Egzamin gimnazjalny zaczyna się w środę potrwa trzy dni. W 2019 roku prowadzony będzie w cieniu strajku nauczycieli. Dyrektorzy szkół informują jednak, że uczniowie przystąpią do niego zgodnie z planem.
W środę na gimnazjalistów czeka egzamin z części humanistycznej (o godz. 9.00 z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie, a o godz. 11.00 z zakresu języka polskiego).
W czwartek część matematyczno-przyrodnicza, a w piątek język obcy nowożytny na poziomie podstawowym i rozszerzonym.
Wszystko wskazuje na to, że w czasie egzaminów będzie trwał strajk nauczycieli.
- Strajk nie wygasa. Dziś do niego przyłączają się placówki, które dopiero zakończyły procedury przygotowawcze – mówił w poniedziałek Sławomir Broniarz, szef Związku Nauczycielstwa Polskiego i wskazywał na statystyki. W całej Polsce strajkuje ok. 600 tys. osób w około 74, 29 proc. placówek oświatowych. Na Lubelszczyźnie na 1074 takie placówki strajkuje 793, czyli 67, 5 proc.
Wszystko wskazuje jednak na to, że egzaminy gimnazjalne będą przebiegać bez zmian. Informacje takie na swoich stronach interentowych publikują już poszczególne placówki.
- Mimo trwającej akcji strajkowej Egzamin Gimnazjalny odbędzie się zgodnie z ustalonymi wcześniej terminami tj. 10, 11 i 12 kwietnia 2019 r – podkreśla m.in. Ewa Barszcz, dyrektor w Szkole Podstawowej nr 16 im. Fryderyka Chopina w Lublinie oraz Stanisław Rodak, dyrektor szkoły Podstawowej nr 5 im. króla Władysława Łokietka w Lublinie.
- Strajk jest kontynuowany. W szkole nie ma zajęć dydaktycznych. Od środy rozpoczynają się egzaminy gimnazjalne, na które oddeleguję tych kilku nauczycieli, którzy ewentualnie będą świadczyć pracę. Od liczby dzieci wymagających opieki, które stawią się do szkoły, zależeć będzie liczba nauczycieli, których będę mógł oddelegować na te egzaminy. Takie działania są konieczne, aby doszły do skutku wspomniane egzaminy. Uprzejmie proszę o zrozumienie i wyrozumiałość – apeluje do rodziców Jerzy Piskor, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 21 im. Królowej Jadwigi w Lublinie.
To właśnie ustaleniu szczegółów jutrzejszego egzaminu poświęcone było poniedziałkowe spotkanie nauczycieli szkół z przedstawicielami wydziału oświaty i wychowania.
- Dyrektorzy „wymieniali się” nauczycielami, którzy będą nadzorować przebieg egzaminu – mówi biorący udział w spotkaniu Mariusz Banach, zastępca prezydenta miasta ds. edukacji .- Egzaminy są przygotowane i odbędą się. Co niezmiernie ważne nie zmieni się komfort pracy uczniów. Wbrew wcześniejszym obawom ze względu na brak osób nie będzie trzeba zwiększać liczby uczniów piszących egzamin na jednej sali.
Od godziny 7 rano na ewentualne telefony od dyrektorów szkół będą czekali urzędnicy mający kwalifikacje pedagogiczne, a zatem mogący nadzorować przebieg egzaminów.
- To m.in. pracownicy wydziału oświaty i wychowania, ale i ja sam. W razie czego jestem gotowy jechać do szkoły, w której będzie taka potrzeba – zapewnia Banach. – Dlatego można uspokajać rodziców i uczniów. Egzaminy odbędą się bez problemów. Niech dzieci się dobrze przed nimi wyśpią i nie niepokoją się polityką.