Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. Królowej Jadwigi w Lublinie jest najlepszą tego typu szkołą w całym województwie lubelskim – wynika z ogłoszonego właśnie rankingu Perspektywy 2023. W całej Polsce możemy się natomiast chwalić wynikami osiąganymi przez uczniów i nauczycieli Technikum Elektronicznego imienia Obrońców Lublina 1939 roku.
Perspektywy to coroczny ranking najlepszych szkół. Miejsca, które zajmują w nim poszczególne placówki zależy od wyników jakie ich maturzyści osiągają z poszczególnych egzaminów ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych, egzaminów językowych na poziomie dwujęzycznym oraz wyniki 45 ogólnopolskich olimpiad. A to oznacza, że wyniki każdego roku mogą być inne i dalekie od siebie. W wielu przypadkach, biorąc pod uwagę miejsce zajmowane przez szkołę w kolejnych latach, można wskazać tendencję rosnącą lub spadkową.
Najlepsze ogólniaki w kraju
Najwyżej, bo na 25. miejscu w ogólnopolskim rankingu ogólniaków uplasowało się Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. Królowej Jadwigi w Lublinie. To gigantyczny awans, bo wcześniej szkoła ta zajmowała odpowiednio 70., 44. i 73. miejsce.
Kolejne na liście jest I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica, ale w przypadku tej szkoły należy mówić już o wielkich stratach, bo w 2022 r. znajdowała się na 31. miejscu rankingu, a w 2021 – na miejscu 18.
Powody do zadowolenia ma „Unia”, czyli III Liceum Ogólnokształcące. W rankingu głównym znajduje się ona tym razem na miejscu 48. (awans z 56.). Zaledwie dwa oczka niżej, na miejscu 50. (awans z 66.) znajdujemy I Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Unii Europejskiej w Zamościu. W pierwszej setce najlepszych ogólniaków w całej Polsce znajduje się też XXI Liceum Ogólnokształcące im. św. Stanisława Kostki (awans z miejsca 169. na 89.). W pierwszej dwusetce najlepszych szkół nagrodzonych złotymi tarczami uplasowały się także trzy lubelskie szkoły:
- Liceum Ogólnokształcące im Kazimierza Wielkiego (136. z 548.)
- II Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Jana Zamoyskiego (152 z 99.)
- V Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej Curie (195 z 318)
Ranking liceów - Perspektywy 2023
Nieco inaczej statystyka najlepszych wygląda w rankingu maturalnym liceów ogólnokształcących (dodatkowym kryterium wejścia szkoły do tego rankingu było osiągnięcie przez uczniów wyniku powyżej 0,75 średniej krajowej z egzaminu maturalnego obowiązkowego z języka polskiego i matematyki). W pierwszej setce najlepszych placówek znajdujemy tam I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica (47. msc. z 46.), I Społeczne Liceum Ogólnokształcące um. Unii Europejskiej w Zamościu (49. msc z 56.), III Liceum Ogólnokształcące im. Unii Lubelskiej w Lublinie (49. z 61), Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. Królowej Jadwigi w Lublinie (65. z 110.) oraz XXI Liceum Ogólnokształcące im. św. Stanisława Kostki w Lublinie (100. ze 187.)
Z kolei w ogólnopolskim rankingu szkół olimpijskich (w oparciu o 46 ogólnopolskich olimpiad) 2023 znajdziemy 10 placówek z województwa lubelskiego. Są to:
- Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. Królowej Jadwigi w Lublinie (miejsce 6 z 13)
- I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Lublinie (miejsce 26 z 16)
- III Liceum Ogólnokształcące im. Unii Lubelskiej w Lublinie (miejsce 39 z 45)
- XXI Liceum Ogólnokształcące im. św. Stanisława Kostki w Lublinie (miejsce 46 z 57)
- Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Lublinie (miejsce 50 z 34)
- I Liceum Ogólnokształcące im. ONZ w Biłgoraju (miejsce 32 z 94)
- I Społeczne Liceum Ogólnokształcące um. Unii Europejskiej w Zamościu (miejsce 86)
- Technikum Elektronicznego imienia Obrońców Lublina 1939 roku (miejsce 91 z 58)
- Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Wielkiego (miejsce 125)
- I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie (miejsce 159 z 190)
W rankingu wojewódzkim osiem pierwszych miejsc zajęły i złote tarcze otrzymały: „Królowa Jadwiga”, „Staszic”. „Unia”, „Unia Europejska” z Zamościa, „Biskupiak”, „Kazimierz Wielki”, „Zamoy” i „Piątka”. W pierwszej dziesiątece jest też Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Lublinie i IX Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Lublinie
Ranking techników - Perspektywy 2023
W ogólnopolskim ranking główny techników 2023 największy sukces odniosło Technikum Elektroniczne im. Obrońców Lublina 1939 roku, które zostało uznane za trzecią najlepszą szkołę w Polsce. To wspaniały wynik, który potwierdza bardzo wysoką jakość nauczania. W trzech poprzednich edycjach rankingu szkoła ta zawsze zajmowała miejsce piąte.
W pierwszej setce najlepszych tego typu szkół znajdujemy także:
- Technikum Chemiczne (ZSChiPS) – pozycja 37 z 93
- Technikum Zawodowe nr 2 (ZS nr 2) z Lubartowa – pozycja 60 z 196
- Technikum Ekonomiczno-Handlowe (ZS nr 1) z Lublina – pozycja 61 z 36
- Technikum nr 4 (ZST im. M. Skłodowskiej-Curie) z Puław – pozycja 68 z 40
- Technikum Gastronomiczno-Hotelarskie (ZS nr 5) z Lublina – pozycja 76 z 139
- Technikum Ekonomiczne (ZSE im. A. i J. Vetterów) – pozycja 100 z 58
Nieco inna kolejność w przypadku rankingu maturalnego techników 2023. Na miejscu 7. znajdują się „obrońcy Lublina”, a kolejną szkołą z naszego województwa są dopiero lubartowskie Technikum Zawodowe nr 2 (ZS nr 2) na miejscu 35., Technikum Chemiczne (ZSChiPS) na 55., Technikum nr 4 (ZST im. M. Skłodowskiej-Curie) z Puław z lokata 61. W pierwszej setce uplasowało się też lubelskie Technikum Ekonomiczno-Handlowe (ZS nr 1) (miejsce 73.), Technikum nr 2 (ZS nr 2) z Kraśnika (miejsce 78.) oraz Technikum (ZS im. A. Naruszewicza) z Janowa Podlaskiego (miejsce 79.).
W rankingu wojewódzkim najlepszych techników 2023 na pierwszym miejscu znajduje się Technikum Elektroniczne im. Obronców Lublina 1939 r., a na podium stają też lubelskie Technikum Chemiczne (ZSChiPS) i Technikum Zawodowe nr 2 (ZS nr 2). Na czwartym miejscu jest Technikum Ekonomiczno-Handlowe (ZS nr 1) z Lublina, a na piątym puławskie Technikum nr 4 (ZST im. M. Skłodowskiej-Curie). Szóste miejsce zajmuje Technikum Gastronomiczno-Hotelarskie (ZS nr 5) z Lublina. Siódme miejsce przypadło Technikum nr 3 (ZS nr 3) z Łukowa. Kolejne pozycje zajmują: Technikum Ekonomiczne (ZSE im. A. i J. Vetterów), Technikum Leśne im. Polskiego Towarzystwa Leśnego z Biłgoraja i Technikum (ZS im. A. Naruszewicza) w Janowie Podlaskim.