Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

9 listopada 2022 r.
20:41

Tak gotują przyszli mistrzowie kuchni. Uczniowie tej szkoły często pracę zaczynają jeszcze w trakcie edukacji

0 1 A A

Wśród nich z pewnością są przyszli znakomici szefowie kuchni. Uczniowie kierunku technik żywienia i usług gastronomicznych w Technikum „Lider” w Lublinie pokazali dzisiaj swoje umiejętności. Szkoła uczy na tym kierunku już od 15 lat.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na najwyższym piętrze szkoły przy ul. Radziwiłłowskiej w Lublinie czuć intensywne i  przyjemne zapachy. W kuchni przygotowywane są ostatnie potrawy. Jeden z nauczycieli wydaje polecenia. Uczniowie siekają natkę pietruszki, podsmażają pierogi, wykładają świeżo upieczoną golonkę na półmiski.

– Uwaga, gorące! – ostrzega głośno Kacper Kobyłka, wynosząc z kuchni talerz z jeszcze parującym mięsem z jelenia. Wszystko prawie już gotowe, ale wyczuwa się atmosferę nerwowości. – Może talerzami nikt nie rzuca, ale czasami zdarzają się ciężkie słowa – śmieje się Kacper, który jest uczniem IV klasy gastronomika. – Jest presja czasu, ostatnie minuty są najtrudniejsze, bo trzeba wszystkie dania przygotować do „wydawki”. Żeby to miało wygląd i smak i żeby zdążyć.

Tak wyglądały ostatnie minuty przed uroczystą degustacją potraw przygotowanych przez uczniów kierunku gastronomicznego, który jest tu nauczany od 15 lat.

– Wszyscy nasi uczniowie, którzy kończą szkołę, mają pracę już nawet wcześniej. Nie ma u nas osób, które po szkole są bez pracy. Mamy nauczycieli, którzy potrafią zarazić swoją pasją – chwali Ewa Szady, dyrektor Technikum „Lider”.

To się potwierdza. Czwartoklasista Kacper mówi, że pracuje już od czterech lat. – Do tej pory byłem pomocnikiem kucharza i młodszym szefem kuchni – mówi uczeń. Mimo już sporego doświadczenia zawodowego przekonuje, że nauka w szkole bardzo mu się przydała.

Dalej jest olbrzymie zapotrzebowanie na rynku pracy na pracowników z tej branży. Kucharz zawsze jest wśród zawodów deficytowych. Poza tym to bardzo twórcze zajęcie – mówi Andrzej Rudziński, nauczyciel w szkole od 15 lat.

Dzisiaj wśród gości szkoły byli przedstawiciele branży, którzy przekonują, że wciąż warto kształcić się na tego typu kierunkach.

– Ta trudna sytuacja w branży gastronomicznej jest przejściowa. Najtwardsi przetrwają, a ludzie nadal będą chodzić do restauracji – przekonuje Renata Rybacka, właścicielka Studia Kulinarnego Gastro Art.

– Poza tym gastronomia bardzo się zmienia i idzie w dobrym kierunku. Chodzi o zmianę technik żywienia, zmienia się też nasza świadomość, co ma wpływ na jakość produktów – dodaje Joanna Zając, właścicielka sali bankietowej Aida w Kobyłce koło Warszawy.

– Zawsze lubiłam eksperymentować w kuchni, dlatego pojawiłam się tutaj. Mogę z całym przekonaniem powiedzieć, że ta szkoła pozwala rozwinąć pasję w konkretną umiejętność – mówi Klaudia Konieczna z klasy czwartej. Wszystko jednak, jak w każdej szkole, trzeba zacząć od podstaw, choćby takich jak nauka krojenia cebuli. – Wbrew pozorom da się to robić niepoprawnie – śmieje się Klaudia, która po zakończeniu technikum chciałaby studiować dietetykę.

Uczą już 500 uczniów

Technikum „Lider” zaczynało 16 lat temu od jednej klasy fryzjerskiej. Dziś kształci około 500 osób na pięciu kierunkach. Oprócz gastronomii jest hotelarstwo, fryzjerstwo, informatyka i technik programista. Nauka w szkole jest bezpłatna.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

zdjęcie ilustracyjne

Oficjalnie jest zakaz, ale badania mówią co innego. Co młodzież pije na studniówkach?

62 proc. uczestników studniówek pije alkohol w ten wyjątkowy dzień. Dominują mocne trunki, w tym wódka, które stanowią aż 80 proc. alkoholu spożywanego w czasie studniówki. Tak wynika z badań IQS.

Posiedzenie środowej komisji

Rewolucja w chełmskiej oświacie. Połączą przedszkola ze szkołami?

Chełm planuje reorganizację oświaty. Pomysł jest taki, by przedszkola łączyć ze szkołami. Ale jak pokazała środowa komisja rady miasta na razie więcej jest wątpliwości w tej sprawie.

Eleganckie krzesła i biurka: Glamour w Twojej przestrzeni

Eleganckie krzesła i biurka: Glamour w Twojej przestrzeni

Styl glamour to kwintesencja elegancji, luksusu i wyrafinowanego designu. Wnętrza urządzone w tym duchu zachwycają bogactwem detali, nieoczywistymi połączeniami materiałów oraz przytulną, a jednocześnie wystawną atmosferą. Czy z tym stylem da się pogodzić funkcjonalność? Oczywiście! Krzesła i biurka glamour są doskonałym przykładem, jak dodać każdemu pomieszczeniu szyku i charakteru.

Fałszowanie miodu - jak rozpoznać prawdziwy, polski miód pszczeli?

Fałszowanie miodu - jak rozpoznać prawdziwy, polski miód pszczeli?

Naturalne miody pszczele to produkty, które wcale nie tak łatwo zakupić. Coraz powszechniejsza staje się nieuczciwa praktyka fałszowania miodu pszczelego sprawiająca, że złoty płyn przestaje mieć jakiekolwiek właściwości zdrowotne. Podrobionych miodów nektarowych, miodów akacjowych czy miodów rzepakowych na półkach sklepowych spotkać można całe mnóstwo. Zdaje się nawet, że zaczynają one wypierać najwyższej jakości miody tradycyjne. Kuszą niższą ceną, płynną konsystencją i pięknym kolorem. Jak więc nie dać się złapać i kupować tylko prawdziwy rodzaj miodu? Dlaczego warto decydować się na miód z prawdziwej, polskiej pasieki o sprawdzonej renomie? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań dotyczących pochodzenia różnych odmian miodu poznasz z niniejszego artykułu.

Najpopularniejsze rodzaje pieców i kotłów na rynku – co warto wybrać?

Najpopularniejsze rodzaje pieców i kotłów na rynku – co warto wybrać?

Najczęściej wybierane w Polsce urządzenia grzewcze to w ostatnich latach piece oraz kotły na pellet i na ekogroszek, a także piece i kotły zasypowe. Sprawdź koniecznie najważniejsze informacje na ich temat. Dowiedz się też, gdzie warto wybrać wspomniane urządzenia. Dzięki temu na pewno kupisz odpowiednie wyposażenie.

Być jeszcze lepszym policjantem. Lubelski garnizon otworzył "szkoleniówkę"

Być jeszcze lepszym policjantem. Lubelski garnizon otworzył "szkoleniówkę"

Lubelscy policjanci mają swój Ośrodek Szkolenia Policji. 24 funkcjonariuszy już się szkoli na kursie podoficerskim.

Rodzina zamordowanej komorniczki nie zgadza się z wyrokiem

Rodzina zamordowanej komorniczki nie zgadza się z wyrokiem

Rodzina zamordowanej komorniczki z Łukowa nie zgadza się z wyrokiem. Sąd skazał w tym tygodniu Karola M. na 25 lat więzienia.

Poszukiwany listem gończym zaskoczony wizytą policjantów

Poszukiwany listem gończym zaskoczony wizytą policjantów

41-letni mężczyzna poszukiwany przez sądy w Elblągu i Siedlcach został zatrzymany w powiecie garwolińskim. Ryccy kryminalni zaskoczyli go wcześnie rano, gdy przebywał w jednym z domów.

Sebastian Rudol od środy jest już piłkarzem ŁKS

Obrońca Motoru Lublin oficjalnie zmienił klub

Plotki szybko się potwierdziły. W środowy wieczór Motor Lublin poinformował, że kontrakt z Sebastianem Rudolem został rozwiązany za porozumieniem stron. Zawodnik tego samego dnia podpisał umowę z pierwszoligowym ŁKS Łódź.

Rzekomy pomór drobiu nie odpuszcza. Prawie 34 tysięcy kur do uśmiercenia

Rzekomy pomór drobiu nie odpuszcza. Prawie 34 tysięcy kur do uśmiercenia

Czwarte ognisko rzekomego pomoru drobiu w województwie lubelskim stwierdzono w gospodarstwie hodującym kury. Wszystkie dotychczasowe ogniska tej choroby wykryto w gminie Międzyrzec Podlaski. W regionie obowiązują szczepienia kur i indyków.

MKS FunFloor przegrał pierwszy mecz pod wodzą Pawła Tetelewskiego
galeria

MKS FunFloor Lublin przegrał z KPR Gminy Kobierzyce

KPR Gminy Kobierzyce wyrasta na koszmar MKS FunFloor. W tym sezonie obie ekipy spotkały się już dwa razy i oba mecze zakończyły się porażkami lubelskiej siódemki. I nie jest ważne, czy na ławce trenerskiej zasiadała Edyta Majdzińska, czy jak w środowy wieczór Paweł Tetelewski. Drużyna z Dolnego Śląska w obu przypadkach była wyraźnie lepsza.

Są aktywni i dbają o środowisko. Wyjątkowa lekcja edukacyjna w SP nr 39 w Lublinie
galeria

Są aktywni i dbają o środowisko. Wyjątkowa lekcja edukacyjna w SP nr 39 w Lublinie

Jak uchronić się przed powodzią? Jakie organizmy żyją w Bystrzycy? Tego dowiedzieli się dzisiaj uczniowie ze szkoły podstawowej nr 39 w Lublinie podczas zajęć z programu "Aktywni Błękitni".

Trening kosmetologiczny dla seniorów
galeria

Trening kosmetologiczny dla seniorów

Automasaż, gimnastyka mięśni twarzy i pielęgnacja ciała. Tego uczyli się lubelscy seniorzy.

Wjechał na tor kolejowy i zawisł na rampie

Wjechał na tor kolejowy i zawisł na rampie

28-letni mieszkaniec Terespola zignorował zakaz wjazdu. Mężczyzna nie zauważył krawędzi rampy i utknął na torach kolejowych.

Lubelskie obchody rocznicy wybuchu powstania styczniowego

Lubelskie obchody rocznicy wybuchu powstania styczniowego

Lublin uczcił 162. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Władze oraz społeczność szkolna zapaliły znicze i złożyły kwiaty w miejscach pamięci.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium