Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kuchnia

27 kwietnia 2020 r.
13:24

Grochówka i bawarskie pyzy. Kulinarny wypad do Niemiec

Od lewej u góry: kanapka z pieczonym mięsem na chlebie, golonka po berlińsku<br />
Od lewej u dołu: żeberko w sosie paprykowym, boczek w ciemnym sosie pieczarkowym
Od lewej u góry: kanapka z pieczonym mięsem na chlebie, golonka po berlińsku
Od lewej u dołu: żeberko w sosie paprykowym, boczek w ciemnym sosie pieczarkowym (fot. Małgorzata Sulisz)

Podróże w kuchni mogą być smaczne i inspirujące. A ponieważ na kwarantannie coraz więcej ludzi gotuje, proponujemy rodzinne wypady po kulinarnej Europie. Na początek kuchnia niemiecka, której symbolem jest nie tylko golonka i piwo.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To nieprawa, że niemiecka kuchnia to dużo wieprzowiny, kapusty, ziemniaków i piwa. Okazuje się, że za zachodnią granicą istnieją kuchnie lokalne, a w niemieckiej kuchni krzyżują się wpływy polskie, czeskie, słowackie, a nawet tureckie, greckie i dalekowschodnie.

Nic dziwnego, bo Niemcy graniczą z dziewięcioma państwami. W tym na przykład z Belgią. - Mają dobrą kuchnię. Najbardziej lubię kiełbasę duszona z cebulą, wątróbkę drobiową z opiekanymi ziemniakami i wędzony schab gotowany z kapustą - mówi belgijskich kucharz Jean Bos. Ale nie ukrywa, że jest tłusto i pożywnie.

Biała kiełbasa

Jean Bos mówi, że najlepsze co Niemcy mają, to wurst. Czyli kiełbasa na różne sposoby. Od ulubionych przez Polaków frankfurterek, przez białą kiełbasę, po kiełbasę brunszwicką. - Robią do nich świetne, ciemne sosy - mówi Jean.

Biała kiełbasa jest niemieckim przysmakiem. Jest tak lubiana, że doczekała się kulinarnej etykiety. Otóż kiełbaskę należy przekroić w poprzek na dwie połowy, następnie na każdej połówce naciąć skórkę, wyjąć mięso i dopiero jeść.

Co do kiełbasy? W Niemczech istnieje w tej kwestii żelazny kanon. Białą kiełbasę jada się ze słonym preclem, słodką musztardą i piwem. Po zjedzeniu należy zamówić kolejną kiełbaskę i kolejne piwo.

Najpopularniejszym fast foodem jest grillowana kiełbasa z sosem pomidorowym, doprawiona curry, podawana z bułką lub frytkami.

Grochówka

Niemieckie polewki są gęste, sycące i smakowite. Polecamy wam zupę grochową i potrawkę z soczewicy.

Każdy z nas tęskni czasem do miski zawiesistej grochówki. Kiedyś była głównym posiłkiem pruskich żołnierzy, do dziś pozostaje smakowitym specjałem wojskowej kuchni w Polsce.

Do ugotowania porządnej grochówki potrzebujemy:

• 50 dag niełuskanego grochu

• 50 dag chudych żeberek

• 30 dag peklowanej wieprzowiny

• 75 dag ziemniaków

• włoszczyznę

• przyprawy

Groch trzeba wymoczyć przez noc, zagotować z mięsem. Po godzinie mięso wyjąć, pokroić w kostkę, a do zupy wrzucić pokrojoną włoszczyznę i ziemniaki. Gotować do miękkości, doprawić solą, pieprzem i majerankiem, wrzucić mięso. Kto lubi, może dodać chrupiących skwarek ze słoniny.

Polewka z soczewicy

Soczewica jest w Niemczech bardzo popularna. Kiedyś w Polsce z soczewicy także przyrządzano znakomite zupy i drugie dania, dziś soczewica powoli wraca do naszej kuchni. Nie tylko w postaci pierogów z soczewicą, ale także zup i kotletów.

Jak zrobić polewkę z soczewicy? Pół kg soczewicy gotujemy z wędzonym boczkiem, dodajemy pokrojone warzywa i ziemniaki, dusimy do miękkości podlewając bulionem. Dodajemy kiełbasę krojoną w plastry (Niemcy używają surowej metki), lubczyk i zieloną natkę pietruszki. Doprawiamy solą, pieprzem, przecierem pomidorowym i odrobiną octu.

Teraz wystarczy zalać danie bulionem i wrzucić kawałki czerstwego chleba i jest polewka. Ten chytry patent pozwala zagospodarować danie na dwa sposoby. Kto nie chce zupy, ma danie w rodzaju gulaszu, z knedlami to bardzo sycący obiad.

Golonka

W Niemczech zjecie golonkę po berlińsku lub po bawarsku. W pierwszej wersji golonkę należy zapeklować i ugotować (można dopiec w piekarniku), w drugiej upiec lub grillować bez wcześniejszego peklowania. Bardzo popularna golonka w piwie jest odmianą golonki bawarskiej. Mięso, podlewane obcas pieczenia piwem, jest soczyste, a skórka chrupiąca.

Obie golonki występują w licznych, regionalnych odmianach. Tak jak w Polsce, podaje się golonkę z musztardą i chrzanem. Ale podaje się golonkę z pieczonymi boczkiem i papryką. W wersji obiadowej golonce towarzyszy zasmażana kapusta (berlińskiej - kwaszona kapusta) oraz wspomniane purée z grochu i ziemniaki.

Pyzy po bawarsku

SKŁADNIKI: na ciasto: 1 kg ziemniaków, sól. Na farsz: 20 dag wędzonej polędwicy, 20 dag wędzonego boczku, 20 dag kiszonej kapusty, 2 cebule, 4 ząbki czosnku, pół szklanki wytrawnego białego wina, łyżka ostrej musztardy, łyżka smalcu oraz przyprawy: po 2 ziarna jałowca, ziela angielskiego, 2 goździki, sól, pieprz.

WYKONANIE: połowę ziemniaków ugotować w mundurkach i zemleć, połowę zetrzeć na tarce i odcisnąć. Wyciśnięty sok zostawić, zlać płyn, pozostałą skrobię dodać do przetartych ziemniaków. Połączyć ziemniaki gotowane i surowe, posolić i dobrze wyrobić. Uformować pyzy.

Kapustę wymieszać z czosnkiem. Na smalcu udusić polędwicę pokrojoną w kostkę, dodać 1 posiekaną cebulę, zarumienić, włożyć kapustę, podsmażyć, dodać musztardę. Podlać winem, dodać przyprawy, doprawić solą z pieprzem. Wyjąć goździki, jałowiec i ziele angielskie, pyzy nadziać kapustą i gotować 20 minut. Podawać z cebulką przesmażoną z boczkiem.

Warto zrobić więcej pyz, ponieważ są znakomite na kolację. Wystarczy podsmażyć je na złoto, tak by były chrupiące i podać z kiełbaskami.

Do golonki, kiełbasy i zupy

W kwestii piwa Niemcy są niezwykle rygorystyczni. W roku 1516 bawarski książę Wilhelm IV wydał zbiór przepisów dotyczących piwa, dopuszczając trzy podstawowe składniki: wodę, słód jęczmienny i chmiel. W 1551 zezwolono na używanie dodatków do piwa bawarskiego: kolendry i liści laurowych, a w 1616 również soli, jałowca i kminku.

Dziś niemieckie piwo jest wytwarzane jest w zgodzie z prawem bawarskim. Żeby piwo było piwem, musi zostać wytworzone z czterech składników: wody, ziarna, chmielu i drożdży. Jeśli nie spełnia tego warunku, nie może być nazywane piwem. W Niemczech także piwowarzy domowi mogą wyprodukować na własny użytek 200 litrów piwa w skali roku i nie płacą od tego podatku.

Żeberka w piwie

SKŁADNIKI: 4 żeberka od schabu, każde o długości 50 cm, pół litra jasnego piwa, miód, mielony kminek, mielona kolendra, imbir, sól, pieprz.

WYKONANIE: żeberka natrzeć przyprawami i miodem, miodem, zalać piwem, pozostawić na dobę w takiej marynacie. Upiec w rękawie w piekarniku nagrzanym do 160 stopni Celsjusza (45 minut). Dopiec 30 minut w temperaturze 130 stopni Celsjusza przez 30 minut. Podawać z pieczonymi ziemniakami i szklanką dobrego piwa.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Przebudowa ulicy Samsonowicza. W czwartek kolejne utrudnienia dla kierowców

Przebudowa ulicy Samsonowicza. W czwartek kolejne utrudnienia dla kierowców

Trwa przebudowa ulicy Samsonowicza na lubelskim Wrotkowie. Od czwartku kierowców czekają kolejne utrudnienia.

Skazany przed laty pseudokibic schował się w łóżku

Skazany przed laty pseudokibic schował się w łóżku

Kolejny pseudokibic zatrzymany do sprawy śmiertelnego pobicia. To sprawa z 2016 roku, gdy w wyniku starcia pseudokibiców drużyn z Lublina i Stalowej Woli na drodze w powiecie radomskim śmierć poniósł 33-latek ze Stalowej Woli.

Marcin Romanowski

Zwrot w sprawie Marcina Romanowskiego. Prokuratura nie odpuszcza

Prokuratura wydała Europejski Nakaz Dochodzeniowy wobec posła PiS Marcina Romanowskiego - poinformowała w środę rzeczniczka prokuratora generalnego Anna Adamiak. Treść wniosku nie jest na ten moment znana.

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych to inwestycja, która znacząco wpływa na bezpieczeństwo i estetykę domu lub mieszkania. Drzwi wejściowe stanowią nie tylko funkcjonalny element budynku, ale również wizytówkę domu. Właściwy wybór oraz prawidłowy montaż drzwi zewnętrznych pozwoli nam cieszyć się komfortem i bezpieczeństwem przez długie lata. Niezależnie od tego, czy wymieniasz drzwi wejściowe w domu jednorodzinnym, czy w bloku, ten poradnik przeprowadzi Cię przez najważniejsze aspekty tego procesu.

Z Jarosławem Niemcem o kopalni "Bogdanka"
Dzień Wschodzi
film

Z Jarosławem Niemcem o kopalni "Bogdanka"

O przyszłości kopalni „Bogdanka”, wielkim proteście w Lublinie i wielu innych tematach rozmawiamy z Jarosławem Niemcem, związkowcem przewodniczącym Związku Zawodowego „Przeróbka”

Nowy Starbucks znajduje się przy Krakowskim Przedmieściu 12

Pierwszy na Lubelszczyźnie Starbucks otwarty

Starbucks, jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie, otwiera swoją pierwszą kawiarnię w Lublinie. Już od 2 kwietnia będzie można cieszyć się kultowymi napojami w nowoczesnym wnętrzu przy ul. Krakowskie Przedmieście. Na pierwszych gości czeka niespodzianka.

Jak działają systemy bezpieczeństwa w nowoczesnych samochodach?

Jak działają systemy bezpieczeństwa w nowoczesnych samochodach?

Motoryzacja przeszła prawdziwą rewolucję w zakresie bezpieczeństwa kierowcy oraz pasażerów. Pojazdy wyposażone są w zaawansowane technologie elektroniczne i sensory, które nieustannie monitorują otoczenie oraz zachowanie samochodu na drodze. Inteligentne systemy potrafią wykrywać potencjalne zagrożenia na długo przed tym, jak dostrzeże je ludzkie oko, a w razie potrzeby – błyskawicznie interweniują. Dzięki połączeniu nowoczesnych czujników, kamer oraz systemów komputerowych, podróżowanie stało się znacznie bezpieczniejsze niż jeszcze kilkanaście lat temu.

Kolonie letnie 2025 – lato, które zapamiętasz na długo

Kolonie letnie 2025 – lato, które zapamiętasz na długo

Wakacje to wyjątkowy czas, który każde dziecko powinno spędzić aktywnie i w inspirującym towarzystwie. Kolonie letnie 2025 z Kogis to gwarancja niezapomnianych przygód i rozwoju pasji w najpiękniejszych zakątkach Polski. Nasz zespół doświadczonych wychowawców i animatorów przygotował bogaty program, który łączy zabawę z nauką i poznawaniem świata. W nadchodzącym sezonie szczególną popularnością cieszą się wyjazdy nad polskie morze, gdzie dzieci mogą cieszyć się plażowaniem i kąpielami pod okiem ratowników, a także uczestniczyć w fascynujących zajęciach tematycznych. Równie atrakcyjne są pobyty na Mazurach i Kaszubach, gdzie natura i przygoda łączą się w jedną, niepowtarzalną całość.

Stand-up w Domu Kultury LSM – wystąpi Błażej Krajewski
stand-up
10 kwietnia 2025, 19:00

Stand-up w Domu Kultury LSM – wystąpi Błażej Krajewski

Początek kwietnia w Domu Kultury LSM będzie odjazdowy. Przygotujcie się na potężną dawkę humoru w wykonaniu Błażeja Krajewskiego. "Human" to jego nowy program, w którym z dystansem i humorem przygląda się temu, co nas wyróżnia jako ludzi.

Schizofrenię da się wyczytać z oczu? Sprawdzają to lubelscy naukowcy

Schizofrenię da się wyczytać z oczu? Sprawdzają to lubelscy naukowcy

Sztuczna inteligencja pomoże zdiagnozować schizofrenię. Lubelscy naukowcy sprawdzają, czy można tego dokonać za pomocą skanowania siatkówki.

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Co obywatel Rumunii na przejściu granicznym w Terespolu miał? Fałszywe prawo jazdy i kradzione BMW. Miał też spotkanie z funkcjonariuszami z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Wypadek w Chełmie

Tragiczny wypadek nastolatków. Chełm pożegna Filipa i Mateusza

Chełm pożegna nastolatków, którzy zginęli tragicznie w wypadku samochodowym w niedzielę. Pogrzeby odbędą się w środę i czwartek.

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium