Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

23 lutego 2021 r.
21:13

Grunt i dwa piętra. Zamojscy radni nie byli przychylni deweloperowi

Autor: Zdjęcie autora agdy
Atrakcyjny grunt przy ul. Wyszyńskiego. PR-BUD Development nie wybuduje tu 5-cio kondygnacyjnego bloku. Teraz TBS będzie chciał wykorzystać lex deweloper i budować tu tak wysokie bloki
Atrakcyjny grunt przy ul. Wyszyńskiego. PR-BUD Development nie wybuduje tu 5-cio kondygnacyjnego bloku. Teraz TBS będzie chciał wykorzystać lex deweloper i budować tu tak wysokie bloki (fot. Kazimierz Chmiel)

Radni deklarowali, że są za budowaniem mieszkań w Zamościu, ale na inwestycję przy ul. Wyszyńskiego się nie zgodzili. Poszło o zbyt intensywną zabudowę i zamianę gruntów, której dokonał deweloper i TBS. Na sesji było gorąco, bo prywatny inwestor ma teraz teren, który TBS dostał aportem od miasta

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na ostatniej sesji radni zajmowali się sprawą nieruchomości przy ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego w Zamościu. Właściciel gruntu, PR-BUD Development, lokalna firma z branży budowlano-deweloperskiej, wystąpił o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej i jej towarzyszących. Chce postawić tam blok z maksymalnie 40 mieszkaniami i 7 lokalami usługowymi na parterze. Deweloper starał się o zgodę rady miasta w trybie ustawy lex deweloper. Ustawa dopuszcza, pod warunkiem zgody radnych, budowę mieszkań wbrew przeznaczeniu terenu. W tym przypadku chodziło o 2 piętra różnicy między tym, co zakłada plan, a tym, co się kalkuluje inwestorowi. Plan widzi 3, deweloper 5.

Chude działki, tłusty kąsek

Dwie komisje, które opiniowały projekt uchwały były przeciw. Dyskusja zrobiła się gorąca, gdy radny Sławomir Ćwik zaprezentował historię gruntu, na którym deweloper chce budować blok. – Wypada mi pochwalić właściciela, że bardzo dobrze dba o swoje aktywa, wręcz wzorcowo. Kupił wąską, nieatrakcyjną działkę. Po niespełna roku jest właścicielem atrakcyjnej, przylegającej do dróg publicznych. I stara się ją maksymalnie wykorzystać w oparciu o ustawę lex deweloper – mówił Ćwik, który oceniał, że to jeden z najatrakcyjniejszych gruntów w Zamościu.

Mówiąc w skrócie: miasto miało dwie wąskie działki przedzielone jeszcze węższą działką prywatną. O ile na miejskich można było coś stawiać, to inwestycja na środkowej była wręcz niemożliwa. Dwa lata temu, na wniosek prezydenta, radni zgodzili się, by miejskie grunty wnieść aportem do Towarzystwa Budownictwa Społecznego. A TBS porozumiał się z właścicielem środkowej: PR-BUD Development. I teraz, na mocy zamiany, zamiast trzech wąskich działek, są dwie funkcjonalne. Mniejsza PR-BUD Development i większa TBS.

Ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Tu chce budować TBS i deweloper (fot. Kazimierz Chmiel)

Zmienimy, posadzimy

Radni analizowali, jak intensywna zabudowa ma być na działce PR-BUD Development, który nawet miejsca parkingowe widzi na terenie... planowanej drogi na działce TBS. Na gruncie TBS chce też stawiać stację trafo, a zieleń sadzić na dachu. Radni wytykali, że prawie wszystkie auta mieszkańców mają trafić pod budynek, a co z autami na gaz? Podkreślali, że przelicznik: 1 miejsce parkingowe na 1 mieszkanie, a to bardzo mało. Dopytywali o skrawek miejsca na ławki, o drzewa, które pojawiły się w projekcie dopiero po dyskusji na jednej z komisji. Wytykali, że śmietnik ma być pod oknami przyszłych sąsiadów z planowanych bloków TBS.

Architekci z krakowskiej pracowni MTWW, którzy prezentowali inwestycję, wyjaśniali, że mnóstwo rzeczy można jeszcze zmienić, zgodnie z sugestiami radnych. Przykładem były drzewa. Jeszcze kilka dni wcześniej ich nie planowano, teraz są.

Zwolennicy inwestycji przypominali, że już rada się zgadzała na 1 miejsce parkingowe dla 1 mieszania. Radny Rafał Zwolak nawet pojechał na miejsce i rozmawiał z sąsiadami planowanego bloku, żeby poznać ich zdanie. Mieszkańcy byli „za”. Radny teoretycznie też, ale jak tłumaczył, całą sprawę psuje sprawa gruntów.

Kot i ogon

– Nie został zachowany interes miasta, nie było należytej troski o mienie komunalne. Tu ogon macha kotem – obrazowo ocenia sytuację przy ul. Wyszyńskiego radny Franciszek Josik, który na poniedziałkowej sesji mówił, że deweloper interesował się miejskim terenem, jeszcze zanim działka została przekazana aportem TBS.

– To było wszystko ukartowane. PR-BUD Development kupił działkę od prywatnego właściciela we wrześniu 2018 roku. Jeszcze w tym samym miesiącu wystąpił do PGK o warunki dostawy wody i odbioru ścieków. Wniosek dotyczył nabytego gruntu, ale także działki miejskiej. Deweloper twierdził, że jest właścicielem obu posesji. Pytanie ponowił w styczniu 2019. Kilka miesięcy później prezydent wystąpił do rady, by przekazać miejskie grunty TBS. Nie zgodziliśmy się. Było drugie podejście, przekonał swoich radnych i TBS teren dostał. Ja w obu przypadkach byłem przeciw – mówi radny, który w poniedziałek też był przeciwny inwestycji przy Wyszyńskiego. – Aż 18 radnych zagłosowało „przeciw”, to pokazuje, co sądzimy o tej sprawie.

Najpierw aport, potem chętni

– Miasto wniosło aportem do TBS dwie działki przy ul. Wyszyńskiego, w sierpniu 2019 roku. Występowaliśmy o nie, szukając gruntów, by móc zrealizować kolejne inwestycje. Wtedy zakończyliśmy budowę przy ul. Chłodnej, a zainteresowanie naszą ofertą jest w Zamościu bardzo duże. Ponad sto osób czeka w kolejce na mieszkanie – mówi Magdalena Godek, prezes zarządu Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Zamościu. I dodaje, że według jej wiedzy właścicielem terenu, który był między gruntami, jakie dostał TBS od miasta, była już wtedy spółka PR-BUD Development.

– Dopiero gdy radni zgodzili się na aport, spółka zgłosiła się do nas z propozycją kupna jednej z działek. Na to się nie zgodziliśmy, ale doszliśmy do porozumienia. I tak powstała koncepcja takiego podziału terenu, by jak najlepiej go wykorzystać. Uważam, że zaplanowanie ich inwestycji i naszej, by stworzyły spójne, funkcjonalne osiedle, jest korzystne. Zwłaszcza, że po przeanalizowaniu zabudowy przed i po zamianie, wyliczyliśmy, że będziemy mogli wybudować więcej metrów powierzchni użytkowej. Z 4500 do 5500 metrów kwadratowych – wylicza pani prezes.

Oba wyliczenia były przeprowadzane przy założeniu, że TBS też skorzysta z ustawy lex deweloper i postawi bloki o 5 kondygnacjach.

I co teraz?

Radni nie dali zgody, by deweloper postawił na swoim gruncie blok wyższy niż zakłada plan zagospodarowania przestrzennego. Inwestor nie chce komentować sprawy, nie wiadomo, czy zrealizuje 3-kondygnacyjną inwestycję. – Nie rozmawiałam z PR-BUD Development po poniedziałkowej sesji. Nie wiem, co planują. Ja wystąpię do rady miasta w sprawie ustalenia lokalizacji naszej inwestycji, wykorzystując możliwości lex deweloper. Przecież chcemy wybudować jak najwięcej mieszkań. A jaka będzie decyzja radnych, nie wiem – dodaje szefowa zarządu TBS.

Odpiera też zarzuty radnych, którzy uważają, że TBS będzie miał dla mieszkańców ofertę gorszej lokalizacji niż klienci dewelopera. – W mojej ocenie jest zupełnie inaczej. Analizując potrzeby osób interesujących się naszymi mieszkaniami, sądzę, że dla rodzin z małymi dziećmi i dla osób starszych mieszkanie w większej odległości od ruchliwej ulicy i w sąsiedztwie terenów zielonych jest atrakcyjniejszym rozwiązaniem – wyjaśnia Magdalena Godek.

Prezydent Andrzej Wnuk jest na urlopie, po wszelkie informacje odsyła do dyrektora Wydziału Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami, tłumacząc jedynie w sms, że sprawa już była wielokrotnie radnym wyjaśniana.

TBS szykuje się do ogłoszenia przetargu na opracowanie dokumentacji projektowej budynku mieszkalnego, wielorodzinnego i zagospodarowanie terenu przy ul. Wyszyńskiego w Zamościu.

Jeden przetarg już był, ale zgłosił się jeden oferent i był za drogi. Ofertę przysłała krakowska pracownia MTWW.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Julia Szeremeta w dobrym stylu wróciła na ring

Julia Szeremeta nie dała rywalce szans w ćwierćfinale Pucharu Świata

Julia Szeremeta w wielkim stylu rozpoczęła udział w Pucharze Świata w brazylijskim Foz de Igacu. Polka pokonała w ćwierćfinale Alyssę Mendozę.

P+R na Węglinie w godzinach szczytu.
news dziennika wschodniego

Park & Ride w Lublinie: Czy kierowcy w ogóle z tego korzystają?

Z obserwacji jednego z naszych Czytelników wynika, że kierowcy nie korzystają z parkingów P+R. Dopytuje, czy jest szansa na to, aby to się zmieniło. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego tego problemu jednak nie widzi.

Miasto Chełm po ewentualnym poszerzeniu granic administracyjnych

Zmiana granic Chełma. Rada Miasta jest "za". Czas na decyzję MSWiA

Mimo wyraźnego sprzeciwu mieszkańców gminy Chełm, Rada Miasta Chełm podjęła decyzję o rozszerzeniu granic administracyjnych. Sprawa trafi na biurko Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które podejmie ostateczną decyzję. Czy ministerstwo uwzględni wolę mieszkańców?

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Napływające informacje sygnalizują, że inflacja w kolejnych kwartałach może być niższa niż wcześniej oczekiwano – zapowiada Rada Polityki Pieniężnej w środowym komunikacie. Ale też Rada podkreśla, że w najbliższych miesiącach inflacja będzie wyższa od celu inflacyjnego.

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio
jazz
10 kwietnia 2025, 19:00

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio

Już w czwartek (10 kwietnia), w ramach projektu Jazz w CSK wysłuchamy na żywo jednego z najciekawszych pianistów młodego pokolenia – Grzegorza Tarwida. Artysta zaprezentuje program oparty na swoim debiutanckim albumie „Flowers”, który ukazał się nakładem prestiżowej wytwórni płytowej – Clean Feed. Poniżej zamieszczamy rozmowę z artystą.

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Służby intensywnie pracują w związku z incydentem cyberbezpieczenstwa dotyczącym Platformy Obywatelskiej; sprawa jest poważna – poinformował w środę wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wcześniej premier Donald Tusk informował o cyberataku na system informatyczny PO.

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie
galeria

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie

Jan Markowski, autor melodii wielu znanych pieśni powstańczych, takich jak „Mała dziewczynka z AK” czy „Sanitariuszka Małgorzatka” jest patronem skweru w Lublinie. Dziś uroczyście odsłonięto tablice z jego nazwą.

Cristiano Ronaldo w grze Fatal Fury: City of the Wolves
GRAMY
film

Fatal Fury: Cristiano Ronaldo w bijatyce (wideo)

Gra Fatal Fury: City of the Wolves swoja premierę będzie miała już 25 kwietnia. To klasyczna bijatyka 2D, a jedną z dostępnych postaci będzie właśnie Cristiano Ronaldo.

Lubelskie obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu rozpoczął „niebieski spacer”,
galeria

Plac Litewski będzie niebieski. Zaczynają się Lubelskie Dni Autyzmu

Wszystko zaczęło się w środę, 2 kwietnia, od „niebieskiego spaceru. To wspólne przejście ulicami Lublina w geście solidarności z osobami ze spektrum autyzmu oraz ich rodzinami.

Trzeci mecz w rywalizacji Bogdanki LUK i ZAKSY zostanie rozegrany w niedzielę

Powiedzieliśmy sobie w sobotę, że nic się jeszcze nie skończyło. Opinie po meczu ZAKSA - Bogdanka LUK

Świetny występ Bogdanki LUK we wtorkowy wieczór spowodował, że w ćwierćfinale fazy play-off jest remis 1:1. Ekipa z Lublina w drugim starciu pokonała na wyjeździe ZAKSĘ Kędzierzyn Koźle 3:0. Decydujące starcie zostanie rozegrane w najbliższą niedzielę o godz. 14.45, w hali Globus.

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze na kolejny sezon

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze

Kolejny dzień i kolejny nowy kontrakt w klubie z Lublina. W środę Motor poinformował, że umowa Bradly van Hoevena również została przedłużona na sezon 2025/2026.

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Przyjęcia pacjentów nie odbiegały od normy, a leczenie na kardiologii nie było ograniczone – Lubelski NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości szpitala w związku z pobytem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na oddziale kardiologii w lutym tego roku. Do Funduszu nie wpłynęły też skargi pacjentów.

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Grupa ze Śląska rozprowadzającej narkotyki całym kraju. Lubelscy policjanci zatrzymali 4 osoby: u jednej znaleziono prawie 5 kilogramów amfetaminy.

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym
koncert
9 kwietnia 2025, 19:00

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym

Nene Heroine to jazzowo-psychodeliczny kolektyw pochodzący z Gdańska, który w środę (9 kwietnia) w Teatrze Starym zaprezentuje nowoczesne oblicze jazzu. Występy na żywo Nene Heroine są cenione przez publiczność z powodu spontaniczności i muzycznej energii.

zdjęcie ilustracyjne

Wypadek w pracy? ZUS zwiększył stawki odszkodowania

Od kwietnia wzrosła kwota odszkodowania z ZUS za każdy procent uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Obecnie można liczyć na 1636 zł odszkodowania. To o 205 złotych więcej niż dotychczas.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium