Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Gry

24 września 2010 r.
12:28
Edytuj ten wpis

Civilization V: Kto chce rządzić światem?

Autor: Zdjęcie autora RAD
Sid Meier’s Civilization V
Sid Meier’s Civilization V

Dziś premiera jednej z najbardziej oczekiwanych gier strategicznych ostatnich lat. Civilization to dla setek tysięcy graczy kultowa seria. Każda poprzednia część zdobywała sobie ich uznanie. Czy Civilization V również może na to liczyć?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dawno, dawno temu… a dokładnie 21 kwietnia 1991 roku na rynek trafiła gra Sid Meier's Civilization. Jej twórca – czyli Sid Meier – miał bardzo prosty pomysł: dać graczom możliwość stworzenia własnej cywilizacji od samego początku.
Zaczynaliśmy w roku 4000 p.n.e. z malutka osadą w wielkim, niezbadanym świecie. Wszystko musieliśmy zrobić i wymyślić sami. Wymyślić koło, rolnictwo, obróbkę żelaza, łuk czy hodowle zwierząt. To pozwalało na wznoszenie nowych budynków i rozwój naszego państwa.


Potem trzeba było się zająć rozwojem militarnym, handlem i kulturą. Granice naszej cywilizacji szybko się powiększały. Do czasu, aż trafiliśmy na inne cywilizacje. Mogliśmy z nimi walczyć, zawierać sojusze czy handlować. Wszystkie dotychczasowe cztery części gry były skonstruowane tak samo.


Dochodziły jednak nowe rozwiązania, nowe technologie do odkrycia czy wreszcie zmieniała się szata graficzna. Efekt zawsze był taki sam: świetne recenzje i entuzjazm graczy, którzy cierpieli na syndrom "jeszcze jednej tury”. Nad grą spędzało się całe noce: jeszcze tylko wynajdę proch, jeszcze tylko postawię taki czy inny budynek, jeszcze tylko pokonam Indie, jeszcze to… A przecież były jeszcze mody tworzone przez graczy czy oficjalne dodatki.


Na piątkę czekaliśmy pięć lat. Od wtorku jest już demo, a dziś polska premiera. Co się zmieniło? Sporo, choć mówienie o rewolucji byłoby przesadą. Mamy nowa grafikę. W takich grach jest ona akurat mało ważna, ale Civilization V wygląda po prostu ładnie i czytelnie.


Na to ostanie spory wpływ ma także zmiana interfejsu. Na ekranie mamy mniej ikonek, a wszystkie tabele i statystyki zostały nieco ograniczone. Sama gra też wydaje się nieco łatwiejsza od "czwórki”; choćby dlatego, że nieco zmniejszono liczbę technologii do odkrycia, a wprowadzanie ustrojów politycznych także zostało uproszczone.


W zamian pojawiły się niezależne miasta (oprócz barbarzyńców, którzy zawsze chcą nas atakować i innych cywilizacji). To pojedyncze miasta, które możemy albo podbić, albo nawiązać współpracę, co daje znacznie więcej korzyści. Zmian doczekał się również sposób, w jaki zarządzamy naszymi miastami.


Niby wszystko jest po staremu: wokół miasta stawiamy zabudowania i cuda, pozyskujemy surowce, a kiedy liczba ludności się powiększa, możemy przeznaczyć większe nakłady na rozwój gospodarczy czy militarny. Ale już np. zadowolenie jest wspólne dla wszystkich miast. A warto dbać o szczęście obywateli: nadwyżka kumuluje się w specjalnej puli i po osiągnięciu odpowiedniego poziomu zaczyna się Złoty Wiek, kiedy wszystko rozwija się szybciej. Stąd odkładanie budowy budynków kulturalnych nie jest najlepszym rozwiązaniem.


Jednak największe zmiany zaszły w warstwie militarnej. Po pierwsze: mapa została podzielona na heksy. Po drugie: na jednym polu może stać tylko jedna jednostka. Po trzecie: utrzymanie oddziałów (zwłaszcza tych lepszych) jest znacznie droższe. Po czwarte: jednostki z atakiem dystansowym mogą razić na odległość 2 pól. To samo dotyczy również miast, które nie są już bezbronne i nie musimy trzymać w nich garnizonów.
A i tak trudniej je zdobyć. Za tym idą również znacznie większe różnice w wartości bojowej poszczególnych typów jednostek.


W grze znajdziemy 18 cywilizacji do wyboru (Polski nie ma, ale jest Warszawa jako niezależne miasto-państwo). Każda cywilizacja i jej przywódca to oczywiście unikalne premie (i bardziej zróżnicowane niż w części czwartej). Od wtorku jest również dostępne demo z ograniczeniem do 100 tur.
Demo jest dostępne na platformie Steam, które jest też konieczne do tego, by w nowa cywilizację grać. Również na Steamie ma się pojawić (w formie aktualizacji) polska wersja językowa gry.


.


Pozostałe informacje

Jarosław Milcz po raz kolejny poprowadził Lubliniankę do zwycięstwa
ZDJĘCIA

Na Wieniawie lubią horrory. Lublinianka pokonała Start Krasnystaw w ostatniej akcji meczu

Piłkarze Lublinianki po raz kolejny dostarczyli swoim kibicom solidnej dawki emocji. Jeszcze w 87 minucie meczu ze Startem Krasnystaw przegrywali u siebie 1:2. Mimo to wyszarpali trzy punkty. Jarosław Milcz gola na wagę zwycięstwa zdobył w... ósmej minucie doliczonego czasu gry.

Cracovia znowu lepsza od Motoru, Sergi Samper przeprasza za kartkę
ZDJĘCIA, WIDEO
galeria
film

Cracovia znowu lepsza od Motoru, Sergi Samper przeprasza za kartkę

Czwarty raz w rym sezonie, ale pierwszy w 2025 roku Motor nie strzelił gola w meczu u siebie. Beniaminek z Lublina nie zrewanżował się też Cracovii za porażkę z jesieni 2:6. Tym razem „Pasy” wygrały 1:0, a kluczowa dla losów spotkania była czerwona kartka Sergi Sampera, którą Hiszpan obejrzał już w 49 minucie.

Atakujący Bogdanki LUK Lublin Kewin Sasak:

Marcin Komenda, Bogdanka LUK Lublin: Ten sezon jest kapitalny

Powiedzieli po trzecim meczu półfinałowym play-off: JSW Jastrzębski Węgiel - Bogdanka LUK Lublin 2:3

Manolo i jego koledzy będą chcieli jak najszybciej zapomnieć o spotkaniu w Bytomiu

Wisła Puławy bez szans w wyjazdowym starciu z Polonią Bytom

Bez niespodzianki w Bytomiu. Choć Wisła Puławy próbowała postawić się faworyzowanej Polonii to nie udało jej się wywalczyć na trudnym terenie choćby jednego punktu

Fragment rywalizacji w Słupsku

PGE Start Lublin został rozgromiony w Słupsku

Podopieczni Wojciecha Kamińskiego ulegli Enerdze Icon Sea Czarni różnicą aż 23 pkt. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że ten wynik to sensacja, ale również olbrzymie rozczarowanie.

Majówka za pasem. Kalendarz wydarzeń zapowiada moc atrakcji
1 maja 2025, 0:00

Majówka za pasem. Kalendarz wydarzeń zapowiada moc atrakcji

Majówka zbliża się wielkimi krokami. Biorąc zaledwie trzy dni urlopu zyskujemy aż 9 dni odpoczynku. Co przez ten czas można robić w województwie lubelskim? Podpowiadamy co wtedy dzieje się w regionie.

Lewart w trzech ostatnich meczach zdobył siedem punktów

Druga wygrana na wiosnę, Lewart lepszy od Wiślan

W trzech ostatnich meczach Lewart wywalczył siedem punktów. W sobotę beniaminek z Lubartowa pokonał u siebie Wiślan Skawina 1:0, a bohaterem gospodarzy okazał się Łukasz Najda, który zdobył jedynego gola.

Dbają nie tylko o drzewa. Przed nami "Piątka z leśnikami"

Dbają nie tylko o drzewa. Przed nami "Piątka z leśnikami"

Już 10 maja w Uroczysku Stary Gaj odbędzie się wyjątkowe wydarzenie łączące aktywność fizyczną, kontakt z przyrodą i szczytny cel – „Piątka z leśnikami”. Organizatorzy zapraszają nie tylko biegaczy, ale także wszystkich miłośników lasu i pomagania.

Ulica jak "pole bitwy". Na Ceglanej będzie nie tylko asfalt

Ulica jak "pole bitwy". Na Ceglanej będzie nie tylko asfalt

Wcześniej ulica Twarda, teraz Ceglana. Urzędnicy szukają wykonawcy tej długo wyczekiwanej przez mieszkańców przebudowy drogi.

Sax night
Foto
galeria

Sax night

Imprezy w najpopularniejszym lubelskim Klubie 30 to destylat zabawy. Kto był ten wie, a kto nie był, niech żałuje. Imprezy odbywają się często na dwóch, a nawet na trzech parkietach, a każdy z inną muzyką. Ten stylistyczny eklektyzm sprawia, że co weekend klub przeżywa prawdziwe oblężenie. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy fotogalerię z weekendowych szaleństw w popularnej Trzydziestce, z której dowiecie się, jak się bawi Lublin.

W decydującym meczu półfinału play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała Jastrzębski Węgiel 3:2 i zagra w finale

Niespodzianka: Bogdanka LUK Lublin co najmniej ze srebrnym medalem, ograła Jastrzębski Węgiel

W trzecim decydującym spotkaniu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin po zaciętym boju pokonała mistrza Polski Jastrzębski Węgiel 3:2 i po raz pierwszy w historii zagra o medale mistrzostw Polski, i to od razu o złote

Druga taka niedziela w kwietniu. Można zrobić zakupy na majówkę

Druga taka niedziela w kwietniu. Można zrobić zakupy na majówkę

W niedzielę 27 kwietnia sklepy będą otwarte. To druga i zarazem ostatnia niedziela handlowa w kwietniu, tuż przed długim weekendem majowym.

Zabiegi ablacji z użyciem nowej techniki

To zaburzenie rytmu serca dotyczy miliona Polaków. W Lublinie leczą to nową techniką

Lubelscy lekarze przeprowadzili zabieg ablacji migotania przedsionków nową techniką varipulse. Dokonał tego jako jeden z pierwszych w Polsce zespół z Uniwersyteckiego Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii USK Nr 4 pod kierownictwem dr hab. Andrzeja Głowniaka.

Motor chce się zrewanżować Cracovii za porażkę z jesieni

Rewanżu za 2:6 nie było. Motor Lublin - Cracovia (zapis relacji na żywo)

Motor liczył na rewanż za porażkę z jesieni. Cracovia drugi raz okazała się jednak lepsza od beniaminka z Lublina. Tym razem 1:0. Kluczowa dla losów spotkania była czerwona kartka Sergi Sampera, którą Hiszpan obejrzał na początku drugiej połowy.

Ogłoszenie wyroku

25 lat za zabójstwo komorniczki z Łukowa. Do sądu wpłynęły apelacje

Sąd skazał w styczniu Karola M. na 25 lat więzienia za zabójstwo komorniczki z Łukowa. Strony złożyły apelacje.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium