Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

3 stycznia 2023 r.
6:36

Grypa i RSV dziesiątkują szkoły. Będzie powrót zdalnej nauki?

Autor: Zdjęcie autora ask
0 A A
(fot. zdjęcie ilustracyjne)

Grypa i RSV to główne powody nieobecności uczniów w szkołach. Na zajęcia chodzą przede wszystkim ci, którzy muszą lub chcą poprawić jeszcze oceny. Sytuacja i tak jest jednak znacznie lepsza niż przed przerwą świąteczną.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To już ostatni moment na poprawienie ocen za pierwszy semestr. W związku ze świętem Trzech Króli wolny jest najbliższy piątek, a już 16 stycznia w województwie lubelskim rozpoczynają się dwutygodniowe ferie. Uczniowie do szkół wrócą więc 30 stycznia, czyli już w kolejnym, II semestrze. A to oznacza, że na poprawianie ocen jest już bardzo mało czasu. W większości szkół taka możliwość zamknie się już w połowie przyszłego tygodnia.

– W naszej szkole posiedzenie rady klasyfikacyjnej odbędzie się 10 stycznia. Do tego momentu jest czas na zmianę ocen – mówi Jacek Furtak, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Lublinie, w skład którego wchodzi SP nr 11 i XVIII Liceum Ogólnokształcące.

– Oceny można poprawiać u nas do 5 stycznia. Radę pedagogiczną mamy w przyszłym tygodniu – mówi Ewa Barszcz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 16 im. Fryderyka Chopina w Lublinie. – Jeśli chodzi o frekwencje to sytuacja wydaje się już opanowana. Wrócili nieobecni przed świętami nauczyciele i chorujące uczniowie. Nieobecności to zaledwie 1-2 osoby w klasie.

Podobne informacje można usłyszeć w większości ze szkół.

– Przed świętami obserwowaliśmy dużą absencję spowodowaną zachorowaniami. Teraz sytuacja normuje się już – słyszymy w Szkole Podstawowej nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Lublinie.

Są jednak szkoły, w których wciąż choruje wielu uczniów. Ale dyrektorzy zwracają uwagę na jeszcze jeden aspekt sprawy.

– Jest sporo dzieci z katarem i kaszlem, które w ogóle nie powinny przychodzić. To albo uczniowie, którzy muszą poprawić złe stopnie, czy wręcz grożące im jedynki, albo dzieci bardzo ambitne, którym zależy na podciągnięciu ocen – słyszymy w jednej z lubelskich podstawówek. Nasz rozmówca prosi, żeby nie podawać, o którą chodzi. – W rozmowach z nauczycielami twierdzą, że rano byli jeszcze zdrowi. Nikt w to oczywiście nie wierzy. Nauczyciele zostali już poproszeni żeby sprawy z takimi poprawkowiczami załatwiać jak najszybciej żeby już jutro nie musieli przychodzić i żeby nie zarażali pozostałych.

– A nie powinno się chorych odsyłać do domu? – pytam.

– No i to jest problem, bo oczywiście, że powinno ale trzeba też zrozumieć, że uczniowie mają potrzebę poprawienia ocen. Sytuacja jest więc w pewnym sensie patowa.

Tymczasem minister edukacji Przemysław Czarnek jeszcze przed Sylwestrem przyznał, że w związku z okresem chorób zdalnej nauki nie będzie.

– Nie ma żadnych planów uruchamiania nauki zdalnej odgórnie przez MEiN w związku z zachorowaniami na grypę i RSV – podkreślił. Dodał, że jest w tej sprawie w stałym kontakcie z ministrem zdrowia, a nauka zdalna była "absolutną ostatecznością stosowaną w okresie pandemii koronawirusa, kiedy covid zabijał ludzi". – Trzeba było wtedy na kilka miesięcy wysłać dzieci i nauczycieli na naukę zdalną, ale ona wyrządziła wiele szkód

Dni wolne w roku szkolnym 2022/2023

Wiosenna przerwa świąteczna jest zaplanowana w dniach 6-11 kwietnia.

Majówka 2023 to dodatkowe trzy dni wolnego (poniedziałek-środa).

Wolne będzie też Boże Ciało (8 czerwca).

Rozdanie świadectw 23 czerwca.

Dodatkowe dni wolne od lekcji będą mieć też uczniowie niezdający egzaminów, które będą odbywały się w szkołach. Mowa o egzaminie ósmoklasisty (23–25 maja)  oraz w pierwszych dniach matur (4–23 maja).

Przypomnieć warto też, że po raz pierwszy w tym roku uczniowie klas czwartych liceów ogólnokształcących zmierzą się z nową maturą. W woj. lubelskim będzie to ok. 9,5 tys. absolwentów. Na czym będą polegać zmiany? Najwięcej zmian będzie dotyczyło matury z języka polskiego. Pisemna matura z języka polskiego będzie dłuższa (230, a nie tak jak wcześniej 170 minut – red.) i pojawi się na niej m.in. test historyczno-literacki oraz notatka syntetyzująca. Lektur obowiązkowych będzie więcej, ale w wypracowaniu nie będzie wskazywana ta, w oparciu o którą uczniowie mają snuć swoje rozważania. Zmieni się też egzamin ustny, na którym padną dwa pytania – pierwsze będzie dla uczniów zaskoczeniem, ale drugie pochodzić będzie z opublikowanej już listy. Na stronie CKE znaleźć można zarówno próbne arkusze maturalne jak i filmy przedstawiające np. sposób wypełniania arkuszy egzaminacyjnych oraz sam przebieg egzaminu ustnego z języka polskiego.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka. Przegrała walkę z chorobą

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka. Przegrała walkę z chorobą

Aktorka zasłynęła z roli Halinki Kiepskiej w serialu „Świat według Kiepskich”. Zmarła w wieku 58 lat

Gdzie na Lubelszczyźnie frekwencja jest największa, a w której gminie najmniejsza?
WYBORY 2024
galeria

Gdzie na Lubelszczyźnie frekwencja jest największa, a w której gminie najmniejsza?

Dzisiaj odbywają się wybory do Parlamentu Europejskiego. Frekwencja na Lubelszczyźnie należy do jednych z najniższych w kraju. Do południa głos oddało zaledwie 10,62 proc. uprawnionych. Mniej do urn poszło jedynie w Wielkopolsce (10,57 proc.). Głosowanie potrwa do 21:00.

Więcej połączeń POLREGIO na wakacje

Więcej połączeń POLREGIO na wakacje

Od dziś (9 czerwca) obowiązują zmiany w rozkładzie jazdy pociągów POLREGIO. Lider na rynku regionalnych przewozów pasażerskich zapewnia nowe sezonowe połączenia oraz więcej pociągów na wybranych trasach. Jakie zmiany kolejowa spółka zaplanowała w naszym regionie?

Mieli "Chęć na pięć!" (zdjęcia)
Zdjęcia
galeria

Mieli "Chęć na pięć!" (zdjęcia)

Deszcz nie pokrzyżował planów uczestnikom niedzielnego biegu „Chęć na pięć” w Lublinie. Do mety dotarło 589 zawodników i zawodniczek. Najszybszy był Krzysztof Lotek, który 5-kilometrową trasę pokonał w 15 minut i 58 sekund. Wśród kobiet zwyciężyła Dominika Łukasiewicz - 17:29.

Veljko Nikitović oficjalnie pożegnał się z Górnikiem Łęczna

Veljko Nikitović oficjalnie pożegnał się z Górnikiem Łęczna

30 maja po przegranym meczu barażowym z Motorem Lublin dyrektor sportowy Górnika Łęczna Veljko Nikitović w bardzo emocjonalnym wpisie na facebooku poinformował o tym, że po 20-latach żegna się z zielono-czarnymi. W niedzielę klub z Łęcznej wydał oficjalny komunikat potwierdzający pożegnanie z Serbem

Ludzie z żelaza opanowali Okuninkę. Wojciech Kopyciński z rekordem trasy
Zdjęcia

Ludzie z żelaza opanowali Okuninkę. Wojciech Kopyciński z rekordem trasy

Wojciech Kopyciński z Grębocina i Agnieszka Kropiewnicka z Warszawy wygrali dziewiąty Żelazny Triathlon, rozgrywany w Okunince nad Jeziorem Białym. Morderczą trasę: 750 m w wodzie, 20 km na rowerze i 5 km biegiem ukończyło ponad 120 zawodników i zawodniczek.

Polski Cukier Start Lublin czeka spora przebudowa. Jednak w drużynie na pewno pozostanie Jakub Karolak

Polski Cukier Start Lublin czeka przebudowa przed kolejnym sezonem

Tyler Persons znalazł się na celowniku Polskiego Cukru Start Lublin. Taką informację podał branżowy portalu super-basket.pl. Amerykański rozgrywający z Orlen Basket Ligą jest związany od kilku lat

- Mam nadzieję, że znajdą się rozwiązania, które są dla nas korzystne – mówi Wojciech Grudziński.
AKTUALIZACJA

Czy droga niezgody rozdzieli ogrody działkowe? Miasto zmienia decyzję

Na nowych planach mogą stracić działkowcy, którzy ogrody mają tutaj od ponad 40 lat. Początkowo Ratusz problemu nie widział, teraz jednak chce wycofać się ze swoich założeń.

Burze, grad i ulewy. IMGW wydał alert pierwszego stopnia

Burze, grad i ulewy. IMGW wydał alert pierwszego stopnia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dla Lubelszczyzny. Prognozowane są burze, silne opady deszczu i grad, co z kolei może podnieść poziom wody rzek.

Umowy z przedstawicielami gmin i PGW Wody Polskie z ramienia Zarządu Województwa Lubelskiego parafował wicemarszałek Marek Wojciechowski.
Zdjęcia
galeria

Te inwestycje mają ochronić przed powodzią i suszą. W jakich gminach powstaną zbiorniki retencyjne?

9 gmin z regionu wybuduje lub przebuduje szesnaście zbiorników retencyjnych służących do gromadzenia wód opadowych i roztopowych. Pieniądze na ten cel otrzymały z samorządu województwa lubelskiego.

Kacper Łukasiak po spędzonym sezonie 23/24 wraca do Pogoni Szczecin

Pomocnik wraca z Górnika Łęczna do swojego macierzystego klubu

Piłkarze Górnika Łęczna po wymagającym sezonie przebywają na urlopach. Wiadomo już, że przynajmniej jeden z nich nie zagra w przyszłym sezonie w koszulce Górnika, a przyszłość kilku innych nadal nie jest w pełni przesądzona

Justyna Adamczuk (z piłką) ma w nadchodzącym sezonie odgrywać w Polskim Cukrze AZS UMCS Lublin bardziej istotną rolę

Justyna Adamczuk przedłużyła umowę z Polskim Cukrem AZS UMCS Lublin

20-letnia centerka była jednym z największych objawień poprzedniego sezonu

W hicie 29. kolejki Grom Różaniec zremisował u siebie z Hetmanem Zamość

Grom Różaniec podzielił się punktami z Hetmanem Zamość w meczu pełnym emocji

W hicie 29. kolejki Grom Różaniec zremisował na swoim boisku z pewnym awansu Hetmanem Zamość

Ekomobilizacja. Zbierają śmieci, pomogą niepełnosprawnym

Ekomobilizacja. Zbierają śmieci, pomogą niepełnosprawnym

Czy to będzie 100 zł czy 10 tysięcy, nie zmarnuje się ani grosz – mówi Dorota Mazur, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej z Wolicy Brzozowej w gm. Komarów-Osada. Placówka ma szanse na zastrzyk gotówki dzięki akcji zorganizowanej przez Zakład Karny w Zamościu.

Najlepsi z najlepszych ratowali życie na ulicach Lublina
Zdjęcia/Film
galeria
film

Najlepsi z najlepszych ratowali życie na ulicach Lublina

Wybuch gazu, urwana kończyna, wypadek komunikacyjny, urazy czaszki, rozcięcia, zakrztuszenia i udary - z takimi wyzwaniami w sobotę mierzyli się uczestnicy XXX Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium