Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Gry

23 kwietnia 2010 r.
18:40
Edytuj ten wpis

Jak się kręci filmy 3D?

Trudniej, dłużej, drożej i co raz częściej. Jerzy Hoffman ma kręcić na Lubelszczyźnie film Bitwa warszawska 1920 w 3D. W telewizji będzie więcej trójwymiarowych programów. Co jeszcze? Wywiad z Dorotą Nowakowską, operatorem filmowym.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Jerzy Hoffman ma kręcić na Lubelszczyźnie film "Bitwa warszawska 1920”. Podobno w 3D. To dobry pomysł?

– …a Krzysztof Ptak realizuje zdjęcia do trójwymiarowej "Maszyny latającej – projekt Chopin”, pierwszej w Polsce lalkowej animacji łączonej z filmem aktorskim i animacją komputerową. Tak, coraz więcej filmów powstaje w tej technologii. Byłam w Niemczech w HFF Film&Television University "Konrad Wolf” w Poczdamie-Babelsbergu na szkoleniu, w czasie którego uczono nas jak się kręci filmy w technologii 3D HDTV. Były wykłady, pokazy najlepszych światowych produkcji i warsztaty. Pracowaliśmy pod okiem Phila Streathera, producenta obsypanego nagrodami filmu "Bugs” czy "Express polarny”. Widzieliśmy pierwszy film 3D nakręcony przez studentów HFF i okazuje się, że to nie takie proste. Były sceny gdzie bohater porusza się w źle dobranych wnętrzach, co przy nieprecyzyjnie ustawionej kamerze nie sprawia wrażenia trójwymiarowości. Ale sceny batalistyczne z pewnością będą robiły wrażenie. Pod warunkiem dobrej realizacji, bo 3D wymaga zupełnie innego stylu pracy kamery.

Plan filmowy wygląda inaczej? Trudniej się kręci w 3D?

– Kamera 3D to nic innego jak kamera z dwoma obiektywami lub dwie kamery ustawione obok siebie gdzie jedna rejestruje obraz na lewe a druga na prawe oko. Najprościej mówiąc, patrzą jak człowiek. Można to sprawdzić trzymając palec przed nosem i zamykając raz prawe raz lewe oko. Faktycznie nieruchoma ręka sprawia wrażenie, że się przesuwa. Gdy patrzymy normalnie – palec nie wędruje z prawej strony nosa na lewą. Innym sposobem ustawienia jest ustawienie dwóch kamer prostopadle względem siebie. Jednej kamery normalnie, czyli na wprost planu filmowego, a drugiej patrzącej pionowo w dół (lub do góry), tak by zapisywała obraz odbity w półprzezroczystym zwierciadle. 3D to zupełnie inny sposób myślenia o obrazie, inny sposób opowiadania, komponowania kadru, trzeba bardzo precyzyjne ustawić kamery względem siebie, wykonać szereg prób i pomiarów, odpowiednio zaplanować ruch aktorów w kadrze. Ważne jest odpowiednie dobranie bazy, czyli odległości między jednym a drugim obiektywem kamery, a także dobranie tzw. budżetu głębi w ujęciu, to znaczy, jakie chcemy uzyskać wrażenie głębi przy danej scenie. Czy będziemy wchodzili w głąb ekranu, czy wyciągali elementy obrazu przed ekran. Słowem jak chcemy sterować odczuciami widza. Ogromny wpływ na wrażenie trójwymiarowości mają też decyzje dotyczące dekoracji i scenografii… cała ekipa powinna rozumieć, czym jest kino trójwymiarowe
Ale z tego wynika, że zamiast szkoły filmowej niezbędna jest wiedza politechniczna i z zakresu wyższej matematyki i optyki.

– Technika jest cały czas doskonalona, filmowcy sprawdzają, w jakich warunkach, jakie właściwości 3D najlepiej wykorzystać i jakie efekty osiągnąć. Bo weryfikacja błędów jest natychmiastowa. Każdy widz będzie bezlitosnym krytykiem.

Błędy widać na ekranie?

– Źle nakręcony film 3D stwarza dyskomfort u widzów. Oglądamy projekcję, ale chwilami czujemy się dziwnie. Trudno to nam sprecyzować, ale mamy wrażenie, że coś jest nie tak. A to autorzy filmu gdzieś zrobili błąd w ustawieniu kamery i nasz mózg, który jest oszukiwany, się buntuje.

Już same okulary dla niektórych widzów są nieprzyjemne.

– A na to też już jest sposób. W czasie wizyty w Heinrich Herts Institute w Berlinie oglądaliśmy już filmy 3D na monitorach, które nie wymagają używania okularów. Monitory mają wbudowany system, który śledzi ruch gałki ocznej widza i dostosowuje wyświetlanie obrazu.

Jest pani zwolenniczką techniki 3D?

– Za chwilę będziemy mieć przestrzenną telewizję i obraz 3D na ekranie monitora komputerowego. Nie można od tego uciec. "Avatar” Camerona czy "Alicja w krainie czarów” Burtona miały milionowa widownię. Ale jest dziedzina sztuki, której 3D może oddać to, co zabrał jej płaski ekran. Balet. Widziałam w HFF Film&Television University fragment spektaklu nieżyjącej już Piny Bausch. Niezwykłe wrażenie. To jest szansa by Kowalski na końcu świata zobaczył wieloobsadowe superprodukcje z najlepszych teatrów.

Pina Bausch zmarła w zeszłym roku. Po jej śmierci mówiono, że pracowała z Wimem Wendersem nad projektem nakręcenia w 3D filmu baletowego. Rozumiem, że są jedynie techniczne przymiarki do filmu, które mogą oglądać nieliczni.
– Ta technika będzie pewnie z czasem powszechnie wykorzystywana przy rejestracji spektakli teatralnych w ogóle, nie tylko baletowych.

Leszek Mądzik 3D?

– Tak, od razu pomyślałam o spektaklach jego Sceny plastycznej KUL. Tak, taka sztuka będzie w 3D miała niesamowity walor oryginału.

Jakieś techniczne nowinki zainteresowały panią w czasie tego pobytu w Niemczech szczególnie?

– W Heinrich Hertz Institute w Berlinie był wielki ekran, na którym widać było unikalny starodruk. Wielką, piękną i bardzo cenną księgę. Wystarczyło stanąć przed monitorem tak, by czytnik znajdujący się nad nami widział nasze dłonie. Ruszając nimi można było wirtualny inkunabuł obracać, przekładać, otwierać, kartkować jak realny przedmiot. Niezwykłe wrażenie zrobiła na mnie kamera z sześcioma obiektywami rejestrująca obrazy odbite w lustrach w pionie. Obrazy tak zarejestrowane mogliśmy potem zobaczyć w kinie z ekranem 180 stopni (duży ekran panoramiczny, a właściwie system wąskich 6 ekranów tworzący półkole). Oglądaliśmy fragmenty meczu piłkarskiego z dźwiękiem super surround. Wrażenia jak na prawdziwym stadionie, brakowało tylko zapachu trawy.
Technika 3D to nowy wynalazek?

– Sama technika stereoskopowa znana jest tak długo jak fotografia czy film. W 1935 roku radziecki inżynier Siemon Pawłowicz Iwanow opatentował urządzenie, w którym widz oglądał każdym okiem inne obrazy. Nazywało się to stereokino, ale było tak skomplikowane, że się nie przyjęło.


Dorota Nowakowska
Rocznik 1966, urodziła się w Lublinie, studiowała na UMCS i Akademia Filmu i Telewizji w Warszawie. Specjalność: sztuka operatorska, reżyseria. Jako operator debiutowała w Telewizja Niezależnej Lublin, teraz firmie w N-VISION zajmującej się produkcją filmów, reklam i programów TV jest operatorem i reżyserem. Nakręciła m.in. film "Dotyk przemijania. Leszek Mądzik”, robiła zdjęcia do filmu fabularnego "Numer" w reż. Andrzeja Mathiasza, filmu "Samuel Atzmon-Wircer” w reż. Shiri Tsur, "Sarmacja jest w nas... Pawła Huelle podróż do Lublina” w reż. Pawła Zgierskiego, do reportażu "Świadectwo pamięci. W 75 rocznicę śmierci rabina Majera Szapiro” w reż. Grażyny Stankiewicz czy do cyklu reportaży "Kowalski trifft Schmidt” w reż. Antonii Shmidt i Adriana Bartochy.

Pozostałe informacje

Kopalnia w Bogdance wydobywa węgiel najtaniej w kraju

Węgiel z Bogdanki na Ukrainę, czyli co dalej z lubelską kopalnią

– Po zakończeniu wydobycia węgla chcemy nadal być silnym przedsiębiorstwem przemysłowo-energetycznym – mówił na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach wiceprezes ds. rozwoju Lubelskiego Węgla „Bogdanka” Sławomir Krenczyk. Sporą szansą na zbyt węgla z Bogdanki może być rynek ukraiński.

Jarosław Milcz po raz kolejny poprowadził Lubliniankę do zwycięstwa
ZDJĘCIA

Na Wieniawie lubią horrory. Lublinianka pokonała Start Krasnystaw w ostatniej akcji meczu

Piłkarze Lublinianki po raz kolejny dostarczyli swoim kibicom solidnej dawki emocji. Jeszcze w 87 minucie meczu ze Startem Krasnystaw przegrywali u siebie 1:2. Mimo to wyszarpali trzy punkty. Jarosław Milcz gola na wagę zwycięstwa zdobył w... ósmej minucie doliczonego czasu gry.

Cracovia znowu lepsza od Motoru, Sergi Samper przeprasza za kartkę
ZDJĘCIA, WIDEO
galeria
film

Cracovia znowu lepsza od Motoru, Sergi Samper przeprasza za kartkę

Czwarty raz w rym sezonie, ale pierwszy w 2025 roku Motor nie strzelił gola w meczu u siebie. Beniaminek z Lublina nie zrewanżował się też Cracovii za porażkę z jesieni 2:6. Tym razem „Pasy” wygrały 1:0, a kluczowa dla losów spotkania była czerwona kartka Sergi Sampera, którą Hiszpan obejrzał już w 49 minucie.

Atakujący Bogdanki LUK Lublin Kewin Sasak:

Marcin Komenda, Bogdanka LUK Lublin: Ten sezon jest kapitalny

Powiedzieli po trzecim meczu półfinałowym play-off: JSW Jastrzębski Węgiel - Bogdanka LUK Lublin 2:3

Manolo i jego koledzy będą chcieli jak najszybciej zapomnieć o spotkaniu w Bytomiu

Wisła Puławy bez szans w wyjazdowym starciu z Polonią Bytom

Bez niespodzianki w Bytomiu. Choć Wisła Puławy próbowała postawić się faworyzowanej Polonii to nie udało jej się wywalczyć na trudnym terenie choćby jednego punktu

Fragment rywalizacji w Słupsku

PGE Start Lublin został rozgromiony w Słupsku

Podopieczni Wojciecha Kamińskiego ulegli Enerdze Icon Sea Czarni różnicą aż 23 pkt. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że ten wynik to sensacja, ale również olbrzymie rozczarowanie.

Majówka za pasem. Kalendarz wydarzeń zapowiada moc atrakcji
1 maja 2025, 0:00

Majówka za pasem. Kalendarz wydarzeń zapowiada moc atrakcji

Majówka zbliża się wielkimi krokami. Biorąc zaledwie trzy dni urlopu zyskujemy aż 9 dni odpoczynku. Co przez ten czas można robić w województwie lubelskim? Podpowiadamy co wtedy dzieje się w regionie.

Lewart w trzech ostatnich meczach zdobył siedem punktów

Druga wygrana na wiosnę, Lewart lepszy od Wiślan

W trzech ostatnich meczach Lewart wywalczył siedem punktów. W sobotę beniaminek z Lubartowa pokonał u siebie Wiślan Skawina 1:0, a bohaterem gospodarzy okazał się Łukasz Najda, który zdobył jedynego gola.

Dbają nie tylko o drzewa. Przed nami "Piątka z leśnikami"

Dbają nie tylko o drzewa. Przed nami "Piątka z leśnikami"

Już 10 maja w Uroczysku Stary Gaj odbędzie się wyjątkowe wydarzenie łączące aktywność fizyczną, kontakt z przyrodą i szczytny cel – „Piątka z leśnikami”. Organizatorzy zapraszają nie tylko biegaczy, ale także wszystkich miłośników lasu i pomagania.

Ulica jak "pole bitwy". Na Ceglanej będzie nie tylko asfalt

Ulica jak "pole bitwy". Na Ceglanej będzie nie tylko asfalt

Wcześniej ulica Twarda, teraz Ceglana. Urzędnicy szukają wykonawcy tej długo wyczekiwanej przez mieszkańców przebudowy drogi.

Sax night
Foto
galeria

Sax night

Imprezy w najpopularniejszym lubelskim Klubie 30 to destylat zabawy. Kto był ten wie, a kto nie był, niech żałuje. Imprezy odbywają się często na dwóch, a nawet na trzech parkietach, a każdy z inną muzyką. Ten stylistyczny eklektyzm sprawia, że co weekend klub przeżywa prawdziwe oblężenie. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy fotogalerię z weekendowych szaleństw w popularnej Trzydziestce, z której dowiecie się, jak się bawi Lublin.

W decydującym meczu półfinału play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała Jastrzębski Węgiel 3:2 i zagra w finale

Niespodzianka: Bogdanka LUK Lublin co najmniej ze srebrnym medalem, ograła Jastrzębski Węgiel

W trzecim decydującym spotkaniu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin po zaciętym boju pokonała mistrza Polski Jastrzębski Węgiel 3:2 i po raz pierwszy w historii zagra o medale mistrzostw Polski, i to od razu o złote

Druga taka niedziela w kwietniu. Można zrobić zakupy na majówkę

Druga taka niedziela w kwietniu. Można zrobić zakupy na majówkę

W niedzielę 27 kwietnia sklepy będą otwarte. To druga i zarazem ostatnia niedziela handlowa w kwietniu, tuż przed długim weekendem majowym.

Zabiegi ablacji z użyciem nowej techniki

To zaburzenie rytmu serca dotyczy miliona Polaków. W Lublinie leczą to nową techniką

Lubelscy lekarze przeprowadzili zabieg ablacji migotania przedsionków nową techniką varipulse. Dokonał tego jako jeden z pierwszych w Polsce zespół z Uniwersyteckiego Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii USK Nr 4 pod kierownictwem dr hab. Andrzeja Głowniaka.

Motor chce się zrewanżować Cracovii za porażkę z jesieni

Rewanżu za 2:6 nie było. Motor Lublin - Cracovia (zapis relacji na żywo)

Motor liczył na rewanż za porażkę z jesieni. Cracovia drugi raz okazała się jednak lepsza od beniaminka z Lublina. Tym razem 1:0. Kluczowa dla losów spotkania była czerwona kartka Sergi Sampera, którą Hiszpan obejrzał na początku drugiej połowy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium