Jak zmotywować dzieci do chodzenia na lekcje już po klasyfikacji? W niektórych szkołach oceny zostaną wystawione już na początku przyszłego miesiąca. A zakończenie roku szkolnego jest dopiero 23 czerwca.
Rozumiem, że świadectwa trzeba wypisać wcześniej, ale wystarczą przecież dwa, trzy dni, a nie aż 3 tygodnie – denerwuje się pani Katarzyna, mama ucznia Szkoły Podstawowej nr 43 w Lublinie.
– Nauczyciele popełniają ogromny błąd spiesząc się z klasyfikacją. Kiedy stopnie są wystawione, dzieci nie chcą chodzić do szkoły, bo nie widzą takiej potrzeby. Nie uczą się, bo przecież nie będą oceniane. Przez przyspieszanie wystawiania ocen z 10 miesięcy nauki w roku robi się osiem miesięcy, bo przecież trzeba odjąć jeszcze ferie, rekolekcje, dni dodatkowo wolne od zajęć, wycieczki, święta. Dlaczego nikt nie myśli, że dzieje się to kosztem uczniów?
Już w poniedziałek propozycje ocen poznają uczniowie Gimnazjum nr 16 w Lublinie. Na poprawki będą mieli jednak jeszcze blisko miesiąc, bo wystawienie ostatecznych ocen rocznych zaplanowano na 12 czerwca.
Wiele szkół klasyfikacje prowadzić będzie już na początku czerwca. W Szkole Podstawowej nr 51 w Lublinie klasyfikacja została zaplanowana na 5 (klasy 0-3) i 6 czerwca (klasy 4-6). W Szkole Podstawowej w Staninie termin wystawiania ocen za drugi semestr mija 6 czerwca, a w SP nr 43 w Lublinie termin wystawiania ocen na koniec roku upływa już 2 czerwca.
– Rodzice nie zgłaszali się do mnie, że termin ten jest zbyt wczesny. Musieliśmy ustalać taki harmonogram, ponieważ jesteśmy dużą szkołą i musimy mieć czas na wystawienie i podpisanie świadectw – mówi dyrektor Elżbieta Pieczonka. – Po wystawieniu ocen nie nastąpi jednak rozprężenie. Zajęcia będą odbywały się do samego końca.
– Uważam, że 2 czerwca to zdecydowanie za wczesny termin. Dzieciom nie powinno się odbierać aż trzech tygodni normalnej pracy w szkole – mówi ociec ucznia klasy piątej SP 43.
Z kolei dopiero 19 czerwca stopnie zostaną wystawione w SP 22 w Lublinie. Rada pedagogiczna zatwierdzająca wyniki nauczania zbierze się tam natomiast 22 czerwca, czyli na dzień przed rozdaniem świadectw.
– W takim tempie prac spokojnie zdążymy z wypisaniem świadectw – mówi Małgorzata Frejowska, dyrektor SP nr 22. – Wcześniejsze wystawianie ocen sprzyja nadmiernemu rozluźnieniu, dlatego staramy się go unikać.
– Nie ma ogólnych przepisów, które regulują, kiedy powinny być wystawione oceny końcowe. Datę tę określa statut szkoły oraz obowiązujące w niej regulaminy klasyfikacji i oceniania – przyznaje Joanna Misiak, rzecznik prasowa Kuratorium Oświaty w Lublinie. Przyznaje jednocześnie, że co roku wpływają skargi od rodziców niezadowolonych ze zbyt wczesnej klasyfikacji. Według niej rodzice, którzy mają zastrzeżenia, powinni kontaktować się w tej sprawie z dyrekcją szkół.