Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

10 kwietnia 2019 r.
11:52

Jak wygląda strajk nauczycieli? "Staramy się nawzajem dyscyplinować, żeby nie nadrabiać zaległości"

Przy stolikach przy wejściu do szkół przez cały dzień siedzą członkowie komitetu strajkowego. Tak było w środę w Szkole Podstawowej nr 16 w Lublinie
Przy stolikach przy wejściu do szkół przez cały dzień siedzą członkowie komitetu strajkowego. Tak było w środę w Szkole Podstawowej nr 16 w Lublinie (fot. Maciej Kaczanowski)

Długie rozmowy w pokojach nauczycielskich, picie kawy i herbaty, ale też dyscyplinowanie się nawzajem, żeby jednak nie pracować. Tak od poniedziałku toczy się życie w szkołach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Strajk toczy się aż do odwołania. Oznacza to, że każdego dnia pracownicy przychodząc do szkół decydują, czy nadal biorą w nim udział. W ostatniej więc chwili dyrektorzy dowiadują się o tym, ile osób wciąż protestuje, a ile będzie mogło zapewniać opiekę uczniom. W ostatniej chwili mogą zatem poinformować rodziców o sytuacji. Robią to za pomocą stron internetowych szkół czy wiadomości w dziennikach elektronicznych.

Przy stolikach przy wejściu do szkół przez cały dzień siedzą członkowie komitetu strajkowego – zwykle 3-5 osób. To właśnie tam pozostali nauczyciele, którzy strajkują, podpisują listę. Potem zbierają się w pokojach nauczycielskich.

Siedzimy. I rozmawiamy

– Rozmawiamy o szkole, o strajku, o naszej pracy. Wczoraj z napięciem śledziliśmy też konferencje prasowe Związku Nauczycielstwa Polskiego. Przyznam, że obawialiśmy się, że podpisane zostaną porozumienia bez spełnienia naszych postulatów. ZNP nie poszło jednak w ślady Solidarności i dobrze nas reprezentuje – ocenia pani Ewa, protestująca nauczycielka z Lublina.

– Strajkujący nauczyciele spędzają w szkole czas, w którym normalnie prowadzą zajęcia. U nas siedzą w swoich pokojach nauczycielskich czy pokojach trenerów – relacjonuje przewodniczący komitetu strajkowego z SP nr 16 w Lublinie. – To wyjątkowa sytuacja, bo zwykle nie mamy czasu na spędzanie tam czasu i rozmowy. Zwykle pokój nauczycielski jest pusty, bo na przerwach nauczyciele są w swoich pracowniach lub pełnią dyżury na korytarzach.

Życzenia zamiast rachunku

Nauczyciele powstrzymują też kolegów przed sprawdzaniem prac domowych czy klasówek.

– Staramy się nawzajem dyscyplinować, żeby strajk nie był czasem nadrabienia zaległości, bo nie o to chodzi. Jest pokusa, ale zrobimy to dopiero, jak sytuacja się wyjaśni i strajk się skończy – przyznaje nauczyciel z SP 16.

Na internetowych forach nauczycielskich pedagodzy publikują też zdjęcia ze strajku. Coraz częściej pokazują wspierających ich rodziców i uczniów, którzy potrafią przynieść im pudło pełne pączków. Albo właścicieli pizzerii, którzy zamiast rachunku za zamówiony posiłek przysyłają gratis z życzeniami wsparcia.

Ale właśnie takie zachowanie nie wszystkim się podoba.

Kawa, herbata, ciasto. To ma być strajk?

– Weszłam w poniedziałek do jednej ze szkół na Kalinowszczyźnie. Na holu, niedaleko wejścia stały stoliki, kawa, herbata, ciasto. Nauczyciele siedzieli roześmiani. To ma być strajk? Wcześniej ich popierałam, ale jak zobaczyłam, jak to wygląda, to przestałam – opowiada emerytowana nauczycielka chemii, która zadzwoniła do naszej redakcji.

Kobieta wspomina jak wyglądał strajk, w którym brała udział wiele lat temu.

– Nie pracowaliśmy, nie realizowaliśmy materiału, nikt nie wpisywał tematów do dzienników, ale byliśmy w klasach z uczniami. Wiem, że były placówki, gdzie lekcje prowadzili zarówno profesorowie, jak i studenci z lubelskich uczelni. Były to bardzo ciekawe zajęcia. Strajkowaliśmy, ale dzieci nie były zostawione same sobie. I nie było picia kawki na holu. Powiedziałam to strajkującym. W odpowiedzi usłyszałam niemiłe słowa – dodaje Czytelniczka.

Zobacz także: Egzamin gimnazjalny 2019. Obawy związane ze strajkiem nauczycieli

e-Wydanie

Pozostałe informacje

W pierwszym meczu z Treflem Start wygrał 122:121

PGE Start Lublin w piątek zagra w Sopocie z mistrzem Polski

PGE Start Lublin w piątek wieczorem zagra z Treflem Sopot, czyli aktualnym mistrzem Polski, który obecnie zajmuje drugie miejsce w tabeli Orlen Basket Ligi. Spotkanie zaplanowano na godz. 18.

Obuwie sportowe z Chin przechwycone przez Krajową Administrację Skarbową

Podrabiane buty za 1,5 miliona zł przechwycone przez lubelskich celników.

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Oddziału Celnego w Chełmie odkryli ponad 4,5 tysiąca par podrabianych butów sportowych. Towar znajdował się w składzie celnym na terenie powiatu chełmskiego i pochodził z Chin. Kontrola wykazała, że buty bezprawnie oznaczono znakami towarowymi znanego producenta odzieży sportowej.

Skok stulecia. Jego łupem padły papierosy i alkohol

Skok stulecia. Jego łupem padły papierosy i alkohol

Policjanci z Terespola zatrzymali mężczyznę odpowiedzialnego za kradzież ze sklepu. Zginął alkohol i papierosy. Sprawca może spędzić w więzieniu nawet 10 lat.

zdjęcie ilustracyjne

Terenówki rozjeżdżają łąki nad Bugiem. Mieszkańcy: „Może postawić znaki zakazu”

Nielegalne rajdy terenówek stają się zmorą nadbużańskich wsi. Radni i mieszkańcy gminy Janów Podlaski skarżą się, że problem narasta.

Farben Lehre, The Bill i Zenek Kupatasa zagrają w Zgrzycie
koncert
4 kwietnia 2025, 18:00
film

Farben Lehre, The Bill i Zenek Kupatasa zagrają w Zgrzycie

Najbliższy piątek (4 kwietnia) w Fabryce Kultury Zgrzyt upłynie pod znakiem brzmień w klimacie punk i reggae. Na jednej scenie zagrają: Farben Lehre, The Bill oraz Zenek Kupatasa. To wyjątkowe wydarzenie obiecuje solidną porcję melodyjnego punk-rocka, nieokiełznanego pogo pod sceną i pozytywnych wibracji.

Morawiecki i Obajtek przyjadą do Białej Podlaskiej. Będą mówić o cudzoziemcach i Małaszewiczach

Morawiecki i Obajtek przyjadą do Białej Podlaskiej. Będą mówić o cudzoziemcach i Małaszewiczach

Były premier Mateusz Morawiecki (PiS) spotka się z mieszkańcami Białej Podlaskiej. Nie przyjedzie sam – towarzyszyć mu będzie Daniel Obajtek (PiS), były prezes Orlenu.

Lublin przebuduje Żłobek nr 9. Powstanie 180 nowych miejsc dla dzieci

Lublin przebuduje Żłobek nr 9. Powstanie 180 nowych miejsc dla dzieci

Miasto ogłosiło przetarg na modernizację placówki przy ul. Zelwerowicza. Inwestycja, dofinansowana kwotą 6,5 mln zł, pozwoli zwiększyć liczbę miejsc opieki do 390 i poprawić warunki dla dzieci oraz personelu.

Straż Graniczna odmówiła przyjęcia wniosku o azyl obywatelce Gwinei

Straż Graniczna odmówiła przyjęcia wniosku o azyl obywatelce Gwinei

Tylko jeden wniosek o udzieleniu ochrony międzynarodowej został odrzucony przez funkcjonariuszy straży granicznej po wejściu w życie przepisów.

Łada wygrała pierwszy mecz na wiosnę

Siedem goli Łady 1945 Biłgoraj, sześć Sygnału i komplet wyników Keeza IV ligi

Do trzech razy sztuka mogą powiedzieć kibice i piłkarze Łady 1945 Biłgoraj. Drużyna Marcina Zająca po dwóch remisach z rzędu wreszcie wywalczyła pełną pulę. W środę pokonała u siebie rezerwy Avii aż 7:0.

Bartosz Zmarzlik w piątek w Łodzi będzie głównym faworytem do zwycięstwa

MAXTO ITS Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi. Zmarzlik znów faworytem

W piątek wieczorem na łódzkiej Moto Arenie odbędzie się dwunasta edycja MAXTO ITS Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostw Ekstraligi imienia Zenona Plecha. W stawce znalazło się trzech żużlowców Orlen Oil Motoru Lublin: Bartosz Zmarzlik, Dominik Kubera oraz Wiktor Przyjemski

rektor UM w Lublinie - prof. Wojciech Załuska
rozmowa

Poważne zarzuty w stronę Uniwersytetu Medycznego. Rektor: sprawa będzie mieć finał w sądzie

W lokalnych mediach pojawiły się zarzuty w stronę Uniwersytetu Medycznego i jego kierownictwa. Sprawa odbiła się szerokim echem. Postanowiliśmy zapytać rektora uczelni o to, jak odniesie się do oskarżeń.

Niewybuch przy ulicy Janowskiej w Białej Podlaskiej. Saperzy przystępuję do działań
aktualizacja

Niewybuch przy ulicy Janowskiej w Białej Podlaskiej. Saperzy przystępuję do działań

Niewybuch przy ulicy Janowskiej w Białej Podlaskiej. Urzędnicy czekają na przyjazd saperów.

Zwiedzanie bryczką lub meleksem. Gmina szykuje się na turystów

Zwiedzanie bryczką lub meleksem. Gmina szykuje się na turystów

Taxi bryczka będzie wozić turystów po Janowie Podlaskim. Ale pomysłów jest więcej, bo gmina opracowuje swoją strategię rozwoju turystyki.

Święto muzyki alternatywnej
przegląd
9 kwietnia 2025, 18:00

Święto muzyki alternatywnej

W najbliższy weekend po raz piętnasty odbędzie się SPAM, czyli Studencki Przegląd Alternatywnej Muzyki. Jest to wydarzenie stawiające na pasję, pomysłowość i oryginalność w muzyce. Będzie to znakomita okazja posłuchać – być może – przyszłych gwiazd.

„Płacimy podatki, a żyjemy jak w zapomnianej dzielnicy”. Mieszkańcy Janowskiej walczą o remont
tylko u nas
galeria

„Płacimy podatki, a żyjemy jak w zapomnianej dzielnicy”. Mieszkańcy Janowskiej walczą o remont

Mieszkańcy ulicy Janowskiej od lat bezskutecznie domagają się remontu zniszczonej drogi, oświetlenia i uporządkowania terenu. Po pracach kanalizacyjnych ulica zamieniła się w dziurawe pobojowisko, a MPWiK odmówił naprawy – twierdzą. – Jest ciemno, niebezpiecznie i brudno. To nie jest życie, tylko walka o przetrwanie – mówią. Teraz szykują wniosek do budżetu obywatelskiego, bo na pomoc miasta przestali liczyć.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium