

Nowoczesna i funkcjonalna przestrzeń komunikacyjna w sercu miasta ponownie znalazła się w centrum uwagi. Dworzec Metropolitalny w Lublinie, zaprojektowany przez renomowaną pracownię Tremend, został finalistą 14. edycji Nagrody Architektonicznej POLITYKI. Tym samym dołączył do grona pięciu najlepszych realizacji architektonicznych w Polsce za rok 2024.

Tegoroczne nominacje, jak podkreślają organizatorzy konkursu, łączy wspólne podejście do projektowania: prostota, funkcjonalność i użytkowa jakość, bez zbędnych ozdobników czy monumentalnych form. Redakcja tygodnika „Polityka” określiła finałową piątkę mianem „prostej i mądrej”, co według jury ma być odzwierciedleniem nowego trendu w architekturze publicznej – tworzenia przestrzeni przyjaznych, praktycznych i odpowiedzialnych społecznie.
Elita polskiej architektury
Wśród finalistów znalazły się także:
-
Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w Warszawie (xystudio),
-
Interaktywne Centrum Bajki i Animacji OKO w Bielsku-Białej (NIZIO DESIGN INTERNATIONAL),
-
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (Thomas Phifer and Partners, APA Wojciechowski),
-
TBS „Ajnfart” w Rybniku (SLAS architekci).
Finalistów wyłoniło grono ekspertów: architektów, urbanistów, krytyków i przedstawicieli instytucji kultury, a o przyznaniu Grand Prix zdecyduje jury złożone m.in. z Ewy P. Porębskiej, Jarosława Trybusia, Magdaleny Staniszkis i przedstawicieli redakcji „Polityki”.
Lublin w centrum uwagi
Projekt Tremend został wyróżniony nie tylko za estetykę, ale przede wszystkim za strategiczne podejście do planowania miejskiej infrastruktury. Magdalena Federowicz-Boule, prezeska pracowni i główna architektka projektu, wskazuje trzy główne filary koncepcji: integracja środków transportu publicznego, rewitalizacja terenów poprzemysłowych oraz ekologiczne podejście i promowanie zrównoważonego rozwoju.
– Cieszy nas, że konkurs ten docenia nie tylko estetykę, ale także funkcjonalność i wpływ architektury na rozwój miasta – mówi architektka.
Doceniany na świecie
To nie pierwszy raz, gdy Dworzec Metropolitalny w Lublinie zdobywa uznanie. W ubiegłym roku został laureatem prestiżowych nagród World Architecture Festival Award (kategoria „Transport”), International Property Award („Public service architecture”) oraz uzyskał wyróżnienie w konkursie Lider Dostępności w kategorii „Duży obiekt użyteczności publicznej”.
Rozstrzygnięcie już w czerwcu
Laureata Grand Prix 14. edycji Nagrody Architektonicznej POLITYKI poznamy 10 czerwca 2025 roku. Niezależnie od wyników, już teraz udział w finale konkursu potwierdza, że Lublin ma powody do dumy – zarówno jako miasto nowoczesne, jak i otwarte na mądrą, zrównoważoną architekturę.
