Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Gry

24 września 2010 r.
12:28
Edytuj ten wpis

Civilization V: Kto chce rządzić światem?

Autor: Zdjęcie autora RAD
0 0 A A
Sid Meier’s Civilization V
Sid Meier’s Civilization V

Dziś premiera jednej z najbardziej oczekiwanych gier strategicznych ostatnich lat. Civilization to dla setek tysięcy graczy kultowa seria. Każda poprzednia część zdobywała sobie ich uznanie. Czy Civilization V również może na to liczyć?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dawno, dawno temu… a dokładnie 21 kwietnia 1991 roku na rynek trafiła gra Sid Meier's Civilization. Jej twórca – czyli Sid Meier – miał bardzo prosty pomysł: dać graczom możliwość stworzenia własnej cywilizacji od samego początku.
Zaczynaliśmy w roku 4000 p.n.e. z malutka osadą w wielkim, niezbadanym świecie. Wszystko musieliśmy zrobić i wymyślić sami. Wymyślić koło, rolnictwo, obróbkę żelaza, łuk czy hodowle zwierząt. To pozwalało na wznoszenie nowych budynków i rozwój naszego państwa.


Potem trzeba było się zająć rozwojem militarnym, handlem i kulturą. Granice naszej cywilizacji szybko się powiększały. Do czasu, aż trafiliśmy na inne cywilizacje. Mogliśmy z nimi walczyć, zawierać sojusze czy handlować. Wszystkie dotychczasowe cztery części gry były skonstruowane tak samo.


Dochodziły jednak nowe rozwiązania, nowe technologie do odkrycia czy wreszcie zmieniała się szata graficzna. Efekt zawsze był taki sam: świetne recenzje i entuzjazm graczy, którzy cierpieli na syndrom "jeszcze jednej tury”. Nad grą spędzało się całe noce: jeszcze tylko wynajdę proch, jeszcze tylko postawię taki czy inny budynek, jeszcze tylko pokonam Indie, jeszcze to… A przecież były jeszcze mody tworzone przez graczy czy oficjalne dodatki.


Na piątkę czekaliśmy pięć lat. Od wtorku jest już demo, a dziś polska premiera. Co się zmieniło? Sporo, choć mówienie o rewolucji byłoby przesadą. Mamy nowa grafikę. W takich grach jest ona akurat mało ważna, ale Civilization V wygląda po prostu ładnie i czytelnie.


Na to ostanie spory wpływ ma także zmiana interfejsu. Na ekranie mamy mniej ikonek, a wszystkie tabele i statystyki zostały nieco ograniczone. Sama gra też wydaje się nieco łatwiejsza od "czwórki”; choćby dlatego, że nieco zmniejszono liczbę technologii do odkrycia, a wprowadzanie ustrojów politycznych także zostało uproszczone.


W zamian pojawiły się niezależne miasta (oprócz barbarzyńców, którzy zawsze chcą nas atakować i innych cywilizacji). To pojedyncze miasta, które możemy albo podbić, albo nawiązać współpracę, co daje znacznie więcej korzyści. Zmian doczekał się również sposób, w jaki zarządzamy naszymi miastami.


Niby wszystko jest po staremu: wokół miasta stawiamy zabudowania i cuda, pozyskujemy surowce, a kiedy liczba ludności się powiększa, możemy przeznaczyć większe nakłady na rozwój gospodarczy czy militarny. Ale już np. zadowolenie jest wspólne dla wszystkich miast. A warto dbać o szczęście obywateli: nadwyżka kumuluje się w specjalnej puli i po osiągnięciu odpowiedniego poziomu zaczyna się Złoty Wiek, kiedy wszystko rozwija się szybciej. Stąd odkładanie budowy budynków kulturalnych nie jest najlepszym rozwiązaniem.


Jednak największe zmiany zaszły w warstwie militarnej. Po pierwsze: mapa została podzielona na heksy. Po drugie: na jednym polu może stać tylko jedna jednostka. Po trzecie: utrzymanie oddziałów (zwłaszcza tych lepszych) jest znacznie droższe. Po czwarte: jednostki z atakiem dystansowym mogą razić na odległość 2 pól. To samo dotyczy również miast, które nie są już bezbronne i nie musimy trzymać w nich garnizonów.
A i tak trudniej je zdobyć. Za tym idą również znacznie większe różnice w wartości bojowej poszczególnych typów jednostek.


W grze znajdziemy 18 cywilizacji do wyboru (Polski nie ma, ale jest Warszawa jako niezależne miasto-państwo). Każda cywilizacja i jej przywódca to oczywiście unikalne premie (i bardziej zróżnicowane niż w części czwartej). Od wtorku jest również dostępne demo z ograniczeniem do 100 tur.
Demo jest dostępne na platformie Steam, które jest też konieczne do tego, by w nowa cywilizację grać. Również na Steamie ma się pojawić (w formie aktualizacji) polska wersja językowa gry.


.


Pozostałe informacje

„Łowcy głów” z Lublina i Szczecina złapali pedofila
WIDEO
film

„Łowcy głów” z Lublina i Szczecina złapali pedofila

Działania policjantów z KWP w Lublinie oraz KWP w Szczecinie doprowadziły do zatrzymania poszukiwanego listem gończym pedofila. Mężczyzna najbliższe dwa lata spędzi w więzieniu.

Michał Wasilewski W 2019 roku otrzymał Fryderyka w kategorii płyta roku muzyka elektroniczna za album „Gradient” XXANAXXU. Ma na swoim koncie współpracę z indywidualnymi artystami takimi jak: Ania Karwan, Bovska, Quebonafide, Marika, Pezet, Małolat, Reni Jusis, Vnm, Wojciech Waglewski, Ras czy Ten Typ Mes.

Beksiński.Live 2024: muzyka inspirowana obrazami Beksińskiego

Dziś w Lublinie: spektakl Beksiński.Live 2024. Muzykę do spektaklu skomponowali: Michał Wasilewski i Kamil Zawiślak Wishlake. Z Michałem Wasilewskim rozmawiamy o inspiracjach, muzyce i obrazach Zdzisława Beksińskiego.

Sport to zdrowie, ale z głową
WIDEO
film

Sport to zdrowie, ale z głową

W kolejnym odcinku Dziennika dla Zdrowia zapytaliśmy trenera personalnego Wojciecha Brodaczewskiego jak wygląda jego praca, co należy zrobić aby osiągnąć najlepsze efekty na siłowni i dlaczego na początku lepiej zacząć ćwiczyć z trenerem niż samemu.

Lotniczy Dzień Dziecka: loty, skoki i rozmowy
NASZ PATRONAT
26 maja 2024, 10:00

Lotniczy Dzień Dziecka: loty, skoki i rozmowy

Już w najbliższą niedzielę na terenie Lubelskiego Aeroklubu w Radawcu: Lotniczy Dzień Dziecka. A przy okazji będzie można wesprzeć szczytny cel.

Darmowa atrakcja z Pepsi
galeria
film

Darmowa atrakcja z Pepsi

Do niedzieli (26 maja) w Lublinie w pobliżu placu Litewskiego i deptaka, przy Galerii Centrum można spotkać wyjątkową atrakcję, która z pewnością przypadnie do gustu fanom nietypowych instalacji miejskich.

Dni Łukowa 2024: Ania Wyszkoni będzie gwiazda ostatniego dnia imprezy

Dni Łukowa 2024: Ania Wyszkoni, Kubańczyk i Andrzej Rybiński

Do tego triathlon w Zimnej Wodzie, zlot motocyklowy i jeszcze więcej koncertów. Wszystko przez trzy dni: w najbliższy weekend w Łukowie.

Skąd biorą się ubrania w lumpeksie?

Skąd biorą się ubrania w lumpeksie?

Lumpeksy, zwane także second-handami, zyskały ogromną popularność w ostatnich latach. Dla jednych są sposobem na odnalezienie unikalnych, modnych ubrań za niewielkie pieniądze, dla innych – świadomym wyborem ekologicznym. Ale skąd właściwie pochodzą te ubrania? Odpowiedź na to pytanie prowadzi nas do miejsc, które są kluczowym ogniwem w tym procesie – hurtowni ubrań używanych.

Uczniowie świętowali 550 lat województwa lubelskiego
galeria

Uczniowie świętowali 550 lat województwa lubelskiego

Przepiękna rocznica, pięknego województwa, które ma wspaniałą historię, a przede wszystkim miało i ma wspaniałych mieszkańców – tak mówiła Agnieszka Szczebiot, dyrektorka Zespołu Szkół Specjalnych przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie z okazji świętowania jubileuszu 550-lecia Województwa Lubelskiego.

Miasto świętuje cały weekend. Będą koncerty i atrakcje dla dzieci
25 maja 2024, 17:00

Miasto świętuje cały weekend. Będą koncerty i atrakcje dla dzieci

Cały najbliższy weekend Biłgoraj będzie świętował. Dni miasta to okazja do wybrania się na kilka koncertów. Nie zabranie również animacji dla najmłodszych.

MKS Lublin zagra w Final Four mistrzostw Polski juniorek młodszych

MKS Lublin zagra w Final Four mistrzostw Polski juniorek młodszych

Juniorki młodsze MKS Lublin dopiero co wygrały turniej ćwierćfinały mistrzostw Polski. A już w piątek rozpoczną batalię w Final Four. Impreza znowu odbędzie się w hali Globus.

Azoty nadal przynoszą milionowe straty. Jest nowy raport

Azoty nadal przynoszą milionowe straty. Jest nowy raport

Zakłady Azotowe "Puławy" oraz należące do nich spółki nie najlepiej rozpoczęły rok 2024. W pierwszym kwartale chemiczny potentat przyniósł stratę netto rzędu 146 mln zł. Wśród przyczyn problemów firmy jej zarząd wymienia niski popyt oraz spadek cen na światowych rynkach.

zdjęcie ilustracyjne

Na przyjęciu rodzinnym groził granatem. Policjanci musieli go obezwładnić

Mieszkaniec powiatu lubelskiego groził policjantom granatem. Wcześniej zrobił awanturę na rodzinnym przyjęciu.

Jak pozbyć się wilgoci w łazience

Jak pozbyć się wilgoci w łazience

Wilgoć w łazience to problem, z którym boryka się wielu właścicieli domów i mieszkań. Nadmiar wilgoci nie tylko prowadzi do nieestetycznych zacieków i pleśni, ale także może negatywnie wpłynąć na zdrowie domowników, powodując problemy z układem oddechowym. Co więcej, wilgoć może uszkodzić struktury budynku, co w dłuższej perspektywie prowadzi do kosztownych napraw. Jak pozbyć się wilgoci w łazience? Czytaj dalej!

Ewakuacja szkoły. Uczeń przyniósł granat
pilne

Ewakuacja szkoły. Uczeń przyniósł granat

Uczeń przyniósł do szkoły granat. Konieczna była ewakuacja. Na miejsce jadą kontrterroryści.

Maciej Kołodziejczyk nadal będzie współpracował z Massimo Bottim

Maciej Kołodziejczyk na kolejny rok w Bogdance LUK Lublin

Maciej Kołodziejczyk nadal będzie asystentem Massimo Bottiego na trenerskiej ławce Bogdanki LUK Lublin

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!