Biją rówieśników, dręczą nauczycieli. Coraz więcej biorą i piją. A seks nie jest niczym nadzwyczajnym już w gimnazjum.
Najwięcej pokrzywdzonych skarży się na przemoc psychiczną: rozpowszechnianie kłamstw na temat innych uczniów, obrażanie. - To normalne. Skoro ktoś mi podpadnie, to powiem mu, co myślę - mówi otwarcie Natalia, gimnazjalistka z Zamościa.
Częste jest też bicie, niszczenie rzeczy i zastraszanie. - Mój syn ma już trzecią parę okularów w tym roku. Dwie poprzednie mu rozbili - opowiada pani Katarzyna ze Świdnika, mama 12-letniego Adriana. - To spokojny chłopak, nie potrafi się bić. Więc obrywa.
Przemoc stosują też nauczyciele. Najczęściej w gimnazjach, technikach i zawodówkach. Ale uczniowie nie pozostają im dłużni. Ignorują polecenia nauczycieli, lekceważą, wyzywają.
- Nie pomaga ani karanie jedynkami, ani wzywanie rodziców - żali się pani Maria, polonistka z chełmskiego
liceum.
A co po lekcjach? Młodzi palą papierosy (przyznaje się to tego już co czwarty 16-latek, a największy wzrost odnotowano u 14- i 15-latków). Piją też coraz więcej alkoholu (w ostatnim roku po napoje wyskokowe sięgnęło dwie trzecie 15-latków i ponad trzy czwarte 16- i 17-latków).
- W 2007 r. na nasz oddział trafiły 483 osoby w wieku 14-16 lat, które właśnie przez alkohol wymagały hospitalizacji. To o 120 osób więcej niż rok wcześniej - wylicza Hanna Lewandowska-Stanek, ordynator toksykologii szpitala im. Jana Bożego w Lublinie. - Najgorsze, że jak pytam ich na drugi dzień: "Dlaczego piłeś?”, wielu odpowiada: "Bo lubię”.
Podobnie jest z narkotykami, których uczniowie zażywają coraz więcej. Np. w Parczewie narkobiznes kręci się właśnie wokół szkół. - To najatrakcyjniejsze punkty dla dilerów - nie kryje Bogdan Piwoni z parczewskiej policji.
Najbardziej zaskakują jednak wyniki dotyczące życia seksualnego. Co trzeci uczeń w wieku 14-15 lat jest już po inicjacji seksualnej. I co ciekawe, satysfakcja z życia seksualnego wraz z wiekiem rośnie u dziewcząt, a spada gwałtownie po 16 roku u chłopców.
- Od kilku lat obserwujemy obniżenie wieku inicjacji seksualnej - wyjaśnia dr Ireneusz Siudem, psycholog z lubelskiego UMCS. - Erotyka i seks są wszędzie: w Internecie, w telewizji, w reklamach, w rozmowach.
Ofiary przemocy w szkole
1. opolskie 50 proc. uczniów
2. lubelskie 49
3. warmińsko-mazurskie 45
4. łódzkie 45
5. zachodniopomorskie 44
(...)
16. wielkopolskie 34