Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ekologia

23 października 2020 r.
15:07

Zrób coś dobrego dla środowiska i zgarnij kasę!

0 A A
Równowaga biologiczna najczęściej jest zachwiana przez nieprzemyślaną działalność człowieka. Możemy temu przeciwdziałać
Równowaga biologiczna najczęściej jest zachwiana przez nieprzemyślaną działalność człowieka. Możemy temu przeciwdziałać

Czujesz chemię do bycia eko? Jeśli tak, to konkurs dla ciebie! Liczą się dobre pomysły, na które czekamy do 6 grudnia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
ZIELONY WOLONTARIAT. POCZUJ CHEMIĘ DO BYCIA EKO – to druga edycja konkursu organizowanego przez Dziennik Wschodni pod patronatem Grupy Azoty Zakłady Azotowe "Puławy" S.A. Do udziału zapraszamy dzieci i młodzież w wieku szkolnym, indywidualnie bądź w grupach. Zachęcamy do udziału szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, domy kultury, biblioteki z województwa lubelskiego, jednostki organizujące zajęcia szkolne i poza szkolne (koła zainteresowań, kursy różnego rodzaju).
 
Na czym polega zabawa? Przede wszystkim wymyślić trzeba innowacyjny projekt ekologiczny i zrealizować go lub podjąć proekologiczne działania np. w internecie, w plenerze, na terenie placówek. Liczy się dobry pomysł. Może stworzycie ciekawą aplikację, grę, a może platformę, z której korzystać będą wasi sąsiedzi? A może nakręcicie filmiki dotyczące podjętych lub planowanych działań proekologicznych? Wykazać można się w przygotowaniu tik toków czy fotoreportaży. Może wymyślicie program, który pomoże w codziennym życiu być bliżej eko lub akcję, która pomoże lokalnej społeczności żyć w zgodzie z naturą i dbać o naszą ziemię. To tylko garść naszych pomysłów.
 
Nagrodzimy najlepsze pomysły, a ich autorzy otrzymają nagrody pieniężne.
 
NA CO STAWIAMY:
Projekty muszą wpisywać się w zasadę zachowania równowagi przyrodniczej oraz w co najmniej jeden z poniższych punktów:
a) bioróżnorodność (np. ochrona drzew bądź planowane nasadzenia),
b) promocja wiedzy dotyczącej wody (np. oszczędzanie wody),
c) ochrona zwierząt (np. budowa budek lęgowych i karmników dla ptaków),
d) oszczędzanie energii
e) działania przeciwdziałające zmianom klimatu – informowanie, uwrażliwianie, promocja dobrych praktyk,
f) przeciwdziałanie smogowi,
g) promocja zdrowej żywności (np. wegetarianizm),
h) promocja patriotyzmu lokalnego pojmowanego jako odpowiedzialność za przyrodę i jakość życia – ochrona dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego dla przyszłych pokoleń,
i) działania artystyczne promujące ochronę środowiska (np. mural, koncert, warsztaty literackie, teatralne itp.).
 
– Bardzo liczymy tu na pomysłowość młodych ludzi, na ich zaangażowanie. Wielokrotnie pokazali, jak ważne są dla nich sprawy ochrony przyrody, oszczędzania wody i energii. Jak niepokoją ich zmiany klimatu, jak energicznie potrafią włączyć się w walkę ze smogiem – mówi Krzysztof Wiejak, redaktor naczelny Dziennika Wschodniego.
 
– Wszelkie inicjatywy na rzecz ochrony środowiska oraz promocji zdrowego stylu życia są bardzo cenne i jesteśmy otwarci na współpracę przy ich realizacji. Na szczególną uwagę zasługują oczywiście działania skierowane do najmłodszych. Rozwijając kreatywność i pobudzając do działania dzieci i młodzież, kształtujemy ich proekologiczne postawy oraz dobre nawyki. Dla Grupy Azoty PUŁAWY kwestie związane z ekologią są zawsze priorytetowe. Kilka tygodni temu rozpoczęliśmy kampanię pn. „Gramy czysto”, stanowiącą wyraz naszej troski o środowisko naturalne i jego zasoby. Jej założeniem jest nie tylko szeroka akcja informacyjna i edukacyjna na temat działań prekologicznych podejmowanych w spółce, ale też wyzwolenie inicjatywy m.in. u naszych pracowników oraz zachęcenie ich do działań chroniących środowisko naturalne. Przykładowo, w ramach tej kampanii rozdaliśmy ponad 1500 kamizelek odblaskowych, dzięki czemu pracownicy dojeżdżający do pracy rowerami są  zdrowsi i bezpieczniejsi a przy okazji zaoszczędzono co najmniej kilkadziesiąt litrów wypalonego paliwa. Dodatkowo w naszej spółce segregujemy śmieci, zachęcamy do oszczędzania prądu, wody i papieru. Konkurs „Zielony wolontariat. Poczuj chemię do bycia eko” doskonale wpisuje się w naszą „zieloną strategię”. Mam nadzieję, że jego tegoroczna, druga edycja będzie równie ciekawa jak ubiegłoroczna i zaowocuje nowymi pomysłami oraz aktywnościami na rzecz środowiska naturalnego – mówi Katarzyna Hałat, rzecznik prasowy Grupy Azoty PUŁAWY.
 
Co wymyślili nagrodzeni w ubiegłym roku? Szkoła Podstawowa nr 43 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Lublinie stworzyła system monitorowania jakości powietrza i informowania społeczności. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Księżpolu budowali m.in. rabaty z domkiem dla owadów zapylających, a uczniowie Szkoły Podstawowej im. Róży Kołaczkowskiej w Pliszczynie promowali zdrowy styl życia organizując warsztaty kulinarne i rewitalizując szkolną stołówkę. W Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Starym Brusie powstał ogródek ziołowo-warzywny, a wokół Zespółu Szkół Technicznych w Puławach powieszono budki lęgowe dla ptaków. Z kolei uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11 im. Henryka Sienkiewicza w Puławach nakręcili film na temat lokalnej przyrody, a w VI Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Lublinie przeprowadzono konkurs fotograficzny dotyczący jakości wód.
 
To tylko część zrealizowanych pomysłów mogących stanowić podpowiedzi tego, w jakim kierunku idzie praca osób włączających się w nasz konkurs. Nie powielajcie jednak zrealizowanych już pomysłów. Popuśćcie wodze wyobraźni i stwórzcie coś innowacyjnego.
 
Regulamin konkursu:
 

Na zgłoszenia czekamy do 6 grudnia 2020 r.

 
szczegóły pod numerem telefonu 697770404
 
 
 
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Raz, dwa, trzy "i,,...
galeria

Raz, dwa, trzy "i,,...

W dniach 23-25 listopada w Lublinie odbywa się 3. FIT – Festiwal Improwizacji Teatralnych, który zaprasza publiczność do świata spontanicznych spektakli, pełnych kreatywności i interakcji. Wydarzenie odbywające się w Domu Kultury LSM to wyjątkowa okazja, by doświadczyć magii, improwizacji i zabawy.

Górnik Łęczna zremisował ósmy mecz w rundzie jesiennej

Górnik Łęczna dwa razy prowadził z GKS Tychy, ale kompletu punktów nie wywalczył

Po 16. kolejkach Górnik Łęczna miał na koncie siedem remisów na zapleczu PKO BP Ekstraklasy. Tym razem do Łęcznej przyjechał GKS Tychy, a więc drużyna, która w tym sezonie punktami dzieliła się do tej pory aż 10-krotnie. W meczu padły aż cztery gole, ale obie drużyny solidarnie podzieliły się punktami po raz kolejny

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Dwa wypadki w regionie

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Dwa wypadki w regionie

Śliska nawierzchnia i niedostosowanie prędkości do warunków drogowych były przyczyną dwóch zdarzeń, do których doszło wczoraj i dziś rano w Chotyłowie i Białej Podlaskiej. Policja apeluje o ostrożność za kierownicą oraz dostosowanie stylu jazdy do panujących warunków atmosferycznych.

Stella Johnson wróciła do gry po przerwie spowodowanej kontuzją

Polski Cukier AZS UMCS do przerwy prowadził we Wrocławiu, a przegrał ze Ślęzą ponad 20 punktami

Polski Cukier AZS UMCS Lublin został rozgromiony we Wrocławiu. Zespołowi, który aspiruje do medali mistrzostw Polski takie porażki nie przystoją.

Świetny początek i wygrana Azotów z MMTS Kwidzyn

Świetny początek i wygrana Azotów z MMTS Kwidzyn

Azoty Puławy świetnie rozpoczęły mecz w Kwidzynie i ostatecznie pokonały Energę Borys MMTS 35:32

(Po lewej Radosław Dobrowolski, rektor UMCS w Lublinie. Po prawej Jakub Banaszek, prezydent Chełma.)

Oddział UMCS w Chełmie? Jest porozumienie między prezydentem a rektorem

Włodarz Chełma zadeklarował nawiązanie trwałej współpracy z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Efektem tego porozumienia jest utworzenie Centrum Kompetencji Europejskich w mieście - miejsce, które ma stać się ważnym ośrodkiem edukacji i miejscem pracy w regionie.

Tak obecnie prezentuje się ulica Granatowa w Lublinie

Ulica Granatowa w Lublinie dziurawa jak ser szwajcarski. Niedługo może się to zmienić

Prace projektowe nad ulicą Granatową miały nabrać tempa, jednak mieszkańcy Węglina Południowego jeszcze poczekają na realizację obietnic. Radna Anna Glijer interweniuje w sprawie poprawy bezpieczeństwa i komfortu użytkowników tej ulicy i dopytuje o miejsca parkingowe. Miasto zapewniało, że prace ruszą, jednak pojawił się duży problem.

Ostra sobota
foto
galeria

Ostra sobota

Ostra Sobota w Klubokawiarni OSTRO! Za djką stanął jeden z najlepszych djów w Polsce - 69beats oraz Szop-n! Jak zawsze było dużo fajnej muzyki. Jeśli jesteście ciekawi jak było, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Lewart zakończył 2024 rok porażką

KS Wiązownica pokonał Lewart Lubartów w meczu o sześć punktów

Na koniec 2024 roku i na początek rundy wiosennej Lewart zagrał bardzo ważne spotkanie w Wiązownicy. Przed pierwszym gwizdkiem obie ekipy w tabeli dzieliło pięć punktów. Beniaminek z Lubartowa miał szansę, żeby znacznie ten dystans zmniejszyć. Niestety, goście przegrali 0:2. A to oznacza, że przerwę w rozgrywkach przezimują na przedostatnim miejscu.

Rafał Trzaskowski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Co myślą o tym wyborze lubelscy politycy?
wybory prezydenckie

Rafał Trzaskowski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Co myślą o tym wyborze lubelscy politycy?

Radosław Sikorski w starciu z Rafałem Trzaskowskim, tym żyła polska scena polityczna od kilku dni. Dzisiaj to, kto będzie kandydatem Koalicji Obywatelskiej na urząd prezydenta RP jest już jasne. Co o wyborze prezydenta Warszawy na kandydata myślą politycy z naszego regionu?

Nieudane pożegnanie Wisły Puławy ze swoimi kibicami

Nieudane pożegnanie Wisły Puławy ze swoimi kibicami

Po blisko dwóch tygodniach przerwy Wisła Puławy wróciła do walki o punkty. Jednak w ostatnim w 2024 roku na swoim stadionie podopieczni trenera Macieja Tokarczyka nie dali swoim kibicom powodów do radości. Marcin Stromecki i spółka przegrali aż 0:4

Nieudane pożegnanie stadionu, Chełmianka tylko zremisowała ze Starem

Nieudane pożegnanie stadionu, Chełmianka tylko zremisowała ze Starem

Chełmiance bardzo zależało, żeby pozytywnym akcentem zakończyć 2024 rok. Gospodarze przede wszystkim chcieli się zrewanżować Starowi Starachowice za porażkę na inaugurację aż 1:5. Dodatkowo w sobotę biało-zieloni żegnali się ze swoim stadionem, który będzie teraz remontowany. Pożegnanie nie do końca się jednak udało. Mecz zakończył się remisem 1:1, a kibice mieli sporo pretensji do działaczy, że nie wszyscy weszli na trybuny.

Nagrodzeni uczniowie III edycji programu "Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie".

Nauka przez działanie. Startuje IV edycja programu „Aktywni Błękitni”

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie ponownie zaprasza do udziału w ogólnopolskim programie „Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie”. Na uczestników czekają warsztaty, wycieczki - a dla najlepszych - konkursy z nagrodami.

Podlasie w końcówce jednak pokonało Świdniczankę
ZDJĘCIA
galeria

Szalona końcówka. Świdniczanka tylko przez 23 sekundy cieszyła się z remisu w derbach z Podlasiem

Po raz enty mają czego żałować piłkarze Świdniczanki. Po kwadransie meczu z Podlasiem mogli prowadzić 2:0, ale zmarnowali nawet rzut karny. Efekt? Po dramatycznej końcówce przegrali 1:2, a to była dla nich już szósta z rzędu porażka. Rywale z Białej Podlaskiej przełamali się za to na wyjazdach, bo wygrali drugie takie spotkanie w tym sezonie. Poprzednie 21 sierpnia w Chełmie.

Honoris causa na UMCS-ie. Nie każdemu podoba się decyzja uczelni

Honoris causa na UMCS-ie. Nie każdemu podoba się decyzja uczelni

Już w najbliższy poniedziałek (25.11) UMCS wręczy tytuły doktora honoris causa Anne Applebaum, Agnieszce Holland i Oldze Tokarczuk. Wcześniej odbędzie się jednak pikieta środowisk, którym ta decyzja nie przypadła do gustu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium