Egzamin gimnazjalny 2019 - matematyka i przedmioty przyrodnicze już dziś. Sprawdź co spędza sen z powiek tegorocznym gimnazjalistom. Na naszej stronie znajdziecie arkusze z CKE i odpowiedzi z dzisiejszych egzaminów.
>>> Egzamin gimnazjalny 2019: przedmioty przyrodnicze. Odpowiedzi i arkusze CKE
Prosta rozprawka z języka polskiego i nieco trudniejsze zderzenie z historią – tak uczniowie gimnazjów komentowali wczoraj pierwszy dzień egzaminu gimnazjalnego na zakończenie szkoły. Ale przyznają, że prawdziwy horror dopiero przed nimi.
Gimnazjaliści zgodnie podkreślali, że dziś czeka ich najtrudniejszy dzień zmagań z testami. Czwartek to egzamin gimnazjalny z przedmiotów przyrodniczych i matematyki.
Najpierw o godz. 9 egzamin z przedmiotów przyrodniczych (biologia, chemia, fizyka, geografia). Na jego napisanie uczniowie będą mieli 60 minut. Po przerwie, o godz. 11 rozpocznie się egzamin gimnazjalny 2019 z matematyki. Pisanie testu może zająć uczniom 90 minut.
Egzamin gimnazjalny 2019. A po egzaminie rekrutacja do liceów
A wkrótce będzie jeszcze trudniej, bo nawet największych optymistów czeka brutalne zderzenie z rekrutacją. Zaledwie dwa dni po jej rozpoczęciu chętnych w niektórych szkołach jest już dwa razy więcej niż miejsc.
Tegoroczny egzamin gimnazjalny przebiega w cieniu strajku nauczycieli. Niemal do ostatniej chwili nie było wiadomo, czy wszyscy uczniowie będą mieli szansę na wzięcie w nim udziału. Żeby to było możliwe, na Lubelszczyźnie od samego rana osoby mające uprawnienia pedagogiczne czekały na sygnały od dyrektorów, by jechać do szkół i nadzorować prawidłowość przebiegu egzaminu. Jak poinformowało wczoraj kuratorium oświaty i wojewoda lubelski, egzamin został przeprowadzony spokojnie. Nie odnotowano żadnych incydentów.
– Jakoś sobie dałem radę. Poszło dosyć dobrze – przyznawał Jakub, uczeń XXIX Liceum Ogólnokształcącego im. Hieronima Dekutowskiego w Lublinie. – Strajk nauczycieli trochę utrudnił sytuację, bo było więcej stresu. Teraz tylko zdać matmę i dostać się do szkoły średniej. Podobnie jak kilku kolegów, ja ten wybór mam już za sobą.
Wszystko dlatego, że rekrutacja do liceów ogólnokształcących, techników i branżowych szkół I stopnia rozpoczęła się już w poniedziałek i będzie trwała do 15 maja. Taki wcześniejszy niż dotychczas harmonogram konieczny jest ze względu na tłok, jaki zapanuje w szkołach średnich. O przyjęcie do tych samych szkół ubiegają się nie tylko absolwenci gimnazjów, ale także nowych ośmioletnich szkół podstawowych.
Teoretycznie nie będą rywalizowali o te same miejsca, bo absolwenci podstawówek będą przyjmowani do 4-letniego liceum ogólnokształcącego, 5-letniego technikum lub 3-letniej branżowej szkoły I stopnia. Z kolei absolwenci gimnazjum będą ubiegać się o przyjęcie do 3-letniego liceum ogólnokształcącego, 4-letniego technikum lub 3-letniej branżowej szkoły I stopnia.
W rzeczywistości nauka odbywać będzie się jednak w tych samych budynkach, które nie są z gumy i przyjąć będą musiały znacznie większą liczbę uczniów. Kuratorium Oświaty uspokaja, że dla wszystkich znajdą się miejsca, chociaż niekoniecznie w wybranych szkołach. Problemy na pewno odczują chętni do najbardziej prestiżowych ogólniaków.
– To już widać – mówi pani Ewa, mama tegorocznego gimnazjalisty z Lublina. – Ledwo rozpoczął się wyścig do szkół, a już jest bardzo ciasno.
Rekrutacja ruszyła. Licea w Lublinie już są oblegane
Najlepiej pokazują to statystyki. W ciągu niespełna dwóch dni rekrutacji, do I LO im. Stanisława Staszica zapisało się już 56 chętnych absolwentów gimnazjów (na 160 miejsc) i 121 absolwentów nowych podstawówek (na 160 miejsc).
O 192 miejsca w II LO im. Hetmana Jana Zamoyskiego konkuruje 192 gimnazjalistów i aż 252 absolwentów podstawówek.
W III LO im. Unii Lubelskiej o 128 miejsc dla byłych gimnazjalistów stara się już 99 chętnych, a o 160 miejsc dla uczniów ośmioletniej szkoły podstawowej – 205 osób.
Jeszcze tłoczniej jest w V LO im. Marii Skłodowskiej-Curie. O 160 miejsc konkuruje już 139 osób kończących gimnazja i aż 306 po podstawówce. Najwięcej, bo aż 76 osób, chce dostać się tam do 32-osobowej klasy biologiczno-chemiczno-angielskiej. Do oddziału z rozszerzonym językiem polskim, historią i WOS chce dostać się 65 osób.
Egzamin gimnazjalny 2019 przedmioty przyrodnicze i matematyka - odpowiedzi i arkusze CKE
Po zakończeniu egzaminu gimnazjalnego 2019 na naszej stronie opublikujemy arkusze z zadaniami z przedmiotów przyrodniczych a następnie z matematyki. Potem będziemy publikować sugerowane odpowiedzi z obu testów.