Dwa lata temu w naszym kraju powstał "Narodowy plan działań na rzecz dzieci 2004-2012”. W dokumencie tym czytamy, że główne cele na najbliższe lata to m.in.: przeciwdziałanie bezradności w wychowaniu i dysfunkcjom w rodzinie, usprawnienie systemu prawnego i doskonalenie instytucjonalnego systemu reagowania na przemoc wobec dzieci. W realizacji planu biorą udział instytucje rządowe i organizacje pozarządowe. Co robią?
• "Bezpieczna Polska Szkoła” - program Ministerstwa Edukacji i Nauki, w jego ramach organizowane są ogólnopolskie konkursy dla nauczycieli i wychowawców oraz różnego rodzaju projekty środowiskowe, efektem programu będzie wydanie informatora metodycznego i innych materiałów dydaktycznych dla nauczycieli.
• "Porozumienie w szkole” - program Centrum Metodycznego Pomocy PsychologicznoPedagogicznej przy MEiN, w jego ramach prowadzone są szkolenia oraz prezentacje w środowisku oświatowym, szczegóły: www.cmppp.edu.pl.
• Strefa Młodych - strona internetowa Biura Rzecznika Praw Dziecka, informuje dzieci o ich prawach, prezentuje komiksy dotyczące przemocy w szkole i tego, jak sobie z nią radzić, szczegóły: www.strefamlodych.pl.
2. Inicjatywy pozarządowe
• "Program Przeciwdziałania Przemocy - STOP” - program Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju i Integracji Środowisk Szkolnych "Bliżej Dziecka, opiera się na zajęciach profilaktyczno-edukacyjnych dla rodziców, nauczycieli i uczniów, szczegóły: www.przemocwszkole.org.pl.
• "Młodzież i Przemoc” - program Fundacji Kultury Chrześcijańskiej "Znak” oraz Instytut Europy Środkowo-Wschodniej, w ramach którego przygotowano i rozesłano informacyjne broszury, szczegóły: www.znak.com.pl/eurodialog.
• "Spójrz inaczej na agresję” - program zajęć wychowawczoprofilaktycznych, szczegóły: www.spojrz-inaczej.com.