Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

13 marca 2020 r.
18:52

Koronawirus: Szpital w Puławach przygotowuje się na przyjęcie zakażonych. "Nie było żadnych możliwości negocjacji"

Sytuacja jest nadzwyczajna. Władze powiatu oraz kierownictwo SP ZOZ zapewniają jednak, że postarają się wywiązać się z postawionych przed nimi zadań dla dobra wszystkich mieszkańców regionu i województwa lubelskiego
Sytuacja jest nadzwyczajna. Władze powiatu oraz kierownictwo SP ZOZ zapewniają jednak, że postarają się wywiązać się z postawionych przed nimi zadań dla dobra wszystkich mieszkańców regionu i województwa lubelskiego (fot. rs)

Szpital w Puławach przygotowuje się na przyjęcie zakażonych. W nadchodzących tygodniach opiekę ambulatoryjną puławianom zapewnią przychodnie, zwłaszcza ta z ul. Centralnej. Osoby wymagające hospitalizacji będą transportowane do szpitali w Lublinie, Dęblinie, Opolu Lubelskim i Rykach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Konferencję prasową poświęconą aktualnej sytuacji w związku z przekształceniem puławskiego szpitala specjalistycznego w zakaźny zwołał dzisiaj dyrektor SP ZOZ, Piotr Rybak. Towarzyszył mu wicestarosta puławski, Leszek Gorgol. Obaj poinformowali, że decyzja o wybraniu Puław na ośrodek leczenia zarażonych koronawirusem nie podległa negocjacjom i została narzucona przez władze centralne.

- Zostaliśmy o tym poinformowani na spotkaniu u wojewody. Nie było żadnych możliwości negocjacji - przyznał dyrektor Piotr Rybak.

- To nie my podjęliśmy tę decyzję. Ona została podjęta przez służby państwowe, które znajdują się w stanie nadzwyczajnej gotowości, a my jesteśmy zobowiązani te polecenia wykonywać, bo wymaga tego system bezpieczeństwa - uzupełnił Leszek Gorgol. - Z nami tej decyzji nikt nie konsultował, ale musimy się podporządkować, działając dla dobra obywateli całego regionu - podkreślił wicestarosta.

800 tys. zł od wojewody

Szpital przy ul. Bema rozpoczął już przygotowania do swojej nowej roli. Dyrektor powołał wewnętrzny zespół zarządzania kryzysowego. Gotowość przyjmowania pacjentów zakażonych koronawirusem oraz osób z podejrzeniem infekcji, które wymagają hospitalizacji, ma być osiągnięta w poniedziałek. Żeby sprostać temu zadaniu, wojewoda lubelski przyznał puławskiemu szpitalowi dotację w wysokości ponad 800 tys. złotych. Te pieniądze zostaną przeznaczone na dodatkowe zakupy, w tym środki zabezpieczenia osobistego i sprzęt. Puławski SP ZOZ, w razie potrzeby, będzie mógł liczyć także na wsparcie personelu z innych miast.

Wprowadzanie zmian w organizacji opieki zdrowotnej już rozpoczęto. Od czwartku karetki nie przywożą do puławskiego szpitala pacjentów z powiatu puławskiego i okolic. Chorzy trafiają do wyznaczonych szpitali w innych miastach. Docelowo będzie to Lublin, Dęblin, Opole Lubelskie i Ryki. Opiekę ambulatoryjną puławianom mają zapewnić istniejące POZ-ty, a zwłaszcza przychodnia z ul. Centralnej. Do nich mają zostać skierowani dodatkowi specjaliści. Według założeń, dostęp do tych placówek będzie filtrowany pod kątem wykrywania potencjalnych zarażonych koronawirusem.

Cel - przerwanie łańcucha zakażeń

Ilu pacjentów będzie w stanie przyjąć szpital z ul. Bema? - Tylu, na ile jesteśmy przygotowani - uciął Piotr Rybak. Dyrektor podobnie odpowiedział na pytanie o ilość respiratorów znajdujących się na wyposażeniu szpitala. - Mamy ich tyle, ile zgłosiliśmy - stwierdził. Nie wiemy także, jak obecnie wygląda zaopatrzenie SP ZOZ w maski czy kombinezony ochronne. Najprawdopodobniej, dzięki dotacji, ewentualne braki zostaną uzupełnione.

Jak zaznaczył dyrektor, personel SP ZOZ zrobi wszystko, by wykonać postawione przed nim zadania. - To nie jest łatwy temat, ale ustaliliśmy wewnętrzne ścieżki postępowania i wiemy, co mamy robić. Naszym celem jest przerwanie łańcucha zakażeń - podkreślił. 

Co ważne, chorzy na Covid-19, którzy obecnie znajdują się na oddziałach zakaźnych innych szpitali, nie będą przywożeni do Puław. Pacjenci z koronawirusem będą leczeni zarówno w Puławach, jak i w pozostałych, działających oddziałach zakaźnych w ośmiu szpitalach na terenie całego województwa. - Wszyscy mają obowiązek przyjmowania tych pacjentów - zaznaczył dyrektor Rybak.

Nie będzie zamkniętych stref

Brany pod uwagę scenariusz zakłada jednak, że te miejsca w innych placówkach z biegiem czasu będą się wyczerpywały i właśnie wtedy największą rolę odegrają Puławy. To tutaj trafią osoby zakażone, ale także te z podejrzeniem zakażenia, w tym wymagający dodatkowo innej, specjalistycznej pomocy, np. ortopedycznej, kardiologicznej, czy chirurgicznej.

W odpowiedzi na padające pytania, podczas konferencji zapewniono, że miasto Puławy nie zostanie, wbrew obawom, zamknięte. Nie planowane są wyłączenia żadnych sektorów, ani ulic. Ruch będzie odbywał się normalnie, także w bezpośredniej okolicy szpitala. Nie podjęto żadnych decyzji o wprowadzeniu tzw. czerwonej strefy i nikt nie zamierza tego robić. - Nie ma takiej możliwości - podkreślił wicestarosta Gorgol.

Nowe miejsca kwarantanny

Przedstawiciel powiatu przestawił także krótki raport na temat innych działań podjętych w związku z zagrożeniem epidemiologicznym. Starostwo zakupiło dodatkowe środki odkażające, a na korytarzach zamontowano dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk. Regularnie myte są krany, klamki, poręcze, blaty i stoły. Ponadto, trwają przygotowania miejsc kwarantanny. Te powstaną w bursie szkolnej RCKU przy ul. Wojska Polskiego oraz w młodzieżowym schronisku "Pod Wianuszkami" w Kazimierzu Dolnym. Łącznie zapewnione zostanie w ten sposób ok. 220 miejsc. Powiatowe władze wystosowały również apele do mieszkańców dotyczące właściwego postępowania w sytuacji zagrożenia.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wisła Puławy w sobotę rozegra kolejny bardzo ważny mecz

Przed Wisłą Puławy kolejny ważny mecz w kontekście walki o utrzymanie w Betclic II Lidze

Po porażce w Bielsku-Białej Wisła Puławy wraca na swój stadion. W sobotę o godzinie 15 podopieczni trenera Macieja Tokarczyka zagrają z GKS Jastrzębie i będzie to dla nich kolejny kluczowy mecz w kontekście walki o utrzymanie

Trwa budowa brakującego fragmentu ścieżki

Przez lata ścieżki miasta i gminy nie mogły się połączyć. W końcu powstaje brakujący odcinek

Dobra wiadomość dla rowerzystów. Trwa budowa wyczekiwanego fragmentu ścieżki rowerowej w Sławacinku Starym, który połączy szlaki miasta i gminy.

Kampus uczelni

UMCS otwiera drzwi dla kandydatów

Stoiska z ofertą edukacyjną, doradztwo zawodowe i spacer po kampusie. Sprawdzamy, co Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotował dla swoich kandydatów.

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Można powiedzieć, że we "własne sidła" wpadł 48-letni mieszkaniec gminy Uścimów, który podejrzany jest o nielegalny połów ryb. Grozi mu nawet 2 lata pozbawienia wolności.

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Zakup używanych części samochodowych to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Decydują o tym przede wszystkim względy ekonomiczne, dostępność oryginalnych części oraz troska o środowisko. Szczególnie właściciele starszych modeli samochodów doceniają ten sposób na utrzymanie swoich pojazdów w dobrym stanie technicznym. Jednak używane części to nie tylko oszczędność – to także świetna okazja do tuningu i personalizacji auta.

Jakub Rzeźniczak podpisał w Kraśniku umowę do końca sezonu 24/25, ale z opcją przedłużenia

Były reprezentant Polski zagra w Stali Kraśnik

W ostatnich dniach pojawiały się plotki, że były reprezentant Polski Jakub Rzeźniczak może wznowić karierę w Kraśniku. Ze względu na datę, czyli 1 kwietnia wielu kibiców uznało jednak te doniesienia za primaaprilisowy żart. Tymczasem w piątek czwartoligowiec rzeczywiście poinformował, że 38-letni obrońca podpisał ze Stalą kontrakt do końca sezonu.

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa
ZDJĘCIA
galeria

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa

Liczba obywateli Rzeczypospolitej Polskiej powiększyła się o 18 osób. Wojewoda lubelski wręczył polskie obywatelstwa, konstytucję oraz flagę RP.

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Już w sobotę startują Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu. Tym razem w zawodach, które będą rozgrywane na Aqua Lublin weźmie udział ponad tysiąc zawodników i zawodniczek, które reprezentują aż 86 uczelni z całego kraju.

Zdjęcie ilustracyjne

Zderzenie czterech pojazdów - poważne utrudnienia w ruchu

3 osobówki i dostawczak zderzyły się na trasie w kierunku Chełma. Utrudnienia mogą potrwać kilka godzin.

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

W piątek Sejm przyjął długo wyczekiwaną nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zmiana ta oznacza obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, a skorzysta na niej – według szacunków Ministerstwa Finansów – około 2,5 miliona małych i średnich firm. Reforma, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2026 roku, będzie kosztować budżet państwa 4,6 miliarda złotych rocznie.

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata
4 kwietnia 2025, 15:00

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata

Lublin znów stanie się stolicą ulicznego jedzenia! Już w drugi weekend kwietnia, na parkingu przed Motor Areną, odbędzie się długo wyczekiwany zlot food trucków – Food Truck Festivals. To nie tylko uczta dla podniebienia, ale również wyjątkowa okazja do spotkań i wspólnego spędzenia czasu.

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)
imprezy
4 kwietnia 2025, 20:00

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Nawet w post. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator, gdzie w Lublinie odbędą się najlepsze imprezy.

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Kolejny raz policjanci udowodnili, że ich motto "Pomagamy i chronimy" nie jest tylko pustym frazesem. Tym razem pomogli maleńkiej wiewiórce.

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

36-letni mieszkaniec powiatu chełmskiego poszukiwany listem gończym za rozbój został odnaleziony w Szwecji. Teraz w polskim więzieniu odsiedzi zasądzone 4 lata.

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Współczesne gospodarstwa rolne charakteryzują się wysokim zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Chłodnie, suszarnie, systemy nawadniające oraz maszyny rolnicze generują znaczne koszty eksploatacyjne. W ostatnich latach ceny energii elektrycznej znacząco wzrosły, co stanowi poważne obciążenie finansowe dla rolników. Uzależnienie od konwencjonalnych źródeł energii może prowadzić do niestabilności kosztowej i negatywnie wpływać na rentowność produkcji.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium