Transport, budownictwo, zarządzanie i inżynieria produkcji – w tych dyscyplinach Politechnika Lubelska radzi sobie najlepiej. Tak wynika z rankingu „Perspektyw”
Standardy nauczania najlepszych polskich uczelni dających stopień inżyniera opublikowane zostały w najnowszym rankingu „Perspektyw” 2017. Uczelnie sprawdzono pod kątem najpopularniejszych dziedzin, m.in. automatyki i robotyki, architektury, logistyki, transportu i budownictwa. Przy ocenie studiów brano pod uwagę sześć kryteriów: prestiż, sytuację absolwentów na rynku pracy, potencjał akademicki, efektywność naukowa, potencjał dydaktyczny oraz innowacyjność.
Lubelskiej uczelni w żadnym zestawieniu nie ma w ścisłej czołówce. Według rankingu PL najlepiej radzi sobie w dziedzinie transportu. W tej dyscyplinie zajęła 8. miejsce (na 26 ocenianych wydziałów), wyprzedzając m.in. Politechnikę Krakowską, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie czy Politechnikę Rzeszowską.
– W przypadku PL uwzględniono 10 kierunków. Wysokie miejsca budownictwa, informatyki, mechaniki i budowy maszyn, mechatroniki potwierdzają preferencje maturzystów – mówi Iwona Czajkowska-Deneka, rzecznik prasowy PL. – W ciągu ostatnich kliku lat to właśnie te kierunki najchętniej wybierali kandydaci na studia. Ich atrakcyjność wynika m.in. z wysokości zarobków absolwentów tych kierunków oraz wskaźników ich zatrudnienia.
15. miejsce PL zajęła w części rankingu dotyczącej mechaniki i budowy maszyn. Podobnie uczelnia wypada w przypadku zarządzania i inżynierii środowiska. Jeśli chodzi o architekturę PL wyprzedziła m.in. Uniwersytet Zielonogórski i Politechnikę Rzeszowską. Uczelnia z Lublina w zestawieniu niektórych dyscyplin (m.in. automatyka i robotyka, biotechnologia czy fizyka techniczna) w ogóle się nie pojawia.
Jak mówi rzecznik PL, ranking „Perspektyw” pokazał innowacyjność uczelni. – Pod względem liczby zgłoszonych wynalazków (85 w 2015 r.) oraz uzyskanych patentów (88 w 2015 r.) i praw ochronnych uczelnia plasuje się w ścisłej czołówce, a biorąc pod uwagę liczbę zgłoszeń i patentów na 1 pracownika, PL zajmuje 1. pozycję – zaznacza.