EDK wyruszy z Lublina już po raz 10. Na uczestników czeka 9 tras o różnych poziomach trudności. Rozpoczęły się właśnie zapisy.
„Musicie od siebie wymagać” - to dobrze znane hasło, z nauk Jana Pawła II, które będzie przyświecać tegorocznym rozważaniom. Zdaniem organizatorów, pomimo religijnego przesłania akcji, co roku uczestniczy w niej bardzo dużo osób, które mają problemy z wiarą.
- Ta idea Ekstremalnej Drogi Krzyżowej daje niesamowite poczucie, że człowiek poznaje sam siebie. Po zmęczeniu wszystkie maski opadną. Wtedy już nie mamy żadnych intelektualnych prób wytłumaczenia sobie różnych naszych postępowań. Tam już jesteśmy sam na sam ze sobą i z Panem Bogiem. To daje poczucie niesamowitego doświadczenia wielkiej mocy – mówi organizator ksiądz Mirosław Ładniak, proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Lublinie.
W poprzednim roku w wydarzeniu uczestniczyło ponad 4 tysiące pątników z Lubelszczyzny. Organizatorzy przypuszczają, że w tej edycji może być ich jeszcze więcej.
- Co ciekawe, często biorą udział w EDK, ludzie, którzy są sportowo zahartowani, jednak na mecie mówią, że naprawdę byli zmęczeni. EDK to nie tylko przemarsz, to przede wszystkim droga w głąb siebie – zauważa ks. Ładniak.
Od 14 lutego można zgłaszać deklaracje przejścia EDK. Są one dostępne na stronie edk.lublin.pl Nie jest to konieczny wymóg, aczkolwiek pozwoli przygotować darmowe pakiety, w których znajdziemy rozważania i opaskę odblaskową. Organizatorzy zachęcają również do materialnego wsparcia EDK, np. na portalu pomagam.pl
W przygotowanie wydarzenia zaangażowana jest Legia Akademicka, ZHR, Polowe Drużyny Sokole i Ochotnicze Straże Pożarne, które zadbają o bezpieczeństwo pątników i przygotują dla nich np. ciepłą herbatę na trasie.
Ekstremalna Droga Krzyżowa rozpocznie się 8 marca Mszą Świętą o godzinie 19 w Archikatedrze Lubelskiej. Następnie uczestnicy wyjdą jedną z 9 przygotowanych tras, które biegną lokalnymi drogami oraz duktami leśnymi. Kolejne stacje Drogi Krzyżowej znajdują się przy kościołach, przydrożnych krzyżach i kapliczkach. Pełną listę przygotowanych szlaków znajdziecie poniżej:
- niebieska św. Faustyny Kowalskiej o dł. ok 30 km prowadzi z Lublina wkoło Zalewu Zemborzyckiego i kończy się w Bazylice oo. Dominikanów na Starym Mieście.
- pomarańczowa bł. Karoliny Kózkówny o dł. ok. 33 km z Lublina doliną Ciemięgi do Bazyliki oo. Dominikanów na Starym Mieście.
- żółta św. Jana Pawła II o dł. ok 43 km. Zaczyna się w Lublinie a kończy w Wąwolnicy przy Sanktuarium MB Kębelskiej.
- czerwona bł. Stefana Wyszyńskiego o dł. ok. 46 km. Zaczyna się w Lublinie a kończy w Wąwolnicy przy Sanktuarium MB Kębelskiej.
- fioletowa bł. Władysława Gorala o dł. ok 41 km. Zaczyna się w Lublinie a kończy w Wąwolnicy przy Sanktuarium MB Kębelskiej.
- czarna bł. Piotra Jerzego Frassatiego o dł. ok. 51 km. Zaczyna się w Lublinie a kończy Wąwolnicy przy Sanktuarium MB Kębelskiej. Jest to trasa tzw. samotna, nie będzie na niej żadnych dodatkowych oznakowań ani wolontariuszy z patroli medycznych.
- brązowa bł. o. Józefa Mazurka o dł. ok. 40 km. Zaczyna sie w Lublinie a kończy w Bazylice św. Anny w Lubartowie prowadząc przez Lasy Kozłowieckie.
- zielona Sługi Bożego Franciszka Blachnickeigo o dł. ok. 42 km. Zaczyna się w Lublinie a kończy w Bazylice św. Anny w Lubartowie biegnąc doliną Wieprza.
- żółto-niebieskie św. Jakuba Apostoła Starszsego o dł. ok. 44 km. Zaczyna się w Lublinie, prowadzi szlakiem św. Jakuba Apostoła do kościoła pw. św. Jakuba w Głusku. jest to druga trasa tzw. samotna, nie będzie na niej żadnych dodatkowych oznakowań ani wolontariuszy z patroli medycznych.