Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

17 października 2015 r.
17:50

Uczniowie nagrodzili nauczycielkę. Surowa, ale sprawiedliwa

Beata Księżak (fot. Radosław Szczęch)
Beata Księżak (fot. Radosław Szczęch)

Rozmowa z Beatą Księżak, nauczycielką chemii i fizyki w Gimnazjum nr 3 w Puławach, nagrodzoną przez uczniów szkoły tytułem „Sprawiedliwego nauczyciela”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Co jest najważniejsze w zawodzie nauczyciela?

Najważniejszy jest na pewno uczeń i jego wychowanie. Wiedza, którą mamy przekazać oczywiście również, ale szkoła powinna uczyć także takich podstawowych zasad życia w społeczeństwie. Jeżeli jest odpowiednia atmosfera, jeśli uczniowie szanują się nawzajem to nasza praca, przekazywanie wiedzy jest zdecydowanie łatwiejsze. Jeżeli młodzież wie po co przychodzi, że należy odpowiednio odnosić się do kolegów, a niestety z tym jest teraz największy problem.

• Kiedyś to zachowanie młodzieży było inne?

Ja jestem nauczycielem z 35-letnim stażem, tuż przed emeryturą. Muszę przyznać, że jest różnica w relacji uczeń-nauczyciel. Kiedyś był większy dystans i respekt. Uczeń w sytuacji, kiedy zwróciło mu się uwagę, reagował od razu. Rzadko zdarzało się, żeby przyjmował to z agresją, natomiast w tej chwili momentami odnoszę wrażenie, że uczniom wydaje się, że odpowiednie byłyby dla nich relacje koleżeńskie. To nie jest dobre. Kiedyś łatwiej było utrzymać dyscyplinę. Dzisiaj coraz większa grupa uczniów dba o swoje przywileje zapominając o obowiązkach.

• Nauczyciel przestał być wzorem?

Na pewno przestał być wzorem, autorytetem. Nie mówię o takiej relacji, że ten nauczyciel jest niedostępny, ale kiedyś jego zdanie, uwaga - skutkowała. Nasza praca pod tym względem stała się trudniejsza, zdecydowanie.

• Wydaje się, że zmieniło się także zachowanie rodziców.

Bywają takie sytuacje, że rodzic potrafi powiedzieć „to jest teraz pani problem”. My mamy wspomagać wychowanie, a niestety niektórzy rodzice uważają, że to my mamy wychowywać ich dzieci. Częściej im pobłażają, co skutkuje ich przekonaniem, że rodzice zawsze będą po ich stronie. Mają do tego prawo, ale powinni zachowywać przy tym zdrowy rozsądek.

• Otrzymała pani nagrodę za sprawiedliwe ocenianie.

Jestem uważana za nauczyciela surowego, który stawia wiele jedynek, ale wydaje mi się, że sprawiedliwy to nie tylko ten, który stawia tylko dobre oceny, bo to nie przynosi efektów. Uważam, że trzeba dostrzegać dobre strony tych gorszych uczniów, ale naszym problemem jest to, że za mało czasu poświęcamy tym dobrym. Staramy się motywować słabszych, a dobry uczeń gdzieś nam ginie. Musi radzić sobie sam.

• Co daje najwięcej satysfakcji w pracy nauczyciela?

Cieszy każdy, najmniejszy sukces. Na przykład, jeśli uda się zmobilizować do pracy słabszego ucznia. Podkreśliłabym także wartość sukcesów wychowawczych, stawiając je nawet wyżej od dydaktycznych. Oczywiście, gdy zdarza nam się olimpijczyk, to na pewno mamy z tego powodu satysfakcję, ale tę przynosi także stworzenie dobrego klimatu w klasie, która na początku nie była zgrana. Ten dobry klimat, atmosfera w grupie sprzyja także uczeniu się.

• Zgadza się Pani z tezą, że poziom nauczania generalnie spada, a program jest coraz mniej wymagający?

Ten poziom kiedyś chyba naprawdę był wyższy. Dzisiaj uczy się w inny sposób, to wtłaczanie wiedzy na pewno nie było dobre, ale teraz mamy do czynienia z przesadnym pójściem w drugą stronę. Nie da się nauczyć myślenia, gdy uczeń pewnych rzeczy sobie nie przyswoi. Niestety większość z nich zakłada, że nie muszą prawie niczego wiedzieć, a bez wiedzy nie mogą nabyć umiejętności. Ja uczę trudnych przedmiotów i przyznaję, że kiedyś było mi łatwiej. Rozwiązywanie zadań to była norma, a dzisiaj to orka, jest trudno. Młodzież, która do nas przychodzi ze szkoły podstawowej ma mniejszą wiedzę.

• To wina systemu, czy tego, że uczniowie nie przykładają się do nauki?

Na pewno uczniowie mają dzisiaj niższą motywację do nauki. Nie motywuje ich egzamin na zakończenie gimnazjum. Potrafią wyjść z niego po 20 minutach uważając, że zawsze dostaną się do jakiejś szkoły. Dla wielu normą stało się nieprzygotowanie do lekcji. Młodzież, która trafiła do nas tuż po reformie oświaty bardziej przykładała się do nauki. Byli bardziej dojrzali. Swoją drogą osobiście wydaje mi się, że powstanie gimnazjów to nie był dobry pomysł. Jestem przerażona tym, że uczeń który kończy gimnazjum i idzie do klasy o profilu ogólnym, czy nawet humanistycznym, odnośnie moich przedmiotów właściwie swoją edukację zakończył. A co jeśli przyjdzie mu do głowy medycyna? Jak wtedy nadrobi zaległości z chemii, czy fizyki? Chyba za wcześnie ucina się tę przedmioty w szkole średniej.

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium