Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ekologia

23 października 2020 r.
15:07

Zrób coś dobrego dla środowiska i zgarnij kasę!

Równowaga biologiczna najczęściej jest zachwiana przez nieprzemyślaną działalność człowieka. Możemy temu przeciwdziałać
Równowaga biologiczna najczęściej jest zachwiana przez nieprzemyślaną działalność człowieka. Możemy temu przeciwdziałać

Czujesz chemię do bycia eko? Jeśli tak, to konkurs dla ciebie! Liczą się dobre pomysły, na które czekamy do 6 grudnia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
ZIELONY WOLONTARIAT. POCZUJ CHEMIĘ DO BYCIA EKO – to druga edycja konkursu organizowanego przez Dziennik Wschodni pod patronatem Grupy Azoty Zakłady Azotowe "Puławy" S.A. Do udziału zapraszamy dzieci i młodzież w wieku szkolnym, indywidualnie bądź w grupach. Zachęcamy do udziału szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, domy kultury, biblioteki z województwa lubelskiego, jednostki organizujące zajęcia szkolne i poza szkolne (koła zainteresowań, kursy różnego rodzaju).
 
Na czym polega zabawa? Przede wszystkim wymyślić trzeba innowacyjny projekt ekologiczny i zrealizować go lub podjąć proekologiczne działania np. w internecie, w plenerze, na terenie placówek. Liczy się dobry pomysł. Może stworzycie ciekawą aplikację, grę, a może platformę, z której korzystać będą wasi sąsiedzi? A może nakręcicie filmiki dotyczące podjętych lub planowanych działań proekologicznych? Wykazać można się w przygotowaniu tik toków czy fotoreportaży. Może wymyślicie program, który pomoże w codziennym życiu być bliżej eko lub akcję, która pomoże lokalnej społeczności żyć w zgodzie z naturą i dbać o naszą ziemię. To tylko garść naszych pomysłów.
 
Nagrodzimy najlepsze pomysły, a ich autorzy otrzymają nagrody pieniężne.
 
NA CO STAWIAMY:
Projekty muszą wpisywać się w zasadę zachowania równowagi przyrodniczej oraz w co najmniej jeden z poniższych punktów:
a) bioróżnorodność (np. ochrona drzew bądź planowane nasadzenia),
b) promocja wiedzy dotyczącej wody (np. oszczędzanie wody),
c) ochrona zwierząt (np. budowa budek lęgowych i karmników dla ptaków),
d) oszczędzanie energii
e) działania przeciwdziałające zmianom klimatu – informowanie, uwrażliwianie, promocja dobrych praktyk,
f) przeciwdziałanie smogowi,
g) promocja zdrowej żywności (np. wegetarianizm),
h) promocja patriotyzmu lokalnego pojmowanego jako odpowiedzialność za przyrodę i jakość życia – ochrona dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego dla przyszłych pokoleń,
i) działania artystyczne promujące ochronę środowiska (np. mural, koncert, warsztaty literackie, teatralne itp.).
 
– Bardzo liczymy tu na pomysłowość młodych ludzi, na ich zaangażowanie. Wielokrotnie pokazali, jak ważne są dla nich sprawy ochrony przyrody, oszczędzania wody i energii. Jak niepokoją ich zmiany klimatu, jak energicznie potrafią włączyć się w walkę ze smogiem – mówi Krzysztof Wiejak, redaktor naczelny Dziennika Wschodniego.
 
– Wszelkie inicjatywy na rzecz ochrony środowiska oraz promocji zdrowego stylu życia są bardzo cenne i jesteśmy otwarci na współpracę przy ich realizacji. Na szczególną uwagę zasługują oczywiście działania skierowane do najmłodszych. Rozwijając kreatywność i pobudzając do działania dzieci i młodzież, kształtujemy ich proekologiczne postawy oraz dobre nawyki. Dla Grupy Azoty PUŁAWY kwestie związane z ekologią są zawsze priorytetowe. Kilka tygodni temu rozpoczęliśmy kampanię pn. „Gramy czysto”, stanowiącą wyraz naszej troski o środowisko naturalne i jego zasoby. Jej założeniem jest nie tylko szeroka akcja informacyjna i edukacyjna na temat działań prekologicznych podejmowanych w spółce, ale też wyzwolenie inicjatywy m.in. u naszych pracowników oraz zachęcenie ich do działań chroniących środowisko naturalne. Przykładowo, w ramach tej kampanii rozdaliśmy ponad 1500 kamizelek odblaskowych, dzięki czemu pracownicy dojeżdżający do pracy rowerami są  zdrowsi i bezpieczniejsi a przy okazji zaoszczędzono co najmniej kilkadziesiąt litrów wypalonego paliwa. Dodatkowo w naszej spółce segregujemy śmieci, zachęcamy do oszczędzania prądu, wody i papieru. Konkurs „Zielony wolontariat. Poczuj chemię do bycia eko” doskonale wpisuje się w naszą „zieloną strategię”. Mam nadzieję, że jego tegoroczna, druga edycja będzie równie ciekawa jak ubiegłoroczna i zaowocuje nowymi pomysłami oraz aktywnościami na rzecz środowiska naturalnego – mówi Katarzyna Hałat, rzecznik prasowy Grupy Azoty PUŁAWY.
 
Co wymyślili nagrodzeni w ubiegłym roku? Szkoła Podstawowa nr 43 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Lublinie stworzyła system monitorowania jakości powietrza i informowania społeczności. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Księżpolu budowali m.in. rabaty z domkiem dla owadów zapylających, a uczniowie Szkoły Podstawowej im. Róży Kołaczkowskiej w Pliszczynie promowali zdrowy styl życia organizując warsztaty kulinarne i rewitalizując szkolną stołówkę. W Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Starym Brusie powstał ogródek ziołowo-warzywny, a wokół Zespółu Szkół Technicznych w Puławach powieszono budki lęgowe dla ptaków. Z kolei uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11 im. Henryka Sienkiewicza w Puławach nakręcili film na temat lokalnej przyrody, a w VI Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Lublinie przeprowadzono konkurs fotograficzny dotyczący jakości wód.
 
To tylko część zrealizowanych pomysłów mogących stanowić podpowiedzi tego, w jakim kierunku idzie praca osób włączających się w nasz konkurs. Nie powielajcie jednak zrealizowanych już pomysłów. Popuśćcie wodze wyobraźni i stwórzcie coś innowacyjnego.
 
Regulamin konkursu:
 

Na zgłoszenia czekamy do 6 grudnia 2020 r.

 
szczegóły pod numerem telefonu 697770404
 
 
 
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Atakujący Bogdanki LUK Lublin Kewin Sasak:

Marcin Komenda, Bogdanka LUK Lublin: Ten sezon jest kapitalny

Powiedzieli po trzecim meczu półfinałowym play-off: JSW Jastrzębski Węgiel - Bogdanka LUK Lublin 2:3

Dbają nie tylko o drzewa. Przed nami "Piątka z leśnikami"

Dbają nie tylko o drzewa. Przed nami "Piątka z leśnikami"

Już 10 maja w Uroczysku Stary Gaj odbędzie się wyjątkowe wydarzenie łączące aktywność fizyczną, kontakt z przyrodą i szczytny cel – „Piątka z leśnikami”. Organizatorzy zapraszają nie tylko biegaczy, ale także wszystkich miłośników lasu i pomagania.

Ulica jak "pole bitwy". Na Ceglanej będzie nie tylko asfalt

Ulica jak "pole bitwy". Na Ceglanej będzie nie tylko asfalt

Wcześniej ulica Twarda, teraz Ceglana. Urzędnicy szukają wykonawcy tej długo wyczekiwanej przez mieszkańców przebudowy drogi.

Sax night
Foto
galeria

Sax night

Imprezy w najpopularniejszym lubelskim Klubie 30 to destylat zabawy. Kto był ten wie, a kto nie był, niech żałuje. Imprezy odbywają się często na dwóch, a nawet na trzech parkietach, a każdy z inną muzyką. Ten stylistyczny eklektyzm sprawia, że co weekend klub przeżywa prawdziwe oblężenie. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy fotogalerię z weekendowych szaleństw w popularnej Trzydziestce, z której dowiecie się, jak się bawi Lublin.

W decydującym meczu półfinału play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała Jastrzębski Węgiel 3:2 i zagra w finale

Niespodzianka: Bogdanka LUK Lublin co najmniej ze srebrnym medalem, ograła Jastrzębski Węgiel

W trzecim decydującym spotkaniu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin po zaciętym boju pokonała mistrza Polski Jastrzębski Węgiel 3:2 i po raz pierwszy w historii zagra o medale mistrzostw Polski, i to od razu o złote

Druga taka niedziela w kwietniu. Można zrobić zakupy na majówkę

Druga taka niedziela w kwietniu. Można zrobić zakupy na majówkę

W niedzielę 27 kwietnia sklepy będą otwarte. To druga i zarazem ostatnia niedziela handlowa w kwietniu, tuż przed długim weekendem majowym.

Zabiegi ablacji z użyciem nowej techniki

To zaburzenie rytmu serca dotyczy miliona Polaków. W Lublinie leczą to nową techniką

Lubelscy lekarze przeprowadzili zabieg ablacji migotania przedsionków nową techniką varipulse. Dokonał tego jako jeden z pierwszych w Polsce zespół z Uniwersyteckiego Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii USK Nr 4 pod kierownictwem dr hab. Andrzeja Głowniaka.

Motor chce się zrewanżować Cracovii za porażkę z jesieni

Rewanżu za 2:6 nie było. Motor Lublin - Cracovia (zapis relacji na żywo)

Motor liczył na rewanż za porażkę z jesieni. Cracovia drugi raz okazała się jednak lepsza od beniaminka z Lublina. Tym razem 1:0. Kluczowa dla losów spotkania była czerwona kartka Sergi Sampera, którą Hiszpan obejrzał na początku drugiej połowy.

Ogłoszenie wyroku

25 lat za zabójstwo komorniczki z Łukowa. Do sądu wpłynęły apelacje

Sąd skazał w styczniu Karola M. na 25 lat więzienia za zabójstwo komorniczki z Łukowa. Strony złożyły apelacje.

Ubiegłoroczna aukcja Pride of Poland

"To jest poniżej hipokryzji". Sprawa janowskiej stadniny w Sejmie

- To jest poniżej hipokryzji, co pan rozpowiada - tak w Sejmie wicemarszałkini Dorota Niedziela (KO) odniosła się do wypowiedzi polityków PiS dotyczących sytuacji w państwowych stadninach koni. Poseł Kazimierz Choma (PiS) dopytywał co zrobi resort rolnictwa, by „powstrzymać upadek hodowli koni”.

Arkadiusz Maj zdobył w sobotę trzy gole

Avia rozbiła w Krakowie rezerwy Wisły

Patryk Małecki w sobotę zagrał przeciwko Wiśle II, ale bohaterem spotkania Avii w Krakowie był zdecydowanie Arkadiusz Maj. Napastnik zespołu ze Świdnika w tym sezonie nie imponował skutecznością. Przed spotkaniem z rezerwami „Białej Gwiazdy” miał na koncie tylko dwa gole. Po wizycie w „Grodzie Kraka” ma ich już pięć, a żółto-niebiescy łatwo pokonali rywali 4:1.

Fryderyk Janaszek zapewnia, że jego zespół do końca sezonu będzie walczyć o miejsce w barażach

Górnik Łęczna spróbuje podtrzymać dobrą passę w Opolu

Górnik Łęczna w niedzielę powalczy o szóstą wygraną z rzędu. Tym razem zielono-czarni zagrają na wyjeździe z Odrą Opole, która w tym tygodniu „odczarowała” swój nowy stadion. Zawody rozpoczną się o godz. 12.

Przymrozki wracają na Lubelszczyznę

Przymrozki wracają na Lubelszczyznę

Po słonecznym dniu czeka nas chłodna noc. Nie jest to dobra informacja dla rolników i ogrodników.

Multimedialne widowisko o polskich bohaterach
Zapowiedź

Multimedialne widowisko o polskich bohaterach

Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza w Warszawie serdecznie zapraszają mieszkańców na niezwykłe widowisko "Iskry Niepodległej", które odbędzie się w dniach 6–8 maja 2025 roku na Placu Konstytucji 3 Maja. Wydarzenie wpisuje się w tegoroczne obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja.

Zdjęcie ilustracyjne

Wyszedł drzwiami, wrócił oknem, a pieniądze zniknęły

Bialscy policjanci zatrzymali 29-letniego mieszkańca Białej Podlaskiej, podejrzanego o włamanie do mieszkania swojego znajomego. Mężczyzna, który początkowo uczestniczył w spotkaniu towarzyskim, po kłótni z gospodarzem opuścił mieszkanie, by chwilę później powrócić – tym razem wchodząc przez okno.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium