Jak zwierzęta i rośliny spędzają zimę? Czy nocą wszyscy śpią? Co dzieje się w laboratoriach biologów? – odpowiedzi na takie i wiele innych pytań znajdziemy podczas Nocy Biologów w piątek – 10 stycznia, odwiedzając tego dnia UMCS i jego Ogród Botaniczny oraz KUL.
Hasło przewodnie tegorocznej edycji to: „Globalne zmiany środowiska”. Noc Biologów ma propagować nauki biologiczne i przekazywać wiedzę o metodach pracy biologa czy biotechnologa.
Wydział Biologii i Biotechnologii UMCS organizuje Noc Biologów po raz 8.
– Zapraszamy na wykłady, warsztaty czy laboratoria. Mamy np. interesujący wykład o tym, jak zmienia się skład gatunkowy warzyw w związku ze zmianami środowiskowymi. Podczas wydarzenia będzie można też dowiedzieć się, w jaki sposób słońce wpływa na nasze funkcjonowanie, czy jak działają zmysły. Ogromną popularnością cieszą się zajęcia, na których można poznać bezkręgowce z całego świata. Mamy laboratoria dotyczące anatomii, gdzie można zobaczyć, jak jesteśmy zbudowani wewnątrz. Są też zajęcia dotyczące ochrony środowiska czy takie, które pozwalają dowiedzieć się, jak funkcjonuje nasz najnowocześniejszy sprzęt – wylicza koordynator wydarzenia na UMCS-ie Joanna Strubińska.
W piątkowe popołudnie od 15 do 19 będzie można wziąć udział w 10 laboratoriach i pokazach, na które nie trzeba się zapisywać. Aby uczestniczyć w zajęciach „Ziołowa apteka” czy „Poczuj się jak naukowiec”, wystarczy zarezerwować sobie miejsce. UMCS oferuje także udział w 6 wykładach i 4 wystawach m.in. fotograficznych.
– Ogród Botaniczny organizuje wieczorowe zwiedzanie szklarni. Uczestnicy będą oglądali nasze kolekcje w świetle świec, a do tego posłuchają ciekawych opowieści na temat roślin w szklarniach. Do tego robimy również część warsztatową dla młodszych uczestników, czyli recyklingową stołówkę dla ptaków, gdzie będziemy wykonywali ptasie karmniki z materiałów pochodzących z recyklingu – opowiada Błażej Maciorowski, koordynator projektu w Ogrodzie Botanicznym UMCS.
Zwiedzanie odbywa się dwukrotnie w ciągu dnia: o godz. 15.30 i 17. Obowiązuje rezerwacja miejsc.
Z kolei na Wydziale Nauk Ścisłych i Nauk o Zdrowiu KUL, podczas laboratoriów, będzie można zobaczyć, jak wygląda DNA drożdży piekarniczych czy – w przypadku uczniów – podszkolić się do matury. Aby dowiedzieć się, jak wygląda hodowla komórek ssaków w warunkach in vitro, wystarczy się zapisać. Wolne miejsca zostały także na warsztaty z mikroskopii świetlnej.