Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

10 października 2024 r.
7:17

Gorące obrady. Czy pracownicy PEC powinni obawiać się zwolnień?

Autor: Zdjęcie autora A.J.
0 A A
Pracownicy miejskiej spółki PEC obawiają się, że krążące pogłoski o zwolnieniach mogą stać się rzeczywistością. Burmistrz "naprostował sprawę" podczas posiedzenia rady miejskiej.
Pracownicy miejskiej spółki PEC obawiają się, że krążące pogłoski o zwolnieniach mogą stać się rzeczywistością. Burmistrz "naprostował sprawę" podczas posiedzenia rady miejskiej. (fot. PEC Świdnik)

Ostatnia sesja świdnickich radnych obfitowała w gorące dyskusje. Tematy były różne: od projektów społecznych po inwestycyjne. Sporo czasu poświęcono kwestii bezpieczeństwa energetyczne miasta w kontekście dostaw ciepła.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Spotkanie VIII sesji Rady Miasta Świdnik poruszało wiele istotnych tematów. Największą wymianę zdań wywołał plan rozwoju sieci ciepłowniczej Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej „PEC” w Świdniku. Koncentruje się na rozbudowie istniejącej sieci ciepłowniczej związanej z przyłączeniami nowych budynków. Prezes spółki, Krzysztof Michalski przedstawił trzy główne kierunki rozbudowy:

  1. wzdłuż ul. Brata Alberta w kierunku ul. Solidarności na wysokości ronda Jana Pawła II. 
  2. obszar przy ul.Klonowej pomiędzy budynkami wielomieszkaniowymi spółdzielni a TBS (Towarzystwa Budownictwa Społecznego). 
  3. obszar wschodni miasta, w rejonie Gen. S. Roweckiego.

W trakcie rozmów Marcin Dmowski, burmistrz miasta, poinformował o ofertach składanych przez spółkę Veolia Wschód, która zainteresowana jest wydzierżawieniem miejskiej sieci ciepłowniczej. Informacja ta wywołała pytania, zwłaszcza ze strony radnego Dariusza Zdunka, który wcześniej interpelował w tej sprawie.

Pracownicy PEC wyrażali obawy o możliwość utraty pracy w przypadku zmian własnościowych w miejskich spółkach. Burmistrz podkreślił, że propozycja francuskiego przedsiębiorstwa wymaga postępowania przetargowego na określony okres czasu oraz kwotę satysfakcjonującą miasto. Obecna oferta Veolia Wschód nie jest atrakcyjna pod względem finansowym.

- Nie ukrywamy, prowadzimy takie rozmowy, aby był zabezpieczony interes mieszkańców oraz zapewnić bezpieczeństwo energetyczne miasta - zapewnia Dmowski.

W trakcie obrad pojawiły się również pytania o zabezpieczenia miasta w przypadku awarii sieci ciepłowniczej. Prezes PEC, Krzysztof Michalski, zapewnił, że nie ma ryzyka, by awaria w jednym miejscu odcięła całe miasto od dostaw ciepła.

- Historia przedsiębiorstw sieciowych pokazuje, że na szczęście nigdy nie występowały awarie w przepływie dostaw ciepła na dłużej niż 24h w okresie grzewczym. Natomiast, to nie jest czas umożliwiający wychłodzenie budynków - dodaje.

Największe spięcie między radnym Zdunkiem, a burmistrzem Dmowskim wywołało zapytanie o list intencyjny podpisany w 2018 roku z Megatermem, który miał prowadzić inwestycje z Świdnikiem. 

- A co miało się stać? Leży tam, w archiwum - odpowiedział burmistrz, zaostrzając dyskusję.

Jak wiemy, ostatecznie współpraca nie doszła do skutku, gdyż, jak poinformował prezes PEC „Megaterm nie był skory wyłożyć pieniędzy”. Podkreślił również, że takie inwestycje wymagają ogromnych nakładów finansowych, rzędu kilkadziesięciu milionów złotych, a także posiadają ryzyko związane ze stratami na przesyle.

Poza tym, obecnych 21 radnych jednogłośnie uchwaliło projekt zagospodarowania przestrzennego terenów między ul. Brzegową, a drogą ekspresową. Po konsultacjach z mieszkańcami zdecydowano o przeznaczeniu tych terenów na cele produkcyjneusługowe oraz wybudowaniu tam składów i magazynów.

- Na pewno zabudowa mieszkaniowa nie byłaby tam atrakcyjna z powodu bliskości gazociągów wysokiego ciśnienia, drogi szybkiego ruchu oraz linii napowietrznej - argumentował Zbigniew Bronowicki, projektant.

Pozytywnie zaopiniowano także projekte Erasmus+ pn. „ENGAGE 11-13: A Holistic Approach to Preventing Student Disengagement.” Celem programu jest wsparcie nauczycieli w kontaktach z dziećmi w wieku 11-13 lat, które na co dzień borykają się z różnymi problemami. Pomóc w tym mają szkolenia i odpowiednie materiały edukacyjne.

- Od wielu lat projekt realizuje SP nr 5 w Świdniku. W tym roku projekt będzie koordynowany przez szkołę z Włoch, do którego włączyła się jeszcze SP nr 7. Realizowany będzie od 1 października br do 31 marca 2027 roku- wyjaśniała Renata Elmerych, przewodnicząca Komisji Oświaty Rodziny i Spraw Społecznych.

W związku z prężnie rozwijającą się strefą przemysłową w Świdniku powstaną nowe przystanki na ul. Nadleśnej oraz ul. Żwirki i Wigury, co ma ułatwić dojazd do pracy około 1500 pracownikom zatrudnionym w nowo powstałych zakładach. Związku z tym linia autobusowa nr 5 zostanie przekierowana z ul. Lotniczej na ul. Nadleśną.

- Osoby dojeżdżające do strefy, będą miały dogodny dojazd do pracy - podsumowuje naczelnik. Nowe przystanki mają być wyposażone w wiaty z ławeczkami.

Radni poruszali też nieustannie utrzymujący się problem braku miejsc parkingowych, głównie w centrum oraz we wschodnich dzielnicach miasta. Jednym z proponowanych rozwiązań jest budowa parkingów wielopoziomowych, gdyż powstanie parkingów podziemnych jest niemożliwe ze względu na ukształtowanie terenu. Inną propozycją jest monitorowany parking na obrzeżach miasta, gdzie mogłyby być przechowywane rzadko używane samochody.

Niemniej zdaniem Dmowskiego „samymi inwestycjami tego problemu nie rozwiążemy”. Propozycji jest kilka, ale ich wdrożenie wymaga jeszcze czasu i cierpliwości właścicieli pojazdów.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Biegiem ku wolności – w ten sposób Chełmianie zamierzają upamiętnić niepodległość Polski.
11.11.11.11

5 albo 10 kilometrów dla upamiętnienia niepodległości

Chełmski Bieg Niepodległości: 11 listopada, punktualnie o godzinie 11:11 zawodnicy wyruszą na trasę poprowadzoną ulicami miasta

Filip Luberecki tym razem wyszedł w podstawowym składzie
Elite League

Filip Luberecki znowu wystąpił w reprezentacji Polski. Biało-Czerwoni lepsi od Turcji

W trzecim meczu Elite League reprezentacja Polski pokonała Turcję 4:2. To pierwsza wygrana Biało-Czerwonych w tych rozgrywkach po wcześniejszych porażkach z Portugalią i Niemcami. Tym razem w podstawowym składzie naszej drużyny pojawił się zawodnik Motoru Lublin Filip Luberecki. Lewy obrońca spędził na boisku 85 minut.

Kampania edukacyjna #azbadajto została zainaugurowana w zeszłym roku
#azbadajto
17 października 2024, 17:00

Zamość na różowo. Razem dla zdrowia kobiet

Im większa będzie świadomość, tym więcej kobiet zdecyduje się zbadać i tym więcej zyska szanse na wyleczenie, jeśli okaże się, że chorują na nowotwór piersi. Temu służy edukacyjna kampania #azbadajto, która po raz drugi wystartowała w Zamościu. Jednym z jej elementów jest planowane na czwartek spotkanie

Nauczyciele świętują, wspominają i odbierają medale
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
galeria

Nauczyciele świętują, wspominają i odbierają medale

Dzień Edukacji Narodowej: z okazji święta w całym województwie uhonorowano 445 nauczycieli i dyrektorów szkół.

Heavy Metal w natarciu
20 października 2024, 18:00
film

Heavy Metal w natarciu

Heavy Attack powraca do Lublina! W nowym miejscu (Klub Muzyczny CSK), z nowym wystrojem ale to, co się nie zmieniło, to ten sam, stary, dobry heavy metal, tym razem z udziałem gości z...Grecji.

O karetkę pogotowia walczyli od wielu wielu lat. Wreszcie jest
NA SYGNALE
galeria

O karetkę pogotowia walczyli od wielu wielu lat. Wreszcie jest

Zespół Ratownictwa Medycznego ma nowy punkt wyjazdowy. Co to znaczy? Dzięki temu pacjenci potrzebujący pomocy szybciej ją dostaną.

Zdaniem biegłych odpowiedzialność za błędne postępowanie ponosi anestezjolog Agata Ł.
AKT OSKARŻENIA

4-latek zmarł w szpitalu. Lekarka stanie przed sądem

Do Sądu Rejonowego Lublin-Zachód trafił akt oskarżenia wobec anestezjolog z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie. Kobieta nie przyjęła chłopca z ropnym zapaleniem gardła.

Kosztował 5,8 mln złotych i już działa. Urząd w nowym wydaniu
Gmina Żyrzyn

Kosztował 5,8 mln złotych i już działa. Urząd w nowym wydaniu

Jest nowoczesny i odpowiednio wyposażony. Gmach nowego Urzędu Gminy Żyrzyn poza lokalnymi władzami pomieścił opiekę społeczną i administrację światową.

Pasjonaci robotyki z tomaszowskiej Dwójki mają na koncie już wiele sukcesów w tej dziedzinie
ROBOTY I IT

Wrócili z olimpiady, jadą na mistrzostwa. Robotyka to ich konik

Co zawody, to sukces. Pasjonaci robotyki ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Tomaszowie Lubelskim już szykują się do kolejnych wyzwań. Jako jedyni reprezentanci szkół z naszego regionu wezmą udział w finałach Mistrzostw IT 2024.

Miały być nowe pętle i ładowarki dla autobusów. Ale oferty są za drogie
ZJAZD DO ZAJEZDNI

Miały być nowe pętle i ładowarki dla autobusów. Ale oferty są za drogie

Plany są, oferty też. Czego nie ma? Wystarczająco dużo pieniędzy. Przynajmniej na razie. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Lublinie planuje przebudowę pięciu pętli autobusowych w mieście. Dzisiaj poznaliśmy oferty potencjalnych wykonawców. Wszystkie przekraczają zaplanowany budżet.

Uczestnicy konkursu "U progu kariery"
U PROGU KARIERY

Śpiewają, recytują albo malują. I wszystkie mają talent

Mają mnóstwo talentów, nie jest im straszna scena i publiczność. Kilkudziesięcioro przedszkolaków znalazło się w finale dorocznego konkursu „U progu kariery” organizowanego przez Zamojski Dom Kultury. Najlepsi zostali nagrodzeni i wyróżnieni.

Władze miasta zapewniają, że nie planują szybkiego rozszerzenia płatnej strefy na kolejne ulice. Ta na razie obejmuje dwie ulice oraz znajdujące się przy nich parkingi
PIERWSZY PARKOMAT

Koniec darmowego parkowania. Opłaty od poniedziałku

Zgodnie z decyzją lokalnych władz, parkowanie w centrum miasta wkrótce przestanie być darmowe. Na ulicy Rynek i Prostej powstała pierwsza w historii miasta strefa płatnego parkowania. Powód: za dużo samochodów, które blokują miejsca mieszkańcom Dęblina.

Do jedzenia, wąchania i oglądania. Ogród sensoryczny w Świdniku
PRZYRODA
galeria

Do jedzenia, wąchania i oglądania. Ogród sensoryczny w Świdniku

Wszyscy- dzieci, młodzież i dorośli- mogą teraz zaangażować swoje zmysły dzięki roślinom w nowo urządzonym ogrodzie sensorycznym. Realizację tego projektu wsparła Fundacja Santander przeznaczając na ten cel 15 tys zł.

Podbiegł do kobiety na ulicy i zerwał jej łańcuszek
ŚLEDZTWO

Podbiegł do kobiety na ulicy i zerwał jej łańcuszek

Nawet 8 lat więzienia grozi 29-latkowi, który na ulicy zerwał przypadkowej kobiecie łańcuszek o wartości ponad 4 tysiące złotych.

zdjęcie ilustracyjne
ŁUKÓW

Patologiczna "ustawka" młodzieży w Łukowie? W tle wyzwiska i przepychanki

Tłumy młodych ludzi, a wśród nich uczennica łukowskiej podstawówki. Słychać wyzwiska pod jej adresem, widać przepychanki. Do takich scen doszło pod jednym z supermarketów. Młodzież zamieszczała nagrania z zajścia w serwisach społecznościowych. Sprawą zajmuje się policja.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium