Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Praca

27 maja 2022 r.
6:34

Lubelskie. To nie jest raj dla młodych ludzi

87 4 A A
Aneta Tomiło, od 22 lat sprzedawczyni w tym samym sklepie spożywczym w centrum Lublina
Aneta Tomiło, od 22 lat sprzedawczyni w tym samym sklepie spożywczym w centrum Lublina (fot. Maciej Kaczanowski)

Absolwentów studiów jest dużo, pracy też, ale nie takiej, która by im odpowiadała. Nasz region radzi sobie najgorzej w Polsce jeśli chodzi o zatrudnianie osób do 30. roku życia. Coraz trudniej na rynku również takim zawodom jak kasjerzy czy pracownicy poczty. Bywają niepotrzebni, bo zastępują ich automatyczne kasy czy paczkomaty.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Weronika jest absolwentką studiów chemicznych. Od miesiąca prowadzi własny biznes, który nie jest za bardzo związany z jej wykształceniem.

– Już na studiach zaczęłam robić paznokcie. Czułam to bardziej, niż to czego się uczyłam na studiach – przyznaje.

Dla takich osób jak ona, wsparcie ma właśnie urząd pracy. – Bez żadnych problemów dostałam 24 tys. zł na otworzenie salonu kosmetycznego. Dopiero zaczynam, ale myślę że uda mi się utrzymać ten biznes – dodaje Weronika.

Zbyt wielu absolwentów

Lubelski rynek pracy nie jest rajem dla młodych ludzi. Statystyki pokazują, że nasz region jest na szczycie jeśli chodzi o odsetek osób bezrobotnych wśród osób do 30. roku życia.

Jak wyjaśnia dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie Andrzej Pruszkowski jednym z powodów jest to, że w Lublinie jest bardzo dużo absolwentów studiów. – Znalezienie dla nich odpowiedniej liczby miejsc pracy nie jest takie proste – stwierdza Pruszkowski. Jako inny powód wymienia postępujący proces cyfryzacji. – Chętniej zastępuje się pracownika cyfrowym automatem, algorytmem. To powoduje, że absolwenci tak łatwo tutaj nie mają i odpływają z województwa lubelskiego – diagnozuje.

Warto zaznaczyć, że w województwie lubelskim miejsca pracy są, ale nie takie, na jakie liczą absolwenci studiów wyższych. Średnia płaca w sektorze przedsiębiorstwa wynosiła w ub. roku 5014 zł brutto.

– Jak komuś jest obojętne gdzie będzie pracować, to łatwo coś znaleźć – przyznaje Beata, absolwentka zawodowej szkoły fryzjerskiej. W swoim fachu pracować nie chciała, dlatego szuka czegoś innego. Wczoraj wyszła z budynku Miejskiego Urzędu Pracy w Lublinie z kontaktem do miejsca szukającego pracownika techniczno-administracyjnego. Beacie taka praca odpowiada.

Gdzie jest praca

Warto podkreślić, że globalnie lubelski rynek pracy szybko otrząsnął się po pandemii. W marcu pracowało już więcej osób niż w marcu dwa lata temu. W kwietniu odnotowano zaś historycznie najniższą stopę bezrobocia – 7 proc. Są powiaty, w których bezrobocia prawie nie ma. To:

  • powiat łukowski (3,6 proc.),
  • powiat lubelski (4,5 proc.),
  • biłgorajski (4,6 proc.).

Na przeciwległym biegunie jest włodawski, w którym pracy nie ma aż prawie 15 proc. osób, hrubieszowski (12,5 proc.), chełmski i krasnostawski (po 11 proc.).

W tym, że lubelski rynek pracy, dobrze sobie poradził z pandemią duża zasługa pieniędzy wpompowanych na konta pracodawców tylko po to, żeby nie zwalniali. Tylko w 2021 roku sam Wojewódzki Urząd Pracy przeznaczył na to 516 mln zł

Nie dla wszystkich było to jednak ratunkiem. W tym roku 100 osób zwolniło IPACO z Międzyrzeca Podlaskiego. Firma zajmowała się szyciem ubrań dla odbiorców z zagranicy i poległa z powodu wycofania się głównego kontrahenta z Paryża, który zbankrutował.

Uratowała nas słabość

Lubelskie dobrze przeszło przez pandemię również z powodu… zacofania w porównaniu do bardziej rozwiniętych regionów.

– Tutaj gdzie mamy wysoko wykwalifikowany przemysł, przerwanie łańcucha dostaw, które miało miejsce w związku z pandemią, uniemożliwiało dotychczasowe tempo pracy i zakłócało efektywność przedsiębiorstw. W naszym przypadku, gdzie dominuje przetwórstwo owocowo-warzywne i rolnictwo, musiało to wywrzeć słabszy skutek niż na Śląsku czy Dolnym Śląsku – uważa dyr. Pruszkowski.

 – Wydaje się, że to co było słabością naszego regionu, w tym przypadku stało się jego silną stroną – dodaje.

Kogo potrzeba, a kogo nie

Pandemia przyśpieszyła zmiany na rynku pracy, jeśli chodzi o zapotrzebowanie na konkretne zawody.

– W pandemii wystartowała na szerszą skalę nowa metoda pracy np. w handlu, gdzie kasjerów zaczęły zastępować kasy automatyczne. To samo dotyczy parkingowych, których zastąpiły parkomaty. Mamy tu do czynienia z wypychaniem części pracowników z rynku pracy – mówi Andrzej Pruszkowski.

Z opracowywanego co roku Barometru Zawodów wynika, że w naszym regionie najbardziej spada zapotrzebowanie na górników, pracowników poligrafii czy poczty.

– Usługi kurierskie, w tym paczkomatowe w dużym stopniu zastępują rynek pocztowy – przyznaje Piotr Krzesiński, naczelnik Wydziału Badań i Analiz w Wojewódzkim Urzędzie Pracy.

Z drugiej strony największe zapotrzebowanie w tej chwili oprócz takich oczywistych zawodów jak lekarze, pielęgniarki, położne czy psycholodzy i psychoterapeuci, dotyczy pracowników sprzedaży internetowej.

Ukraińcy robią to, czego my nie chcemy

Rynek pracy zmienia się także z powodu wojny w Ukrainie. Zniknęło wielu kierowców ciężarówek, którzy pojechali walczyć w obronie swojego kraju. Z drugiej strony przybyło wiele kobiet. Pod koniec kwietnia w województwie lubelskim zarejestrowanych jako osoby bezrobotne było 1131 osób z Ukrainy (95 proc. z nich to kobiety).

Gdzie najczęściej znajdują pracę? Ze zgłoszeń od pracodawców wynika, że zatrudniają ich jako magazynierzy, sortowacze, a także do prac dorywczych i pomocniczych w przemyśle i w polu.

– To nie są zawody specjalnie przez Polaków poszukiwane – podsumowuje Pruszkowski. – Nie ma takiego zjawiska, że przyjadą tu w dużej liczbie Ukraińcy i wyprą Polaków z atrakcyjnych miejsc pracy.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zabieg wykonywany podczas otwarcia Lubelskiego Ośrodka Spastyczności

Kompleksowe leczenie pacjentów neurologicznych. Otwarto Lubelski Ośrodek Spastyczności

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie otwarto Lubelski Ośrodek Spastyczności. To pierwsza tego typu placówka w województwie lubelskim, która pomoże pacjentom neurologicznym uporać się ze skutkami choroby.

Jak dobrze znasz kolędy? Quiz dla prawdziwych kolędników
QUIZ

Jak dobrze znasz kolędy? Quiz dla prawdziwych kolędników

Wigilia to czas gdy przy świątecznym stole rozbrzmiewają kolędy. A znasz bardzo dobrze ich tekst?

Paweł Socha w rundzie jesiennej wiele razy ratował Świdniczankę od straty gola

Świdniczanka planuje pięć-sześć transferów. „Rozmawialiśmy z grubo ponad 50 piłkarzami”

Zima w ekipie Świdniczanki będzie pracowita. I trudno się dziwić. Po rundzie jesiennej drużyna Łukasza Gieresza jest jednym z kandydatów do spadku. W tabeli znajduje się na trzecim miejscu, ale od końca. Do bezpiecznej strefy traci siedem punktów. Trener i dyrektor sportowy Mateusz Pielach prowadzą rozmowy z zawodnikami, a do klubu może przyjść nawet pięciu-sześciu zawodników.

O dawnych tradycjach opowiada Agata Witkowska z Muzeum Wsi Lubelskiej
WYWIAD
galeria

Choinka, pusty talerz i sianko. Skąd to się wzięło?

Wigilijne potrawy były zawsze postne, a ich liczba zależała od regionu i zamożności gospodarzy. Na Lubelszczyźnie liczba dań była często nieparzysta: pięć, siedem, a u bogatszych trzynaście – rozmowa z AGATĄ WITKOWSKĄ z Działu Edukacji i Promocji Muzeum Wsi Lubelskiej.

Samotni i bezdomni już zasiedli przy wigilijnym stole
ZDJĘCIA
galeria

Samotni i bezdomni już zasiedli przy wigilijnym stole

Lubelska Caritas jak co roku zorganizowała Wigilię dla potrzebujących. Nie zabrakło wspólnego posiłku, kolędowania i łamania się opłatkiem.

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin
film

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin

Wiadomo, że na parkiecie radzą sobie znakomicie. Sprawdźcie, jak siatkarze Bogdanki LUK Lublin spisali się przy mikrofonie. Wilfredo Leon i spółka zaprezentowali swoją wersję świątecznej piosenki „Pada śnieg, pada śnieg”. A przy okazji złożyli kibicom życzenia na święta.

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci
RADAR

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci

W Wigilię i Boże Narodzenie najwięcej pracy ma święty Mikołaj. Ten najprawdziwszy z Laponii, wyruszył już w drogę ze świątecznymi prezentami.

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Wózki widłowe muszą regularnie przechodzić serwis. Jakakolwiek usterka w obrębie takich maszyn może bowiem powodować poważne zagrożenie dla pracowników. Gdzie najlepiej naprawić taki pojazd? Poznaj zalety serwisu wózków widłowych u producenta. Kto może znać lepiej budowę pojazdów i wiedzieć, jakie usterki zdarzają się w nich najczęściej, jeśli nie ich producent? To jasne. Dlatego w przypadku serwisu wózków widłowych – podobnie jak w przypadku innych pojazdów – naprawy wykonywane bezpośrednio przez producenta są najbezpieczniejszą, najbardziej polecaną i w długofalowej perspektywie najbardziej opłacalną opcją. Jakie konkretnie korzyści płyną z takiego rozwiązania?

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

37-latek wybrał się samochodem po karpia na wigilię. Nie przeszkadzały mu w tym blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

Takiej choinki jak ta, nie ma chyba w całej Polsce!
ZDJĘCIA
galeria

Takiej choinki jak ta, nie ma chyba w całej Polsce!

Chyba się nie pomylimy jak napiszemy że choinka, która stanęła pod Urzędem Miasta Świdnik jest wyjątkowa w skali całego kraju. Ma ona przypominać i dbać o nasze bezpieczeństwo.

MACIEJ BARTON, SZEF KUCHNI W OSTOJA CHOBIANICE, PASJONAT TRADYCYJNEJ POLSKIEJ KUCHNI
MAGAZYN

Pasztety i pierogi, czyli ostatnie przygotowania przed wigilią

Podczas przygotowywania dań na domową wigilię będę posiłkował się sprawdzonymi przepisami Hanny Szymanderskiej, pierwszej damy polskiej kuchni. Polecam jej książkę „Wigilia”. Przyrządzę kaszubski pasztet ziemniaczany, pasztet z karpia i ulubione przez Hanię pierogi z gryczanej mąki, które mają korzenie u Was; na wschodzie.

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Liczymy te dane, które mają wpływ na nasz proces treningowy

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Liczymy te dane, które mają wpływ na nasz proces treningowy

Rozmowa z Przemysławem Jasińskim, asystentem trenera w sztabie Motoru Lublin

Ten świąteczny prezent nie zmieści się pod choinką. Nowe samochody trafiły do domów dziecka
galeria

Ten świąteczny prezent nie zmieści się pod choinką. Nowe samochody trafiły do domów dziecka

Dwa samochody dostosowane do osób z niepełnosprawnościami trafiły do domów dziecka w regionie. Oznacza to łatwiejszy dojazd do lekarza, na rehabilitację, a także do szkół i na wycieczki.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

 Co warto wiedzieć o przetwornicach napięcia?

 Co warto wiedzieć o przetwornicach napięcia?

Przetwornice napięcia to niezwykle praktyczne urządzenia, które umożliwiają zasilanie urządzeń w miejscach gdzie dostęp do sieci elektrycznej jest ograniczony np. w samochodzie, na kempingu czy w instalacjach fotowoltaicznych. W jaki sposób? Za pomocą swojego układu elektronicznego przetwornica konwertuje prąd stały (DC) na prąd zmienny (AC) o napięciu 230V, czyli taki jaki mamy w gniazdkach domowych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium