Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

17 grudnia 2021 r.
13:43

No to mamy powrót domowego nauczania

Szkolne sale opustoszeją od 20 grudnia do 9 stycznia. W praktyce oznacza to, że e-lekcje będą prowadzone przez sześć dni: od 20 do 22 grudnia oraz 4,5 i 7 stycznia
Szkolne sale opustoszeją od 20 grudnia do 9 stycznia. W praktyce oznacza to, że e-lekcje będą prowadzone przez sześć dni: od 20 do 22 grudnia oraz 4,5 i 7 stycznia

Wracają zdalne lekcje. Tym razem mowa jednak nie o wielu miesiącach nauki przed komputerem, a jedynie o kilku dniach w okresie świąteczno-noworocznym.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zdalne nauczanie zaczęło się wraz z pierwszą falą koronawirusa – w marcu 2020 roku – i trwało do wakacji. Kolejny rok szkolny przyniósł zdalne lekcje już w październiku.

Uczniowie mogli wrócić do ławek dopiero tuż przed wystawieniem świadectw. W tym roku szkolnym lekcje odbywają się stacjonarnie ale nie wszędzie. Jeśli w szkole wykryte zostanie zakażenie Covid-19 poszczególne klasy lub całe placówki przechodzą w tryb nauki hybrydowej lub zdalnej. Jak często występuje to zjawisko?

W województwie lubelskim 30 września pracowało w ten sposób 91 placówek. 27 października było ich 398. 26 listopada: 418. W grudniu liczby maleją. W połowie miesiąca jest ich niespełna 190.

– Sytuacja się chyba stabilizuje. W listopadzie klasa mojego syna była dwa razy kierowana na zdalne nauczanie. Teraz jest już normalnie. U drugiego dziecka to się nie zdarzyło, ale choroby dziesiątkowały nauczycieli i przez praktycznie cały miesiąc lekcje były odwoływane, przesuwane lub organizowane były zastępstwa. Zdarzały się dni, kiedy zgodnie z planem odbywały się tylko dwie godziny lekcyjne. I tak grudzień przebiega już praktycznie bez żadnych zmian – mówi jedna z mieszkanek Lublina i od razu dodaje, że cieszy się, że ministerstwo nie podjęło decyzji o całkowitej rezygnacji ze stacjonarnego nauczania. – Zdalne lekcje testowaliśmy przez półtora roku i chyba nikt nie cieszył się z takiego systemu. Dlatego lepiej ograniczać lekcje w szkołach tylko jak coś się dzieje, a nie zmuszać dzieci do siedzenia przed komputerami przez cały czas.

Kobieta nie rozumie skąd decyzja o zamknięciu szkół w okresie świąteczno-noworocznym.

e-lekcje na sześć dni

Bo przed uczniami z całej Polski kolejne dni zdalnej nauki. Szkoły mają być zamknięte od 20 grudnia do 9 stycznia. W praktyce oznacza to, że e-lekcje będą prowadzone przez sześć dni: od 20 do 22 grudnia oraz 4,5 i 7 stycznia.
Oczywiście: w każdej szkole może to wyglądać nieco inaczej, bo szefowie placówek mają do dyspozycji tzw. dni dyrektorskie i mogli zaplanować, że w któryś z tych dni uczniowie mają dodatkowy dzień wolny. W wielu z nich takim dniem będzie 7 stycznia.

– Wprowadzamy naukę zdalną w szkołach podstawowych i średnich od 20.12.2021 do 9.01.2022. Chcemy wykorzystać zbliżający się czas ferii i przedłużyć okres nieobecności w szkołach – poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. – Po tym terminie dzieci wracają do nauki w trybie stacjonarnym.

Komunikat podzielił uczniów i rodziców.

– Cieszę się – nie ukrywa Zosia, uczennica podstawówki w powiecie lubelskim. – To będzie dla nas dłuższe wolne. Wiadomo, że zdalne lekcje to nie jest to samo co normalna nauka. Nie ma klasówek. Nie ma prac domowych. Będzie dużo luzu.

– Dziecko się cieszy, a ja nie bardzo – mówi mama dziewczynki. – Kiedy nauczyciele dowiedzieli się o zdalnym nauczaniu, zaczęło się przesuwanie klasówek, które zaplanowano na okres przed- i poświąteczny. Oczywiście rozumiem, że nauczyciele chcą, żeby dzieci pisały w klasie, bo wtedy jest pewność, że opanowały materiał i nie ściągają. Dla mojego dziecka oznacza to jednak na pewno znacznie gorsze stopnie. Niektóre klasówki przyspieszono i Zosia nie zdążyła się do nich wystarczająco przygotować. Niektóre przesunięto i styczeń będzie dla niej bardzo ciężki. Też wszystkiego się dobrze nie nauczy, a to duży problem bo jest w klasie ósmej i oceny jakie otrzyma będą bardzo ważne przy rekrutacji do liceum. Obawiam się, że z tym może być problem – podkreśla mama Zosi.

Na nie

– Zupełnie nie widzę takiej potrzeby – mówi pan Robert z Lublina. – Jak w naszym województwie wiele szkół przechodziło na zdalne nauczanie, to decyzji ogólnopolskich nie było. Teraz, jak sytuacja się poprawiła, to nas zamknęli. To jest jakaś robota głupiego. Jak szkoły przetrwały listopad to powinny już móc normalnie pracować. Powiem, że u mnie w domu to się najbardziej żona i teściowa denerwuje. Przed świętami mają dużo pracy w domu, bo to i sprzątanie, i gotowanie, i pieczenie. A teraz to jeszcze będą im się pod nogami dzieci kręcić. Jesteśmy niezadowoleni.

– Moje dziecko od września pracuje normalnie. Jego klasa nie miała żadnych problemów. I Mikołajki były, i szkolna wycieczka, i nawet takie krótkie spotkanie andrzejkowe i wyjście do kina – opowiada rodzic ucznia z powiatu puławskiego. – Żadnego koronawirusa u nas nie widać. Dlatego nie wiem, po co wracać do zdalnych lekcji. W tamtym roku popsuł nam się komputer. Nowego nie kupiliśmy, bo z pieniędzmi nie było za dobrze. Teraz te zdalne lekcje będą na telefonie... To ja się pytam: co to jest za nauka?

Na tak

– Bardzo dobra decyzja – komentuje mama trójki dzieci w wieku szkolnym z Lublina. – Moje dzieci na zmianę chodziły na zdalne przez całą jesień. Podejrzewam, że gdyby szkół teraz nie zamknięto, to w połowie stycznia sytuacja by się powtórzyła.

Przecież w święta i nowy rok spotykamy się z rodziną, więcej chodzimy też po sklepach dlatego zakażeń na pewno będzie więcej.

Kilka dni zdalnej nauki po świętach daje nadzieję, że jeśli ktoś zachoruje to covid zostanie zdiagnozowany przed powrotem do szkoły i zakażenie się nie rozejdzie. Muszę powiedzieć, że tym razem politycy podjęli dobrą i przemyślaną decyzję.

– Żałuję, że zdalne lekcje będą trwały tak krótko. Oczywiście: każdy przypadek jest inny, ale dla mojego dziecka byłoby najlepiej gdyby wprowadzono je już dawno – mówi mama ucznia pierwszej klasy liceum. Tłumaczy, że syn w listopadzie był dwa razy był mocno przeziębiony. Przez gorączkę musiał zostać w domu. Nieobecności były długie. Pod koniec miesiąca w rodzinie zaczęto wykrywać zakażenia koronawirusem. Ponieważ chłopiec jest niezaszczepiony, każdy pozytywny wynik testu nakłada na niego 17-dniową kwarantannę (10 dni razem z chorym plus siedem dodatkowych jako „domownik” – przyp. aut.).

– W grudniu w szkole nie był ani razu. Dopiero zdalne lekcje pozwolą mu na normalną naukę. Mówi, że już nie może się ich doczekać. Jedyna radość dla niego podczas siedzenia na tej kwarantannie to to, że ma bardzo dobrych nauczycieli, którzy pozwalają mu na różne formy zaliczenia materiału zdalnie. Dzięki temu nie będzie miał zaległości. Ale wiem, że tak nie jest w każdej szkole. U moich znajomych dziecko będzie pytane dopiero jak wróci. Dlatego gdyby wszyscy uczniowie mogli cały czas pracować zdalnie to korzystali by wszyscy i nikt nie byłby skazany na konieczność samodzielnej nauki.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Skazany przed laty pseudokibic schował się w łóżku

Skazany przed laty pseudokibic schował się w łóżku

Kolejny pseudokibic zatrzymany do sprawy śmiertelnego pobicia. To sprawa z 2016 roku, gdy w wyniku starcia pseudokibiców drużyn z Lublina i Stalowej Woli na drodze w powiecie radomskim śmierć poniósł 33-latek ze Stalowej Woli.

Marcin Romanowski

Zwrot w sprawie Marcina Romanowskiego. Prokuratura nie odpuszcza

Prokuratura wydała Europejski Nakaz Dochodzeniowy wobec posła PiS Marcina Romanowskiego - poinformowała w środę rzeczniczka prokuratora generalnego Anna Adamiak. Treść wniosku nie jest na ten moment znana.

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych to inwestycja, która znacząco wpływa na bezpieczeństwo i estetykę domu lub mieszkania. Drzwi wejściowe stanowią nie tylko funkcjonalny element budynku, ale również wizytówkę domu. Właściwy wybór oraz prawidłowy montaż drzwi zewnętrznych pozwoli nam cieszyć się komfortem i bezpieczeństwem przez długie lata. Niezależnie od tego, czy wymieniasz drzwi wejściowe w domu jednorodzinnym, czy w bloku, ten poradnik przeprowadzi Cię przez najważniejsze aspekty tego procesu.

Z Jarosławem Niemcem o kopalni "Bogdanka"
Dzień Wschodzi
film

Z Jarosławem Niemcem o kopalni "Bogdanka"

O przyszłości kopalni „Bogdanka”, wielkim proteście w Lublinie i wielu innych tematach rozmawiamy z Jarosławem Niemcem, związkowcem przewodniczącym Związku Zawodowego „Przeróbka”

Nowy Starbucks znajduje się przy Krakowskim Przedmieściu 12

Pierwszy na Lubelszczyźnie Starbucks otwarty

Starbucks, jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie, otwiera swoją pierwszą kawiarnię w Lublinie. Już od 2 kwietnia będzie można cieszyć się kultowymi napojami w nowoczesnym wnętrzu przy ul. Krakowskie Przedmieście. Na pierwszych gości czeka niespodzianka.

Jak działają systemy bezpieczeństwa w nowoczesnych samochodach?

Jak działają systemy bezpieczeństwa w nowoczesnych samochodach?

Motoryzacja przeszła prawdziwą rewolucję w zakresie bezpieczeństwa kierowcy oraz pasażerów. Pojazdy wyposażone są w zaawansowane technologie elektroniczne i sensory, które nieustannie monitorują otoczenie oraz zachowanie samochodu na drodze. Inteligentne systemy potrafią wykrywać potencjalne zagrożenia na długo przed tym, jak dostrzeże je ludzkie oko, a w razie potrzeby – błyskawicznie interweniują. Dzięki połączeniu nowoczesnych czujników, kamer oraz systemów komputerowych, podróżowanie stało się znacznie bezpieczniejsze niż jeszcze kilkanaście lat temu.

Kolonie letnie 2025 – lato, które zapamiętasz na długo

Kolonie letnie 2025 – lato, które zapamiętasz na długo

Wakacje to wyjątkowy czas, który każde dziecko powinno spędzić aktywnie i w inspirującym towarzystwie. Kolonie letnie 2025 z Kogis to gwarancja niezapomnianych przygód i rozwoju pasji w najpiękniejszych zakątkach Polski. Nasz zespół doświadczonych wychowawców i animatorów przygotował bogaty program, który łączy zabawę z nauką i poznawaniem świata. W nadchodzącym sezonie szczególną popularnością cieszą się wyjazdy nad polskie morze, gdzie dzieci mogą cieszyć się plażowaniem i kąpielami pod okiem ratowników, a także uczestniczyć w fascynujących zajęciach tematycznych. Równie atrakcyjne są pobyty na Mazurach i Kaszubach, gdzie natura i przygoda łączą się w jedną, niepowtarzalną całość.

Stand-up w Domu Kultury LSM – wystąpi Błażej Krajewski
stand-up
10 kwietnia 2025, 19:00

Stand-up w Domu Kultury LSM – wystąpi Błażej Krajewski

Początek kwietnia w Domu Kultury LSM będzie odjazdowy. Przygotujcie się na potężną dawkę humoru w wykonaniu Błażeja Krajewskiego. "Human" to jego nowy program, w którym z dystansem i humorem przygląda się temu, co nas wyróżnia jako ludzi.

Schizofrenię da się wyczytać z oczu? Sprawdzają to lubelscy naukowcy

Schizofrenię da się wyczytać z oczu? Sprawdzają to lubelscy naukowcy

Sztuczna inteligencja pomoże zdiagnozować schizofrenię. Lubelscy naukowcy sprawdzają, czy można tego dokonać za pomocą skanowania siatkówki.

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Co obywatel Rumunii na przejściu granicznym w Terespolu miał? Fałszywe prawo jazdy i kradzione BMW. Miał też spotkanie z funkcjonariuszami z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Wypadek w Chełmie

Tragiczny wypadek nastolatków. Chełm pożegna Filipa i Mateusza

Chełm pożegna nastolatków, którzy zginęli tragicznie w wypadku samochodowym w niedzielę. Pogrzeby odbędą się w środę i czwartek.

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium