Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

19 października 2021 r.
8:03

Olimpiada przedmiotowa przegrała z koronawirusem. Rodzice oburzeni, uczniowie rozczarowani

15 5 A A
Olimpiada w trybie stacjonarnym miała odbyć się dziś. Wczoraj jednak, w ostatniej chwili, jej termin został przełożony
Olimpiada w trybie stacjonarnym miała odbyć się dziś. Wczoraj jednak, w ostatniej chwili, jej termin został przełożony (fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

Na kilka dni przed pierwszym etapem olimpiad przedmiotowych uczniowie z woj. lubelskiego przebywający na kwarantannie dowiedzieli się, że nie będą mieli możliwości wykazać się swoją wiedzą. Po interwencjach rodziców Lubelskie Kuratorium Oświaty zmieniło terminy, ale to spotkało się z… jeszcze większym niezadowoleniem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wtorkowym egzaminem z języka polskiego, środową matematyką i zaplanowanymi na czwartek zmaganiami z historią rozpocząć miały się tegoroczne olimpiady przedmiotowe. Udziałem w nich najbardziej zainteresowani są ósmoklasiści, bo tytuł laureata i finalisty otwiera im drzwi do wybranych szkół średnich.

– Moja córka uczy się w Szkole Podstawowej nr 39 w Lublinie. Wraz z czterema koleżankami z klasy miała brać udział w tegorocznych olimpiadach. Dziewczyny przygotowywały się do nich bardzo intensywnie. Musiały m.in. przeczytać wiele lektur, które nie były dotychczas omawiane i opanować ogrom materiału z wyprzedzeniem. Nie byłoby to możliwe bez ich bardzo ciężkiej pracy i gigantycznego zaangażowania nauczycieli – opowiada Frąk-Tuziemska. – Do tego dnia córka przygotowywała się półtora roku.

I po planach

W czwartek cała klasa została jednak objęta kwarantanną po tym, jak jeden z uczniów otrzymał pozytywny wynik testu na Covid-19. Odosobnienie ma trwać do piątku, a to oznacza, że dzieci nie mogłyby wziąć udziału w stacjonarnym pierwszym etapie olimpiady. Dlatego ich rodzice zwrócili się o pomoc do Lubelskiego Kuratorium Oświaty. Liczyli na to, że ich dzieci – ze względu na sytuację losową - będą mogły rozwiązać zadania w innym terminie lub będą pracować zdalnie.

– Jak się jednak okazało Kuratorium w czasie, gdy pandemia w Polsce trwa od marca 2020 r. nie jest przygotowane na takie sytuacje. Urzędnicy stoją na stanowisku, że jest ustalony regulamin, który nie przewiduje innych opcji związanych z pandemią – denerwuje się mama ósmoklasistki. – Moja córka ma zapłacić za błędy dorosłych w Kuratorium Oświaty w Lublinie i za pandemię na świecie. Czego, my dorośli uczymy tym sposobem dzieci? One są teraz załamane, sfrustrowane i właśnie straciły motywację do dalszej nauki tak potrzebną przed zbliżającym się egzaminem ósmoklasisty.

Rozwiązanie?

Grupa rodziców spotkała się w poniedziałek z kurator oświaty chcąc do samego końca walczyć o możliwość pisania olimpiady przez ich dzieci.

– Usłyszeliśmy, że ostateczna decyzja zostanie podjęta po południu – relacjonowali i tłumaczyli, że część z nich zapisało już dzieci na testy covidowe na wtorek na godz. 7 rano (dzień wcześniej badań nie można było wykonać ze względu na konieczność przeprowadzenia ich w konkretnym dniu kwarantanny – red.). – Jeśli wynik będzie negatywny, a przychodnia zdąży poinformować o nim sanepid, a ten z kolei szkołę, dzieci będą mogły napisać olimpiadę, która rozpoczyna się o godz. 9.00 – tłumaczyli.

– Pytanie tylko, czy w takich emocjach i stresie – nawet jeśli będzie to możliwe – będą w stanie w ogóle zebrać myśli i cokolwiek napisać – zastanawiała się Aneta Frąk-Tuziemska.

Jak dużej liczby dzieci dotyczy problem? Tego dokładnie nie wiadomo. W piątek na publikowanej przez kuratorium liście placówek oświatowych, które w związku z wykryciem zakażeń koronawirusem pracują zdalnie lub stacjonarnie znajdowało się 229 pozycji, ale wśród nich były także m.in. przedszkola. W poniedziałek ta liczba spadła do 163.

Ostatecznie LKO zmieniło terminy olimpiad. Pierwszy etap zmagań polonistycznych zaplanowano na 30 listopada, a z kolejnymi przedmiotami w następnych dniach aż do 15 grudnia.

– Zmiany dotyczą tylko terminu. Zostały podjęte w związku z dużą ilością szkół pracujących w sposób hybrydowy – tłumaczy Jolanta Misiak, rzecznik kuratorium i dodaje: - W tej chwili nie ma decyzji dotyczącej możliwości zdalnego pisania olimpiady.

- A co będzie jeśli pod koniec listopada będą przychodzić do państwa kolejni rodzice proszący o dalsze przesunięcia, bo ich dzieci będą wtedy na kwarantannie? - stawiamy pytanie.

– Na razie mogę poinformować tylko o takim stanie rzeczy – przyznaje rzecznik.

Rodzice niezadowoleni

– Z jednej strony oczywiście bardzo cieszę się, że córka nie zostanie pozbawiona możliwości wykazania się wiedzą, którą zdobywała przez ostatnie półtora roku – mówi Aneta Frąk-Tuziemska, ale od razu dodaje: – To wciąż nie jest zmiana na lepsze. W grudniu też niektóre dzieci będą na kwarantannie. Brak możliwości stacjonarnego egzaminowania pozbawi część mieszkańców woj. lubelskiego możliwości startowania w olimpiadzie.

Ale rozwiązanie nie podoba się też innym rodzicom.

– Nikt nie wziął pod uwagę, że dla dziecka, dla którego udział w olimpiadzie jest sposobem na dostanie się do wymarzonej szkoły, takie zmiany są ogromnym dramatem – mówi mama innego ósmoklasisty z Lublina, który w środę miał próbować swoich sił w zmaganiach z matematyką. O tym, że terminy zostały przesunięte dowiaduje się od nas. – Ostatnie dwa tygodnie były dla syna bardzo stresujące, a weekend był już wyjątkowo trudny. Dzieci wiedzą jak wiele zależy od olimpiady. Są kłopoty ze spaniem i z jedzeniem. Przesunięcie terminu jest po prostu nieludzkie.

– Kuratorium zafundowało mojemu dziecku mnóstwo niepotrzebnego stresu. Oczywiście wszystkim chętnym dzieciom powinno się dać możliwość pisania, ale nie przesuwając termin – komentuje inny rodzic. – Trzeba było wprowadzić możliwość zdawania przez komputer. Ciekawy jestem, jaka będzie kolejna decyzja Kuratorium, kiedy taka sytuacja powtórzy się w grudniu. Nie oszukujmy się. Wtedy Covid nie przestanie być groźny. Wtedy też na pewno część dzieci będzie na kwarantannie. Jak tak dalej będą przekładać to w tym roku olimpiad w ogóle nie będzie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sygnatariusze listu intencyjnego. Intencją jest odbudowa polskich zdolności do produkcji materiałów wybuchowych, w tym prochów strzelniczych
zbrojenia

Polska potrzebuje własnego prochu do amunicji. Pomoże Grupa Azoty

Grupa Azoty będzie współpracowała z Polską Grupą Zbrojeniową, Mesko oraz Agencją Rozwoju Przemysłu. Celem jest rozwój bazy surowcowej i zdolności do produkcji polskiej amunicji. Docelowo chodzi o budowę fabryki nitrocelulozy.

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium