wzrosły, nie tak jak było dotychczas o ok. 5 proc. rocznie, a o ponad 100 proc. To był dla nas dramat, bo koszty te stanowią 60 proc. wartości każdego wytworzonego przez nas produktu.

Do produkcji zaczęto dokładać, bo cen nie można było podnieść. Wszystko dlatego, że Margomed dostarczał sprzęt do szpitali w ramach wygranych przetargów. W umowach znajdował się zapis mówiący o tym, że przez cały czas ich obowiązywania cena będzie stała.

– Wysyłaliśmy tysiące pism informując o naszej sytuacji i konieczności wzrostu cen, ale odpowiedzi praktycznie zawsze były negatywne – przyznaje Pytka-Sochal. – Zrywać kontraktów też nie mogliśmy, bo to wiązałoby się z surowymi karami.

Ale z tej sytuacji udałoby się wyjść obronną ręką, bo pod koniec roku 2021 sytuacja na rynku surowców ustabilizowała się.

Nowy rok przywitał jednak właścicieli wzrostem cen prądu. Rachunek za styczeń opiewał na 300 tys. zł. Ten kwietniowy to już 700 tys. zł.

Jakby tego było mało wojna w Ukrainie doprowadziła do kolejnych wzrostów cen surowców (o ok. 30 proc. – red.).

>>> Już nie zrobisz tu zakupów. Dwa sklepy LSS Społem do zamknięcia

Zmęczenie, ale i chęć walki

– To nas dobiło – przyznaje pani dyrektor. Spotykamy się w jej gabinecie. Razem z nami dyrektor techniczny Łukasz Margol i dyrektor ds. produkcji, Anna Puzio. Prywatnie to dzieci założyciela Margomedu, bo dziś to firma rodzinna z – co podkreślają – całkowicie polskim kapitałem. Na twarzach widać zmęczenie. – Nie śpimy. Walczyć trzeba do końca. Podejmujemy różne kroki, żeby wyjść z tej sytuacji.

Jest więc poszukiwanie zainteresowanych inwestorów. Jest poszukiwanie chętnego na kupno atrakcyjnej działki przy samej galerii Felicity. Ale łatwo nie jest, bo po rozpoczęciu wojny w Ukrainie firmy rezygnują z inwestycji na wschodzie Polski.

– Poszukiwaliśmy dodatkowego finansowania. Wysłaliśmy listy do rządu prosząc o wsparcie, ale skończyło się niewiele wnoszącymi rozmowami – wyliczają dyrektorzy. – Niczym skończyły się też rozmowy z dostawcą prądu. Dwa dni temu odcięto nam prąd.

Pracownicy firmy są dziś na zaległych urlopach i na postojowym. Wypłaty za kwiecień nie dostali. – Szukam pracy, bo nie wierzę, że to się jeszcze uda poskładać – przyznaje jeden z nich.

– Robimy wszystko, żeby spróbować te wypłaty w jakikolwiek sposób uruchomić. Jeśli to się nie uda i zbankrutujemy, to wypłaty zostaną wypłacane z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych – mówi pani dyrektor. – Ale liczymy, że jeszcze się uda. Walczyć trzeba do samego końca.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Lublin stolicą stand-upu
7 czerwca 2024, 20:00

Lublin stolicą stand-upu

Przez jeden dzień ( piątek 7 czerwca) Lublin będzie nieformalną stolicą polskiego stand-upu. W lubelskiej hali Globus odbędzie się Lublin Stand-Up Festiwal 2024.

Inspektor Robert Michna (z prawej), mł. insp. Tomasz Gil (z lewej) i mł. insp. Olgierd Oleksiak (w głębi)

Komendant i jego zastępcy. Nowy przyszedł z Suchej Beskidzkiej

Inspektor Robert Michna jest od dzisiaj pełniący obowiązki zastępcy mł. insp. Tomasza Gila. Natomiast mł. insp młodszy inspektor Olgierd Oleksiak awansował na pierwszego zastępcę komendanta wojewódzkiego policji w Lublinie.

Uwaga koncert! Lech Janerka w Lublinie
8 czerwca 2024, 20:00

Uwaga koncert! Lech Janerka w Lublinie

Lech Janerka to ostatni prawdziwy buntownik i outsider w polskiej muzyce. Płytę „Gipsowy odlew falsyfikatu” wydał po 18 latach przerwy zgarniając wszystkie możliwe nagrody. Podczas tegorocznej jubileuszowej gali Fryderyków artysta rozbił bank z nagrodami zdobywając 5 statuetek, zostawiając daleko w tyle dużo młodszych i popularniejszych wykonawców. Ikona polskiego rocka alternatywnego wystąpi w Fabryce Kultury Zgrzycie 8 czerwca.

Sąd zdecydował, że na wyrok 38-latek ma czekać za kratkami

Jak wypił, robił się agresywny. Mąż sadysta aresztowany

Był już karany za znęcanie się nad żoną, ale niczego go to nie nauczyło. Po pijanemu 38-latek robił się agresywny, więc po kolejnej interwencji sąd uznał, że trzeba go izolować.

Motor Lublin świętuje awans do PKO BP Ekstraklasy pod Areną Lublin ze swoimi fanami
film

Motor Lublin świętuje awans do PKO BP Ekstraklasy pod Areną Lublin ze swoimi fanami

Po niedzielnym zwycięstwie w Gdyni nad Arką piłkarze Motoru Lublin w dalszym ciągu świętują awans do PKO BP Ekstraklasy

Wypadek wydarzył się dzisiaj przed południem

Zjechał z drogi prosto w drzewo. 77-letni kierowca nie żyje

77-letni kierowca poniósł śmierć na miejscu. Jego 78-letnia pasażerka trafiła do szpitala. To bilans tragicznego wypadku, jaki dzisiaj wydarzył się w powiecie radzyńskim.

Dzień Dziecka w skansenie. Trzeba się tylko zgłosić. Atrakcje za darmo
9 czerwca 2024, 14:00
galeria

Dzień Dziecka w skansenie. Trzeba się tylko zgłosić. Atrakcje za darmo

Z tygodniowym poślizgiem, ale też mnóstwem atrakcji, na dodatek zupełnie darmowych. Skansen Aktywny w Nowosiółkach (gm. Telatyn) zaprasza do siebie na imprezę z okazji Dnia Dziecka w niedzielę, 9 czerwca.

Roszady w Ratuszu. Prezydent łączy wydziały, zmienia dyrektorów
Zamość

Roszady w Ratuszu. Prezydent łączy wydziały, zmienia dyrektorów

Pracy nikt nie stracił, ale niektórzy musieli się rozstać ze stanowiskami. Są też tacy, którzy dostali nowe zadania, a niektórzy awansowali. Prezydent Zamościa po tym, jak zrobił porządki w miejskich spółkach, zabrał się za wprowadzanie zmian w urzędzie.

Mobilny gabinet dentystyczny znów w regionie. Pierwszy postój jutro

Mobilny gabinet dentystyczny znów w regionie. Pierwszy postój jutro

W pełni wyposażony, mobilny Dentobus zaparkuje w 5 mniejszych miejscowościach w Lubelskiem. Dzieci mogą tam skorzystać z bezpłatnego leczenia.

Krzesimir Dębski

Krzesimir Dębski kolejną postacią w Zamojskiej Alei Sław

Kompozytor i muzyk Krzesimir Dębski to kolejna postać, która będzie miała swoją tablicę w Zamojskiej Alei Sław. Jej odsłonięcie zaplanowano na początek lipca, a uroczystości potrwają dwa dni.

Jeden festiwal, pięć koncertów. Czyli "arte, cultura, musica e...." w Zamościu
8 czerwca 2024, 20:00
galeria

Jeden festiwal, pięć koncertów. Czyli "arte, cultura, musica e...." w Zamościu

Trzy czerwcowe weekendy w Zamościu to gratka dla melomanów. W ramach tegorocznej edycji Zamojskiego Festiwalu Kultury "arte, cultura, musica e...". Zaplanowano aż pięć koncertów, podczas których Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego wystąpi ze znakomitymi gośćmi.

Miejskie bratki czekają na drugie życie. Ratusz rozda 1,5 tys. sadzonek

Miejskie bratki czekają na drugie życie. Ratusz rozda 1,5 tys. sadzonek

Miasto pięknieje za sprawą kwietnych rabat. Ratusz sadzonkami chce się podzielić również z mieszkańcami. Bratki będą rozdawane w środę w Ogrodzie Saskim.

Zakrzywiony monitor Acer Predator X34 X5

Acer: Trzy nowe Predatory, czyli OLED dla graczy

Predator X27U F3, Predator X34 X5 i Predator X32 X3 – takimi monitorami pochwalił się Acer. Co oferują i ile kosztują?

Piekło w domu. Niepełnosprawny nękany przez żonę

Piekło w domu. Niepełnosprawny nękany przez żonę

54-latka znęcała się na swoim niepełnosprawnym mężem. Mężczyzna miał rany na rękach.

Remont ulicy Sowińskiego? Ratusz odpowiada
LUBLIN

Remont ulicy Sowińskiego? Ratusz odpowiada

Ulica Sowińskiego łączy Czechów z LSM i Czubami. Codziennie przejeżdżają tędy tysiące kierowców. Stan nawierzchni nie jest najlepszy, na co uwagę zwrócił miejski radny. Jednak remontu w tym roku nie będzie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium